Tajlandia - obrażał króla na Facebooku, teraz stanie przed sądem

Policja w Bangkoku aresztowała 40-letniego mężczyznę. Zarzuca mu się obrażanie króla Tajlandii w serwisie społecznościowym Facebook. Tajowi grozi nawet 15 lat więzienia.

Surapak Puchaisaeng, 40-letni mieszkaniec Bangkoku, jest aktywistą organizacji Freedom Against Censorship Thailand. Na swoim profilu w serwisie Facebook miał on obrażać 83-letniego króla Tajlandii Bhumibola Adulyadeja. Oskarżony nie przyznaje się do stawianych mu zarzutów. Zgodnie z tajskim prawem, za obrazę monarchy grozi nawet 15 lat więzienia.

Puchaisaeng prowadził na Facebooku także stronę, która podważała sens istnienia monarchii w Tajlandii. To nie spodobało się tamtejszym władzom, które ścigają najmniejszy akt sprzeciwu wobec panującego monarchy.

Przypomnijmy, że to nie pierwsza tego typu sytuacja w tym kraju. W 2009 roku władze Tajlandii zablokowały 2300 stron, które obrażały króla.

Eksperci w dziedzinie przestrzegania praw człowieka, wskazują na to, że tajskie prawo, służy przede wszystkim do eliminowania swoich przeciwników politycznych. Puchaisaengowi zarekwirowano laptopa, po czym został on aresztowany. Aktualnie 40-letni mieszkaniec Bangkoku oczekuje w celi na swój proces.