Tajna broń AMD przeciwko procesorom Intela?

Kilka dni temu na chińskim portalu HKEPC pojawiła się informacja o czterordzeniowych procesorach AMD, które będą bezpośrednimi konkurentami dla następców Woodcresta i Conroe. Choć przedstawiciele firmy nie potwierdzili tych rewelacji, jest spore prawdopodobieństwo, że okażą się one prawdziwe.

Informacje publikowane na portalu HKEPC pochodzą zwykle od chińskich producentów elektroniki (płyt głównych, chipsetów itd.), którzy dane o przyszłych procesorach otrzymują zwykle na wiele miesięcy przed ich ujawnieniem światu.

Nadchodzące układy AMD to Cadiz, Deerhound, Greyhound i Zamora - pierwsza i ostatnia nazwa pochodzi od hiszpańskich miejscowości, dwie środkowe to rasy psów.

I tak: w drugiej połowie 2007 roku pojawi się Deerhound przeznaczony na rynek wydajnych, wieloprocesorowych serwerów. CPU został zaprojektowany do pracy z gniazdem Socket F; cache L2 i kontroler dwukanałowych pamięci DDR2 mają być współdzielone.

W tym samym czasie na rynku będzie już Woodcrest Intela, a lada moment pojawi się Clovertown.

Drugim układem (I połowa 2008 roku, docelowy rynek: komputery desktop) będzie Greyhound. Użytkownik znajdzie w nim współdzielony cache L2, kontroler pamięci DDR2/DDR3 i wsparcie dla technologii HyperTransport 3.0. W III lub IV kwartale 2008 r. Deerhound zostanie zastąpiony przez Zamorę, w której również pojawi się obsługa HT 3.0, a ponadto - FB-DIMM.

W mniej więcej tym samym czasie (II poł. 2008) zadebiutuje ostatni CPU, stanowiący pomost między Zamorą i Greyhoundem - czyli Cadiz. Będzie on bardzo podobny do Greyhounda: pojawi się w nim HT 3.0 i kontroler DDR2/DDR3.