Tajniki grywalizacji - Technokracja odc.12

Większość z nas była lub jest na etapie, grania w rozmaite gry. Komputer, konsola czy nawet gry planszowe; w taki sposób lubimy urozmaicać sobie czas wolny. Zazwyczaj są to zwykłe chwile relaksu, w których nie robimy nic pożytecznego. Jednak nie musi tak być. Możemy poprzez gry uczyć się nowych rzeczy lub realizować zamierzone cele. Tym jest właśnie grywalizacja o której opowiedział nam gość najnowszej Technokracji, Paweł Tkaczyk - wszechojciec agencji Midea, autor książek i podcaster.

Wyobrażaliście sobie kiedyś, że idziecie do sklepu na zakupy, a tam poza zebraniem z półek tego, co mieliście na liście, wzięliście również udział w małej grze i wygraliście jakiś mały upominek? Albo nawet jak nic nie wygraliście, to przynajmniej zakupy nie były nudą i koniecznością, ale również przyjemnie spędzonym czasem? To przykład zjawiska jakim jest grywalizacja. Dzięki niej możemy w przyjemny sposób angażować ludzi w czynności, które na pierwszy rzut oka niekoniecznie muszą się kojarzyć z dobrą zabawą, ale mogą się nią okazać. Na świecie napisano już kilka książek o grywalizacji, ale w Polsce właśnie ukazała się pierwsza w naszym ojczystym języku, której autorem jest nasz dzisiejszy gość, Paweł Tkaczyk.

W pierwszej części Technokracji, Paweł opowiedział nam na czym grywalizacja polega i jak działają jej mechanizmy. Czy grywalizację możemy zastosować wszędzie i dla każdego? No i bardzo ważne pytanie; czy inwestując w prowadzenie takich mechanizmów, możemy na tym zarobić?

W drugiej części o tym, czym dokładniej jest sama grywalizacja. Dlaczego właściwie chcielibyśmy brać w czymś takim udział? Człowiek od najmłodszych lat gra w rozmaite gry. Nieważne czy jest to granie w piłkę na podwórku czy może granie w piłkę na konsoli lub komputerze. Mamy potrzebę grania, a także wygrywania. Większość ludzi kocha rywalizację, zdobywanie punktów i wygrywanie. Dlaczego by więc nie połączyć czegoś co sprawia nam radość z pożytecznym? To właśnie daje nam grywalizacja.

Zapraszamy do obejrzenia najnowszego odcinka i komentowania. Naszym zdaniem temat grywalizacji jest niezwykle ciekawy.