Tajniki modernizacji komputera

Przymierzając się do zakupu nowego komputera lub modernizacji starego stajemy przed trudnym wyborem. W zależności od zasobów portfela, mamy zazwyczaj do zainwestowania od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Co zrobić, żeby wydane pieniądze nie okazały się być wyrzuconymi w błoto, a kupiony przez nas sprzęt służył długo i nie wymagał szybkiej modernizacji? Na ten temat rozmawiamy z Michałem Desperakiem, inżynierem systemów sieciowych z firmy Komputronik, osobą odpowiedzialną za modernizację komputera zwycięzcy w akcji "Podrasuj Swój Komputer".

Tajniki modernizacji komputera

PCWK Online: Które procesory lepiej odpowiadają dzisiejszym trendom, tendencjom w procesie rozbudowy i modernizacji komputerów? Te firmowane przez AMD czy Intela?

Michał Desperak: Patrząc z technicznego punktu widzenia to Intel jest o "krok" przed AMD. Procesory Intela są wyposażone w nowsze technologie co bezpośrednio przekłada się na jakość produktu, który otrzymuje klient. Dodatkowo dzięki temu łatwo można z procesora za 600 zł. przez podkręcanie osiągnąć wydajność zarezerwowaną dla procesorów z górnej półki, czyli w cenie ponad 4000 zł.

Michał Desperak - czy podrasuje twojego peceta?

Michał Desperak

Michał Desperak - od ośmiu lat pracuje w firmie Komputronik, obecnie na stanowisku inżynier systemów sieciowych. Jak sam przyznaje zajmuje się budową serwerów, stacji roboczych i konfiguracją sieci komputerowych. W finale akcji "Podrasuj Swój Komputer" to właśnie on zadecyduje o doborze odpowiednich komponentów i przeprowadzi pełną modernizację peceta zwycięzcy.

Ile rdzeni powinien mieć aktualnie kupowany procesor?

Na pewno dwa, przy zastosowaniu systemu operacyjnego Windows XP czy Vista doskonale widać różnicę w wydajności między jedno- a dwurdzeniowym procesorem. Do niedawna mogliśmy jedynie pomarzyć o komputerze z dwoma procesorami zazdrośnie patrząc na serwery. Teraz dzięki procesorom "Dual Core" możemy mieć taki komputer w domu. Ilość aplikacji wykorzystująca przetwarzanie równoległe jest tak duża, że należy powoli zapomnieć o jednym procesorze w domowym komputerze. Dodatkowo sam system operacyjny również korzysta z dwóch i więcej rdzeni rozdzielając procesy systemowe (takie jak firewall, antywirus, programy uruchomione w "tle") co znacznie przyspiesza ich działanie.

Podrasuj Swój Komputer

Przypominamy wam o wciąż trwającej akcji "Podrasuj Swój Komputer" w którym główną nagrodą jest modernizacja komputera za kwotę 10000 zł. Wystarczy, że wypełnisz formularz zgłoszeniowy i uzasadnisz dlaczego właśnie tobie powinna przypaść w udziale nagroda, a już w marcu możesz się stać posiadaczem sprzętu o jakim tylko śniłeś. Więcej informacji na stronie konkursu.

Karta graficzna w dzisiejszych czasach jest równie istotnym składnikiem peceta co procesor i płyta główna. Czym powinna się charakteryzować? Jakie modele sę "na czasie" i godne polecenia? Czy te z procesorem Nvidi czy może z ATI/AMD?

Tu na dzień dzisiejszy Nvidia jest o "krok" przed ATI. Karty z rodziny 8800 charakteryzują się największą wydajnością, zaimplementowane są w nich najnowsze standardy takie jak Directx 10 i HDCP, oraz rozwiązania techniczne. Standardem staje się 512 MB i więcej pamięci oraz ciche chłodzenie (co nie jest bez znaczenia przy wydzielaniu nawet 200W ciepła).

Płyta główna często jest traktowana po macoszemu, a jest to platforma zapewniająca poprawne działanie podzespołów. Płyty główne jakich firm są obecnie najbardziej popularne a które najbardziej niezawodne?

Od zawsze największą niezawodnością cieszą się płyty Intela oraz Asusa. Są one wykonane z wysokiej jakości komponentów, co ma niebagatelny wpływ na stabilność pracy oraz wielo letnią bezawaryjność. Patrząc na sprzedaż to Asus jest liderem rynku płyt głównych, zajmuje czołowe miejsce od wielu lat. Posiada produkty w każdym segmencie rynku od najtańszych płyt dla biznesu do modeli z serii "ROG" przeznaczonych do ekstremalnego podkręcania i dające ponadprzeciętną wydajność oraz wyposażenie.