Tajwański raj sprzętowców

Dyski twarde zagrożone

Wygląda na to, że już wkrótce "twardziele", zostaną zastąpione przez pamięci flash o dużej pojemności. Na początku na pewno flashowe dyski ATA i SATA zawitają w notebookach. Firmy takie jak Apacer czy PQI zaprezentowały na Computeksie modele o pojemnościach do 64 GB. Dysk flashowy w notebooku wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Nie hałasuje, nie ma części ruchomych, które narażałyby go na uszkodzenia mechaniczne przy przenoszeniu komputera, zużywa też dużo mniej energii niż tradycyjne modele. Jest od nich póki co wolniejszy, lecz to dla właścicieli większości notebooków nie powinno być wielką przeszkodą.

Karty graficzne w nowej roli

ATI, choć nie zaprezentowało na Computeksie nowych kart graficznych, podzieliło się zapowiedziami odnośnie zapowiadanych, nowych modeli segmentu podstawowego. Ciekawsze były jednak prezentacje wykorzystania standardowych Radeonów (modele od X1600 wzwyż) pełniących rolę akceleratora obliczeń fizycznych. ATI udowodniło, że karty te mogą z powodzeniem przyspieszyć i wzbogacić zjawiska fizyczne w grach wyposażonych w silnik Havok FX. Są przy tym o wiele tańsze niż specjalistyczne karty z układami Ageia PhysX, która to firma obawiając się o swoje interesy, mocno zaatakowała ATI. Sytuacja jest zrozumiała, bo producent ten dopiero co rozpoczął sprzedaż swoich produktów, a już konkurencja zapowiada odebranie mu pola. na pytanie, czy Radeon rzeczywiście nie nadaje się do obliczeń fizycznych Ageia dała odpowiedź - nie zgadzając się aby Radeony mogły emulować produkty PhysX.

Zobacz również:

  • Jaki robot koszący wybrać? Ten sprzęt może być wybawieniem dla posiadaczy trawników
Tajwański raj sprzętowców

Nowością wśród kart graficznych z procesorami ATI był model Asusa z dwoma Radeonami X1600 XT na jednej karcie

Tajwański raj sprzętowców

Interesująca karta, również Asusa to GeForce 7600 GT z cyfrowym wyjściem audio-wideo HDMI

Oprócz wspomnianych przeze mnie ciekawostek, Computeks jak każde aktualnie odbywające się targi komputerowe zdominowały komputery przenośne. Desktopy stają się powoli towarem niszowym, przeznaczonym dla miłośników tuningu czy użytkowników potężnych stacji roboczych. Wyniki sprzedaży pecetów na świecie wskazują wyraźnie, że to do notebooków należy przyszłość. To z myślą o nich projektuje się większość nowych rozwiązań, a te następnie trafiają w nieco zmodyfikowanej postaci do komputerów stacjonarnych. Osobiście podoba mi się ten kierunek, komputery stają się cichsze, bardziej energooszczędne, mniejsze i bardziej estetyczne. Szkoda jedynie, że nie stają się prostsze w obsłudze, a takie dziedziny jak opracowywanie nowatorskich interfejsów, rozpoznawanie pisma czy głosu, wciąż są niedoskonałe.

Tajwański raj sprzętowców

Komputerek FIC, platforma ViiV. Dostępny w kilku kolorach

Tajwański raj sprzętowców

ViiV Acera od wczoraj dostępny także w Polsce

Informacje o najciekawszych produktach Computeksu 2006 znajdziecie tutaj.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: