Tajwański raj sprzętowców

Choć tegoroczna edycja targów Computex 2006 właśnie dobiegła końca, to ciekawych informacji z tej imprezy starczyłoby nam jeszcze na wiele tygodni relacji. Targi w Tajpej to raj dla miłośników sprzętu komputerowego i bardzo kiepska propozycja dla poszukiwaczy ciekawego oprogramowania. "Softu" praktycznie nie ma, za to wszystko co najważniejsze z dziedziny sprzętu znajdzie właśnie na Tajwanie. Nie bez przyczyny największe firmy komputerowe właśnie na Computeksie prezentują premierowe produkty. W tym roku było ciekawie i po raz kolejny rekordowo pod względem frekwencji.

Na targach wystawiało się 1285 firm, które zajęły ok. 3000 stoisk. Odwiedzających targi było z kolei ok. 150 tys., podczas gdy jeszcze rok temu targi odwiedziło ok. 130 tys. osób. Z roku na rok Computex staje się większy, a już teraz jest drugą po Cebicie, targową imprezą komputerową na świecie. Podczas gdy na Cebicie sektor oprogramowania jest co najmniej tak samo istotny jak "hardware", na Computeksie jest już całkowicie odwrotnie. Tu dominuje sprzęt i to właśnie tu dystrybutorzy z całego świata przyjeżdżają podpatrzyć nowe marki i nowe produkty. Software'owcy nie mają tu czego szukać, bo jedynym oprogramowaniem, jakie jest wystawiane, są aplikacje do wypalania płyt (np. Nero) lub też aplikacje do odtwarzania multimediów (Cyberlink, InterVideo, itp).

Tajwański raj sprzętowców

Computex z roku na rok jest coraz większą imprezą targową. W 2008 roku przeniesiony zostanie do nowych obiektów wystawowych i wtedy organizatorzy liczą na zdetronizowanie Cebitu.

Sprzętowcy są za to zachwyceni, bo są najbliżej źródła finalnych produktów (zdecydowana większość produkowana jest w Chinach i na Tajwanie) i to właśnie w Taipei najnowsze urządzenia są najchętniej przez wystawców prezentowane.

Zobacz również:

  • Jaka myszka do gier? Najlepsze myszki gamingowe 2023

Intel Core 2 Duo w natarciu

Targi odbyły się wyraźnie pod hasłem wszystkiego dla nowych procesorów Intela - Core 2 Duo - czyli inaczej mówiąc Conroe. Widać, że z tym produktem duże nadzieje wiąże nie tylko sam Intel lecz także cała branża - producenci płyt głównych, także kart graficznych (te nie mogły od dawna pokazać pełni swoich możliwości ze względu na ograniczoną wydajność aktualnie oferowanych procesorów), komputerów ViiV i innych typu Media Center, a nawet peryferiów, np. producenci tunerów TV pokazali specjalne modele PCI Express tylko i wyłącznie przeznaczone do płyt głównych z nowymi chipsetami i965G (ze zintegrowanym rdzeniem graficznym). Także NVIDIA ma chrapkę na uszczknięcie choćby kawałka z tortu o nazwie Conroe i na Computeksie pokazała swój nowy chipset nForce 590 SLI Intel Edition. Problem w tym, że do układu tego sami producenci płyt głównych nie odnoszą się już zaufaniem, o czym pisaliśmy tutaj .

Tajwański raj sprzętowców

Taipei 101 - najwyższy budynek świata (508 m, 101 pięter). Na 84 piętrze odbyła się premiera chipsetu Intel i965

Tajwański raj sprzętowców

A taki widok na Taipei jest właśnie z konfernecyjnych pomieszczeń wieżowca 101

Conroe będzie bardzo szybki, na co wskazują pierwsze, przedpremierowe testy, a potwierdzają to deklaracje np. ATI, która zaciera ręce ciesząc się, że jej karty graficzne otrzymają wydajny procesor dla graczy. W Taipei na 84. piętrze najwyższego budynku na świecie - Taipei 101 (wysokość 508 m) - odbyła się premiera najnowszego chipsetu Intela i965. Układ ten przeznaczony jest dla procesorów Core 2 Duo, choć oczywiście obsłuży także inne procesory z podstawką LGA775. Chipset będzie występował w 3 odmianach - i965G (z wbudowanym rdzeniem graficznym nowej generacji X3000, dokonuje m.in. poprawy jakości obrazu HD, przeznaczony jest do instalacji w komputerach typu ViiV czy Media Center), i965Q (przeznaczony jest do nowej platformy biurowej Intel vPRO, ma m.in. wbudowany system AMT do zdalnego zarządzania komputerem) oraz i965P, najwydajniejsza odmiana dla graczy i użytkowników wydajnych pecetów.

Tajwański raj sprzętowców

Bohaterowie premiery - mostek północny i965, procesor Core Duo i mostek południowy ICH8

Chipsety Intela będą tanie, bo produkuje się je w procesie 90 nm na dużych 30-centymetrowych waflach krzemowych. Nie ma być problemu z ich dostępnością, co jest najlepszą informacją dla producentów płyt głównych, którzy mieli ogromne kłopoty z nabyciem układów 945, 915 i 975. Chipset ma być specjalnie zoptymalizowany pod kątem współpracy z Core 2 Duo i zapowiadana jest jego rewelacyjna wydajność. Jak będzie w rzeczywistości przekonamy się już wkrótce.