Tajwańskie firmy odpuszczają CeBIT

Niektórzy producenci sprzętu komputerowego z Tajwanu nie pojawią się na tegorocznych targach CeBIT, największej tego typu imprezie w tej części świata. Część z nich rezygnuje z własnego stoiska na targach z uwagi na słabnący potencjał marketingowy tego typu aktywności, inni - w obawie przed niemiecką policją, czyhającą na spółki bezprawnie wykorzystujące opatentowane rozwiązania.

Firmy takie jak Gigabyte, ECS i Albatron (a więc producenci płyt głównych) nie będzie mieć własnych stoisk na CeBIT, gdyż w ostatnich latach taka forma prezentacji produktów nie miała mocnego przełożenia na wyniki sprzedaży. Spółki te mają być jednak obecne na imprezie - w halach targowych wynajmowane będą pomieszczenia, w których goście będą mogli zapoznać się z ofertą.

Innych wystawców rodem z Tajwanu odstrasza ryzyko odwiedzin ich stoisk przez funkcjonariuszy niemieckiej policji. W czasie ostatnich edycji targów zdarzały się już przypadki, gdy służby celne i policja konfiskowały urządzenia wystawiane na stoiskach azjatyckich producentów. Reguła ta nie dotyczy wyłącznie firm tajwańskich, ale również chińskich czy południowokoreańskich. Reprezentanci tych krajów na targach stawiają się licznie, a powierzchnia wystawowa roi się od niezliczonych, niewielkich stoisk z gadżetami i akcesoriami. W części z nich stosowane są rozwiązania opatentowane, za które producenci nie uiścili jednak opłat licencyjnych.

Jak donosi serwis DigiTimes.com, Tajwańczycy zamierzają w 2009 r. skupić się na targach Computex, organizowanych w ich rodzinnym kraju (w tym roku - między 2 a 6 czerwca).

Targi CeBIT odbędą się w Hanowerze w dniach 3-8 marca.