Tak daleko, tak blisko...

Jak przenieść informację do dwóch komputerów? Można połączyć je przez porty szeregowe i użyć Bezpośredniego połączenia kablowego z Windows. Co jednak zrobić, gdy konieczne jest wykonanie poleceń na komputerze znajdującym się w innym mieście lub innym kraju, przy którym, co gorsza, nie ma w tej chwili żadnego użytkownika? Można użyć jednego z wielu programów do pracy zdalnej.

Jak przenieść informację do dwóch komputerów? Można połączyć je przez porty szeregowe i użyć Bezpośredniego połączenia kablowego z Windows. Co jednak zrobić, gdy konieczne jest wykonanie poleceń na komputerze znajdującym się w innym mieście lub innym kraju, przy którym, co gorsza, nie ma w tej chwili żadnego użytkownika? Można użyć jednego z wielu programów do pracy zdalnej.

Przed porównaniem programów do pracy zdalnej należy wspomnieć o ograniczeniach nakładanych przez systemy operacyjne. W systemach takich jak DOS czy Windows 95/98 niemożliwa jest jednoczesna praca zdalna wielu użytkowników (tzw. tryb wielodostępu). Systemy "sieciowe", takie jak różne wersje Uniksa, Windows NT/2000 czy OS/2 umożliwiają jednoczesną pracę wielu zdalnych użytkowników, w ten sposób, by wzajemnie sobie nie przeszkadzali. W tym artykule skupimy się głównie na pracy zdalnej rozumianej jako dostęp pojedynczego użytkownika do zasobów odległego komputera, np. pracownika łączącego się z biurem czy znajomych wymieniających informacje.

Oczywiście proste przesyłanie plików jest możliwe chociażby przy użyciu poczty elektronicznej, ale takie rozwiązanie ma duże ograniczenia. Co więcej, jeśli np. zapomnieliśmy skopiować ważne pliki i zabrać je z komputera znajdującego się w pracy, to prawdopodobnie konieczne będą ponowne odwiedziny biura. Tymczasem nawet najprostszy program do pracy zdalnej umożliwi nawiązanie połączenia ze zdalnym komputerem, znalezienie i pobranie poszukiwanych plików, o ile tylko użytkownik dysponuje odpowiednimi uprawnieniami dostępu.

pcAnywhere 9.2

Jeden z najbardziej znanych programów do pracy zdalnej, który otrzymał nasz tytuł produktu roku 1999, obecnie dostępny w wersji 9.2. Z pewnością wiele można napisać o możliwościach tego programu. Na pewno trzeba wspomnieć o dużej liczbie obsługiwanych protokołów i typów połączeń: kable szeregowe i równoległe, modem, ISDN, port podczerwieni, TCP/IP, IPX, SPX.

Dla osób używających różnych komputerów w domu i w biurze z pewnością przydatna będzie opcja automatycznej synchronizacji wybranych plików. Możliwe jest także przenoszenie plików w tle z jednoczesnym wykonywaniem innych zadań na odległym komputerze. Duży nacisk położono na bezpieczeństwo pracy, pcAnywhere potrafi współpracować z protokołami uwierzytelniającymi stosowanymi w ścianach ogniowych. Do tego należy dodać możliwość bez pośredniej rozmowy użytkowników (tekst i głos), szyfrowanie i weryfikację przesyłanych danych oraz ochronę antywirusową.

Programy do pracy zdalnej

Programy do pracy zdalnej

Instalacja i konfiguracja programu jest prosta, chociaż trochę brakuje możliwości ustawienia wszystkich parametrów pracy podczas instalacji tak, aby po wymaganym restarcie systemu operacyjnego program od razu rozpoczął np. udostępnianie zasobów innym użytkownikom. Za pewną wadę programu można też uznać brak obsługi ILS (Internet Locator Service), opcji, która mogłaby ułatwić szukanie innych użytkowników. Program jest natomiast zintegrowany z usługą Yahoo Messenger, która również może służyć do wspomnianego celu.

NetOp Remote Control 6.5

Program NetOp Remote Control 6.5 został dokładnie opisany w PCWK 7-8/2000 i został udostępniony, w wersji testowej, na naszym krążku. Przypomnijmy w skrócie najważniejsze cechy NetOp Remote Control. Umożliwia on łączenie komputerów pracujących w systemach Windows, DOS i OS/2 - dowolnie krzyżowanych. Interfejs użytkownika jest prosty w obsłudze, a dodatkowa opcja Cry for Help umożliwia szybkie uzyskanie pomocy wprost od administratora. NetOp Remote Control udostępnia oczywiście typowe opcje pracy zdalnej, ale także pozwala na prowadzenie bezpośredniej rozmowy między użytkownikami komputerów połączonych za jego pomocą - zarówno za pomocą wiadomości tekstowych, jak i głosu. Warto także wspomnieć o możliwości tworzenia i zdalnego uruchamiania skryptów, ułatwiających wykonywanie złożonych operacji na odległym komputerze.

PC Remote 1.0a

Dość prosty, ale skuteczny program pozwalający pracować na odległym komputerze połączonym poprzez modem, sieć lub zwykły kabel szeregowy. Do pracy konieczne są dwie instalacje programu - na komputerze lokalnym i na odległym. Ponadto na komputerze użyczającym swych zasobów PC Remote musi być uruchomiony w odpowiednim trybie. Połączenie poprzez Internet wymaga podania adresu IP odległego komputera, co czasem wymaga dodatkowych zabiegów. Dzieje się tak chociażby w przypadku, gdy jeden lub obydwa łączone komputery mają dynamicznie przydzielany adres IP. Ustawienia połączeń można zapisać pod wybraną nazwą, dzięki czemu nie sprawia kłopotów używanie PC Remote do pracy na różnych odległych komputerach.

PC Remote pozwala utworzyć profile użytkowników, dzięki czemu dostępu do komputera nie będą miały niepowołane osoby, nawet jeśli używają PC Remote. Dodatkowo można ustalić, czy dany użytkownik ma uprawnienia do wysyłania bądź pobierania plików podczas zdalnej sesji. Jakby tego było mało, PC Remote pozwala także na ustawienie zadań uruchamianych automatycznie, w określonych odstępach czasu (to wymaga jednak zainstalowania dodatkowego, bezpłatnego programu tego samego producenta).

Korzystanie z PC Remote nie wymaga dłuższego przygotowania. Typowe zadania pracy zdalnej można uruchomić bez problemów, również praca na Pulpicie Windows odległego komputera jest wygodna, trzeba tylko przygotować się na zniekształcony nieco obraz Pulpitu (typowy efekt kompresji JPG).

CarbonCopy 32

Jeden z najbardziej znanych programów do pracy zdalnej. Już pierwsze okno programu zaskakuje ogromną liczbą opcji. CarbonCopy umożliwia nie tylko nawiązanie połączenia pomiędzy komputerami, wymianę plików i uruchamianie aplikacji, ale także prowadzenie pogawędki z użytkownikiem odległego komputera (zarówno za pomocą wiadomości tekstowych, jak i głosu). Dostępne są także mniej popularne opcje: przenoszenie i wklejanie zwartości Schowka w drugim systemie, a także drukowanie na drukarkach podpiętych do zdalnego komputera. Książka telefoniczna CarbonCopy ułatwia zarządzanie różnymi połączeniami, możliwe jest oczywiście zabezpieczenie dostępu do komputera hasłem, oddzielnym dla każdego użytkownika.

CarbonCopy 32 potrafi wykorzystać zasoby serwerów ILS (Internet Locator Server), które zawierają informacje o innych komputerach dostępnych aktualnie w Sieci. Dzięki temu odnalezienie docelowego komputera jest znacznie prostsze. Co ważne, CarbonCopy 32 może jednocześnie oczekiwać na połączenie z różnych źródeł (np. kabel szeregowy, modem i TCP/IP).