Tak dla wspólnej konstytucji

Jak wynika z sondażu Eurobarometr, przeprowadzonego w styczniu br. na zlecenie Komisji Europejskiej w 25 obecnych i przyszłych państwach Unii Europejskiej, Polacy należą do grupy narodów, które są zwolennikami wprowadzenia jednolitej konstytucji unijnej, nawet za cenę ustępstw.

Za przyjęciem konstytucji jest 77% ankietowanych (we wrześniu 2003 roku było to 67%). W Polsce za wprowadzeniem wspólnej unijnej konstytucji opowiedziało się 72% ankietowanych. Zdaniem 56% Polaków, jeśli takiej konstytucji nie będzie, może dojść do paraliżu unijnych instytucji. Jest to spora zmiana w porównaniu z wrześniową edycją Eurobarometru – wtedy koncepcję wspólnej konstytucji popierało jedynie 42% ankietowanych Polaków.

W najnowszej edycji Eurobarometru wspólna unijna konstytucja najgoręcej popierana była przez Włochów (92%), a najmniej entuzjastycznie podeszli do niej Brytyjczycy (51% opowiedziało się za konstytucją).

Większość (56%) ankietowanych Polaków opowiedziała się za ustępstwami w rokowaniach dotyczących konstytucji. Wśród wszystkich uczestników badania najchętniej na kompromis przystaliby Belgowie, Irlandczycy, Luskemburczycy, Węgrzy i Włosi (ponad 70%), najmniej skłonną do ustępstw postawą wykazali się zaś Estończycy (38%).

Warto jednak zastanowić się, czy uczestnicy badania wiedzieli o czym mówią, wypowiadając się na temat przyszłej wspólnej konstytucji - wśród ankietowanych aż 71% czuło się źle poinformowanych o przyszłej konstytucji (w Polsce – 61%), i tylko jedna czwarta uznała, że wie dostatecznie dużo (w Polsce – 32%).


Zobacz również