Tak, ta kupka mąki to układy elektroniczne

Hitachi nie ustaje w wysiłkach, by stworzyć chipy RFID mogące konkurować rozmiarami z bakteriami. Korporacji właśnie udało się wyprodukować układy, które ułożone w stos wyglądają jak kupka mąki.

Nieco ponad rok temu donosiliśmy o elektronicznym znaczniku, którego rozmiary były na granicy rozdzielczości ludzkiego oka. Miał on kształt kwadratu o boku 0,15 x 0,15 milimetra, czyli mógł śmiało konkurować z pantofelkiem o miano "najmniejszego w okolicy".

Najnowsze opracowane przez Hitachi układy RFID mają dziewięciokrotnie mniejszą powierzchnię, a ich wymiary to zaledwie 0,05 x 0,05 milimetra. Przedstawiciele firmy twierdzą, że niewielki stos z chipów przypomina raczej mąkę niż elektronikę.

Najnowsze znaczniki RFID Hitachi i ludzki włos (źródło: Physorg, Hitachi)

Najnowsze znaczniki RFID Hitachi i ludzki włos (źródło: Physorg, Hitachi)

W znaczniku znajduje się wystarczająca ilość pamięci do przechowania 38-cyfrowego numeru. Niestety, w odróżnieniu od układów poprzedniej generacji, najnowsze chipy wymagają do pracy zewnętrznej anteny o wielkości przynajmniej 4 milimetrów.

Hitachi z rozbrajającą szczerością przyznaje, że nie jest do końca pewne, do czego najnowszy RFID mógłby zostać wykorzystany. Jego rozmiary są tak nikłe, że na razie trudno znaleźć dla niego zastosowanie.


Zobacz również