Tak, ta kupka mąki to układy elektroniczne

Hitachi nie ustaje w wysiłkach, by stworzyć chipy RFID mogące konkurować rozmiarami z bakteriami. Korporacji właśnie udało się wyprodukować układy, które ułożone w stos wyglądają jak kupka mąki.

Nieco ponad rok temu donosiliśmy o elektronicznym znaczniku, którego rozmiary były na granicy rozdzielczości ludzkiego oka. Miał on kształt kwadratu o boku 0,15 x 0,15 milimetra, czyli mógł śmiało konkurować z pantofelkiem o miano "najmniejszego w okolicy".

Najnowsze opracowane przez Hitachi układy RFID mają dziewięciokrotnie mniejszą powierzchnię, a ich wymiary to zaledwie 0,05 x 0,05 milimetra. Przedstawiciele firmy twierdzą, że niewielki stos z chipów przypomina raczej mąkę niż elektronikę.

Tak, ta kupka mąki to układy elektroniczne

Najnowsze znaczniki RFID Hitachi i ludzki włos (źródło: Physorg, Hitachi)

W znaczniku znajduje się wystarczająca ilość pamięci do przechowania 38-cyfrowego numeru. Niestety, w odróżnieniu od układów poprzedniej generacji, najnowsze chipy wymagają do pracy zewnętrznej anteny o wielkości przynajmniej 4 milimetrów.

Hitachi z rozbrajającą szczerością przyznaje, że nie jest do końca pewne, do czego najnowszy RFID mógłby zostać wykorzystany. Jego rozmiary są tak nikłe, że na razie trudno znaleźć dla niego zastosowanie.