Tak wygląda jedzenie na stacji kosmicznej

Astronautka udostępniła film z kosmicznej kolacji na ISS. Zobacz, co i jak jedzą astronauci.

źródło: twitter.com/Astro_Megan

Zastanawiało Cię kiedyś jak wygląda jedzenie w warunkach mikrograwitacji? Astronautka ISS Megan McArthur udostępniła w tym tygodniu film, na którym możemy zobaczyć jak ona oraz jej towarzysze biorą udział we wspólnej, kosmicznej kolacji.

Zwykle astronauci jedzą posiłki sami lub w ograniczonym gronie ze względu na brak miejsca na statku. Jednak w sobotnie wieczory dokładają szczególnego wysiłku, aby zgromadzić się wokół jednego stołu i cieszyć się wspólnym posiłkiem. Film, który możesz obejrzeć klikając tutaj, ujawnia żywą i wesołą atmosferę, która towarzyszy współpracownikom na stacji. McArthur skomentowała go słowami:

Nie mogę się doczekać kolejnej soboty z dobrymi przyjaciółmi, dobrym śmiechem i dobrym kosmicznym jedzeniem!

Na filmie widzimy, że przez brak grawitacji sprawia, że jedzenie unosi się we wszystkich kierunkach, zanim zostanie złapane i zjedzone. Większość żywności jest też dostarczana w torebkach stabilizowanych termicznie lub w opakowaniach próżniowych, które wymagają dodania wody. Na opublikowanym materiale możemy dostrzec na przykład takie smakołyki jak ser i hummus, prawdopodobnie dostarczone przez misję zaopatrzeniową SpaceX. Na stronie internetowej NASA możemy przeczytać:

Niektóre produkty spożywcze można spożywać w ich naturalnej postaci, takie jak ciasteczka i owoce. Inne produkty spożywcze, takie jak makaron i ser lub spaghetti, wymagają dodania wody. Oczywiście w stacji kosmicznej znajduje się piekarnik do podgrzewania żywności do odpowiedniej temperatury. W kosmosie nie ma lodówek, więc kosmiczna żywność musi być odpowiednio przechowywana i przygotowywana, aby uniknąć zepsucia, zwłaszcza podczas dłuższych misji.

Astronauci mają również dostęp do przypraw takich jak sól i pieprz, jednak ze względu na warunki mikrograwitacji są one w formie płynnej. Cała dieta załogi jest też specjalnie opracowywana przez dietetyków.

Zobacz również:

  • Nowa funkcja w aplikacji Uber Eats
  • Jutro deszcz meteorów! Orionidy - kiedy i jak oglądać?

Zobacz także: Zuckerberg odpowiada na oskarżenia wobec Facebooka

Źródło: digitaltrends.com, twitter.com