Tak wyglądał start pierwszej cywilnej misji SpaceX! [Zobacz film]

Pierwsza cywilna załoga bez profesjonalnego astronauty na pokładzie, została wystrzelona na orbitę w misji Inspiration4.

źródło: SpaceX

Czterech obywateli Stanów Zjednoczonych zostało wczoraj wysłanych na orbitę okołoziemską. Misja nazwana Inspiration4 to historyczny moment dla turystyki kosmicznej i firmy Elona Muska.

Wyjątkowości temu wydarzeniu nadaje fakt, że poprzednie wyczyny Richarda Bransona czy Jeffa Bezosa były jedynie krótkimi podróżami suborbitalnymi, które nie mogą się równać z wejściem na orbitę.

Zobacz również:

  • Zobacz niesamowite zdjęcia Ziemi wykonane z wysokiej orbity
  • Test kapsuły Starliner Boeinga przesunięty
  • Pierwszy widok na Ziemię z kopuły statku SpaceX

W środowy wieczór Jared Isaacman, Hayley Arceneaux, Sian Proctor i Chris Sembroski udali się w kosmos na pokładzie Crew Dragon. Cywile przygotowywali się do lotu przez kilka miesięcy, gdyż na pokładzie nie znaleźli się żadni profesjonalni astronauci.

Tak wyglądał start pierwszej cywilnej misji SpaceX! [Zobacz film]

Załoga Inspiration4; SpaceX.

Statek kosmiczny będzie krążył na wysokości 585 kilometrów nad Ziemią, więc jeszcze dalej niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. W trakcie trzydniowej misji zbierane będą dane fizjologiczne załogi w celu oceny zmian w zachowaniu i poznaniu, a także analizy tętna, nasycenia krwi tlenem i jakości snu zespołu.

Silniki SpaceX Falcon 9 odpaliły się o 20:03 i przetarły szlak przez nocne niebo Florydy. Podczas transmisji na żywo słychać było okrzyki i wiwaty, gdy hałaśliwy zespół SpaceX świętował udany start. W kokpicie znajdowała się także maskotka Szpitala Dziecięcego St Jude, dla którego misja ma zebrać 200 milionów dolarów. Zobacz ten niezwykły start:

Zobacz także: Krew astronautów materiałem do budowy baz na Księżycu i Marsie

Źródło: cnet.com, theverge.com