Taka mała, taka mocna

Graficzny program Xara3D w najnowszej, czwartej, wersji ma możliwości odwrotnie proporcjonalne do...swojej wielkości. Ten perfekcyjnie zoptymalizowany program obala mit, że dobre musi być duże.

Graficzny program Xara3D w najnowszej, czwartej, wersji ma możliwości odwrotnie proporcjonalne do...swojej wielkości. Ten perfekcyjnie zoptymalizowany program obala mit, że dobre musi być duże.

Jeszcze niedawno, aby utworzyć atrakcyjnie wyglądającą grafikę, trzeba było włożyć dużo pracy i pieniędzy, bo profesjonalne programy graficzne były drogie, skomplikowane i wymagały długiego czasu rozpoznawania ich możliwości, funkcji oraz efektywnego sposobu obsługi. Wykonanie nawet krótkiej animacji czy grafiki, choćby do użycia na stronach WWW, wymagało dużego doświadczenia i czasu - głównie ze względu na ogromną liczbę metod, narzędzi i funkcji, które trzeba najpierw dobrze poznać.

Taka mała, taka mocna
Xara3D jest programem, który został utworzony tylko do jednego celu: tworzenia najwyższej jakości trójwymiarowych napisów, przycisków i animacji wykorzystywanych w Internecie. Nie jest to pierwszy program tego rodzaju na rynku, ponieważ od dłuższego czasu dostępny jest Cool3D firmy Ulead, jednak Xara3D wyprzedza go pod względem łatwości obsługi oraz jakości tworzonych obrazów. Podobną jakość można osiągnąć przy wykorzystaniu drogich pakietów 3D Studio MAX lub Lightwave 3D. I właśnie największą zaletą Xary jest niebywała prostota oraz szybkość, z jaką generuje grafikę.

Taka mała, taka mocna
To, że program kosztuje tylko 48 USD i jest na tyle mały, że można go kupić i ściągnąć ze strony www.xara.com wcale nie świadczy, że jest słaby. Wręcz przeciwnie - to, do czego został utworzony wykonuje najlepiej i najszybciej. Wiadomo, że jeśli zależy nam na szybkości, to zazwyczaj traci na tym jakość obrazu, ale nie w Xarze3D! Tu wszystko dzieje się w czasie rzeczywistym - mając koncepcję, wystarczy nam 10 minut na utworzenie grafiki, która będzie robić wrażenie. Zdecydowanie najważniejszą cechą, jaka wyróżnia Xarę3D spośród innych programów graficznych, jest pełny antialiasing i cieniowany rendering obiektu w czasie rzeczywistym(!).

Tworzenie napisów i animacji w Xara3D to sama przyjemność. W obrębie jednego ekranu mamy zgromadzone wszystkie menu i opcje. Formę i styl napisu oraz jego cień możemy wybierać dowolnie. Do oświetlenia napisu możemy zastosować trzy kolorowe (dowolnie) światła, a do wytworzenia efektu cienia dodatkowe - czwarte źródło. Jest to o tyle istotne, że można manipulować samym cieniem, nie powodując zmiany sposobu oświetlenia obiektu. Utworzenie samego obiektu sprowadza się tylko do napisania tekstu i wybrania czcionki (dowolna czcionka TrueType). I to wszystko! Teraz wystarczy tylko wybrać jeden z 21 typów profili (bevel), których atrybuty możemy także zmieniać, w tym wielkość wytłoczenia profilu, teksturę, kolor ścian obiektu, kolory świateł oraz tło. Cień obiektu jest bardzo ważnym elementem, ponieważ daje miękkie połączenie obiektu z tłem. Można zmieniać jego pozycję, kolor oraz przezroczystość i rozmycie. Jeśli nie chcemy mieć żadnego wymyślnego profilu, możemy skorzystać z funkcji zwykłego wytłaczania (extrude).

Taka mała, taka mocna
Xara3D daje nam możliwość edytowania poszczególnych liter w napisie oraz importowania plików w formacie WMF, dzięki temu możemy oprócz tekstu wykorzystywać także różne kształty. Obiekt można zmniejszać, rozciągać i spłaszczać, pokazywać tylko kontury lub też animować. Można go obracać w przestrzeni (loop) wokół trzech osi w dowolnym kierunku i z regulowaną szybkością rotacji. Położenie powiązanych sztywno z bryłą napisu świateł też może się zmieniać (obracać), ale nie musi, jeśli chcemy, aby refleksy świetlne podczas obrotu nie były widoczne. Napis może przemieszczać się wahadłowo w jednej płaszczyźnie, a także znikać i pojawiać się, oddalać i przybliżać. Trzeba przyznać, że ścieżek ruchu w Xarze3D jest trochę mniej niż w Cool3D, ale i tak jest to najlepszy program do wykonywania statycznych napisów. Animację można złożyć z sekwencji kilku następujących po sobie obrazów i zachować w postaci animowanego GIFa lub w formacie AVI, natomiast obrazy statyczne - zapisać w standardowych formatach: BMP, GIF, JPG lub PNG.

Bardzo użyteczną funkcją Xary3D jest również możliwość tworzenia rozmaitych przycisków, które jak wiadomo są częstymi elementami stron internetowych. Dostępnych jest dziewięć kształtów, którym możemy nadać profil, grubość, teksturę, oświetlenie, kolor itd.

Xara3D jest bardzo atrakcyjnym narzędziem do tworzenia grafiki dla WWW, ponieważ daje możliwość redukowania rozmiarów animacji lub obrazów za pomocą redukcji i optymalizacji kolorów lub wyboru odpowiedniej jakości. Jest przy tym najszybszym i najbardziej efektywnym narzędziem do takich zastosowań. Każdy projektant stron WWW, nieważne czy amator, czy profesjonalista powinien go mieć.