Takeshi Kitano

Takeshi Kitano jest jedną z największych osobowości japońskiego show-biznesu. Ma własny program telewizyjny, reżyseruje filmy, występuje w nich, a często także pisze scenariusze i zajmuje się montażem.

Takeshi Kitano jest jedną z największych osobowości japońskiego show-biznesu. Ma własny program telewizyjny, reżyseruje filmy, występuje w nich, a często także pisze scenariusze i zajmuje się montażem.

Takeshi Kitano

Takeshi Kitano

Takeshi Kitano urodził się w 1947 r. w niezbyt zamożnej rodzinie w Tokio. Gdy dorósł, zaczął studiować inżynierię, jednak po jakimś czasie rzucił studia i zaczął pracować jako windziarz w nocnym klubie. Tam spotkał komika Kiyohi Kaneko, z którym w krótce założył duet. Wkrótce swoimi występami zyskali rozgłos i sławę, jako ci którzy potrafili rozśmieszyć, a przy okazji prowokowali i naruszali dobre obyczaje. W 1989 r. Takeshi Kitano (mający już za sobą doświadczenia telewizyjne) zadebiutował jako reżyser w filmie "Violet Cop". Od wielkiego sukcesu, jaki w 1997 r. osiągnął dzięki "Hana-Bi", Kitano dał się poznać jako pierwszoplanowa postać kina - nie tylko znana w rodzimej Japonii, ale i na całym świecie. Jego "Hana-Bi" otrzymał Złotego Lwa w Wenecji, a z kolei "Kikujiro" był nominowany do Złotej Palmy na festiwalu w Cannes.

Jako aktor Kitano pojawiał się także w filmach, których sam nie reżyserował. Zwrócił na siebie uwagę widzów i krytyków rolą w filmie "Wesołych Świąt, pułkowniku Lawrence" Nagisy Oshimy (1983 r.). Powtórnie współpracował z tym reżyserem w 1999 r., występując w "Tabu". Ostatnio pojawił się m.in. w "Battle Royale II" - głośnej kontynuacji kontrowersyjnego japońskiego hitu z 2001 r. "Battle Royale", w którym również wystąpił. I to właśnie ta rola stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych wizytówek filmu, który w Japonii osiągnął oszałamiający sukces kasowy, a rozgłos zdobył na całym świecie. Kitano wystąpił także w produkcjach niejapońskich reżyserów, m.in. w filmie "Johnny Mnemonic" Roberta Longa (USA, 1995 r.), czy "Tokyo Eyes" Jean-Pierre'a Limosina (Francja, 1998 r.).

Takeshi Kitano jest jedną z największych osobowości japońskiego show-biznesu. Ma własny program telewizyjny, reżyseruje filmy, występuje w nich, a często także pisze scenariusze i zajmuje się montażem. Przy okazji artysta wydał wiele powieści, opowiadań i wierszy. Rysuje także komiksy i maluje obrazy - to prawdziwy człowiek renesansu Japonii XXI wieku…

Takeshi Kitano, wybrana filmografia aktorska

2005: Takeshis'

2004: Izo

2003: Zatôichi

2003: Battle Royale II

2000: Battle Royale

2000: Brother

1999: Taboo

1999: Kikujiro (as Beat Takeshi)

1998: Tokyo Eyes

1994: Hana-Bi

1995: Johnny Mnemonic (as Takeshi)

1995: Getting Any?

1993: Sonatine

1992: Boiling Point

1989: Violent Cop

1988: Anego

1983: Merry Christmas, Mr. Lawrence