Takie ma być Windows 8?

Serwisy internetowe i blogi zajmujące się tematyką Microsoftu i jego produktów podały informacje o wycieku do Sieci tajnych dokumentów dotyczących kierunków rozwoju następnej wersji Windows.

Domniemane wewnętrzne dokumenty Microsoftu dotyczące systemu Windows 8 opublikował włoski serwis Windowsette. Temat podchwyciły kolejne portale, w tym Microsoft Kitchen, Cnet oraz nasi koledzy z amerykańskiej edycji magazynu PCWorld.

Z prezentacji wynika niewiele konkretnych informacji o technicznych aspektach nowego systemu (wymieniana jest obsługa technologii USB 3.0 i Bluetooth 3). Więcej miejsca poświęcone jest wizji, w jak Windows 8 miałoby wyglądać i jak być bardziej przyjazne użytkownikowi. Środki do osiągnięcia tego celu to m.in. skrócenie czasu uruchamiania systemu oraz wsparcie technologii rozpoznawania twarzy.

Inny slajd wskazuje, jak może wyglądać cykl prac nad Windows 8 - miałby on składać się z trzech etapów: planowania, rozwoju (zakończonego powstaniem bety systemu) i gotowości (usuwanie błędów, ukończenie prac programistycznych).

(kliknij zdjęcie by przejść do galerii)

Wraz z pojawieniem się Windows 8 Microsoft uruchomiłby usługę Windows Store, czyli sklep z aplikacjami dla systemu, na wzór Windows Marketplace - sugeruje dokumentacja. Co ciekawe, część miejsca w prezentacji poświęcona jest także przeglądarce Internet Explorer 9. Zgodnie z zawartymi tam informacjami wersja beta aplikacji miałaby pojawić się do sierpnia 2010 r.

Czy krążące w serwisach informacyjnych slajdy to prawdziwe dokumenty koncernu, które przypadkowo trafiły do Sieci, czy też sprawnie zorganizowana mistyfikacja? Bez względu na to, koncepcje w przedstawione w prezentacji stanowią dość interesującą wizję, jak mógłby wyglądać następca Windows 7.

Portal Microsoft Kitchen nie po raz pierwszy publikuje "tajne" informacje dotyczące kolejnej wersji systemu Microsoftu. W listopadzie 2009 r. jego redaktorzy zamieścili nieoficjalny terminarz wydawniczy Windows 8.