Takie same baterie we wszystkich notebookach?

Wiadomo: standardy są dobre dla końcowych użytkowników i nienajlepsze dla firm. Jeśli bowiem sprzęt jest niestandardowy, firma może zarabiać krocie na kolejnych jego modyfikacjach, upgrade'ach i tak dalej. IPC walczy jednak, by to się zmieniło.

Organizacja IPC - Association Connecting Electronics Industries (a obecnie OEM Critical Compoments Committee) wystąpiła w październiku minionego roku z inicjatywą ujednolicenia standardów elementów składowych urządzeń elektronicznych, w tym także komputerów i notebooków.

Już wkrótce rozpoczną się obrady dotyczące baterii.

Organizacja chce, by do końca 2007 roku został wypracowany jeden wzorcowy model akumulatorów do laptopów i urządzeń przenośnych. Miałby on zapobiegać problemom, których doświadcza Apple (wymiana 1,8 miliona baterii), Dell (wymiana 4,1 miliona baterii) oraz które mogą dotknąć Lenovo czy HP.

Dotychczas IPC opracowało standardy dla wiatraków i modułów zmiany napięcia. Sugerują one nie tylko wymiary, ale również metody kontroli produkcji i skład materiałów wykorzystywanych w danym urządzeniu.