Takie same baterie we wszystkich notebookach?

Wiadomo: standardy są dobre dla końcowych użytkowników i nienajlepsze dla firm. Jeśli bowiem sprzęt jest niestandardowy, firma może zarabiać krocie na kolejnych jego modyfikacjach, upgrade'ach i tak dalej. IPC walczy jednak, by to się zmieniło.

Organizacja IPC - Association Connecting Electronics Industries (a obecnie OEM Critical Compoments Committee) wystąpiła w październiku minionego roku z inicjatywą ujednolicenia standardów elementów składowych urządzeń elektronicznych, w tym także komputerów i notebooków.

Już wkrótce rozpoczną się obrady dotyczące baterii.

Organizacja chce, by do końca 2007 roku został wypracowany jeden wzorcowy model akumulatorów do laptopów i urządzeń przenośnych. Miałby on zapobiegać problemom, których doświadcza Apple (wymiana 1,8 miliona baterii), Dell (wymiana 4,1 miliona baterii) oraz które mogą dotknąć Lenovo czy HP.

Zobacz również:

  • Architektura Zen 3 oficjalnie - czy Ryzen 5000 pokona Intela?

Dotychczas IPC opracowało standardy dla wiatraków i modułów zmiany napięcia. Sugerują one nie tylko wymiary, ale również metody kontroli produkcji i skład materiałów wykorzystywanych w danym urządzeniu.