"Tani" CrossFire nie popłaca

NVIDIA na dobre już rozwinęła linię kart graficznych gotowych do pracy w trybie SLI, gdzie dwie karty jednocześnie generują grafikę 3D. ATI spóźniło się ze swoją odpowiedzią, lecz koniec końców również zaprezentowało swoją platformę CrossFire działających na podobnych zasadach. W trybie CF może pracować cała gama kart z procesorami ATI Radeon. Problem w tym, że dotychczas jedna z dwóch zastosowanych kart musiała być tzw. "kartą matką" wyposażoną w specjalny układ scalający obraz z dwóch procesorów graficznych. Wraz z wprowadzeniem najnowszych i zarazem stosunkowo niedrogich kart Radeon X1300 PRO i X1600 XT pojawiła się szansa na ich pracę bez konieczności kupowania specjalnej "karty matki". Sprawdziliśmy wydajność takich konfiguracji i porównaliśmy je do pojedynczych kart ATI oferowanych w zbliżonych cenach.

Oba modele bez problemu znajdziecie na sklepowych półkach, a i odpowiednie płyty główne są już dostępne. Przystępując do testu postanowiliśmy zatem odpowiedzieć sobie na dwa podstawowe pytania - czy dwie tanie karty ATI dadzą nam jakiekolwiek wzrosty wydajności w grach i czy intestacja w tani CrossFire jest w ogóle opłacalna.

O kartach Radeon X1000 pisaliśmy szczegółowo w dzień ich premiery. Cała seria składa się z kilku modeli spośród których mieliśmy okazję testować najszybsze wersje Radeon X1800 XT, Radeon X1800 XL, Radeon X1600 XT oraz Radeon X1300 PRO. Te dwa pierwsze wciąż nie są dostępne w polskich sklepach w wersjach pozwalających na ich pracę w trybie CrossFire. Kupić można jedynie wersje standardowe bez specjalnych procesorów i kabli do łączenia dwóch kart. Nie ma natomiast problemów ze złożeniem komputera wyposażonego w dwie karty graficzne Radeon X1600 XT lub X1300 PRO. Te wersje, podobnie jak tanie karty graficzne GeForce 6600 czy 6600 LE mogą pracować jednocześnie nie wymagając specjalnych połączeń. W obu przypadkach wystarczą płyty główne z odpowiednimi chipsetami (dla NVIDII jest to nForce4 SLI, dla ATI Radeon Xpress 200 CF lub Intel 955X/975X). Jako, że na płytach z wymienionymi chipsetami Intela nie udało nam się jeszcze uruchomić trybu CrossFire, polecić z czystym sumieniem możemy tylko wersje z chipsetami ATI.

Referencyjne karty ATI Radeon X1300 Pro i 1600 XT miały bardzo głośne układy chłodzenia. Modele dostępne w sklepach pracują zdecydowanie ciszej

Referencyjne karty ATI Radeon X1300 Pro i 1600 XT miały bardzo głośne układy chłodzenia. Modele dostępne w sklepach pracują zdecydowanie ciszej

W polskich sklepach można kupić np. model Asus A8R-MVP ATI Xpress 200 (RD480 CrossFire) wyceniany na ok. 460 zł, DFI LanParty UT RDX200 CF-DR za 890 zł lub jedną z 3 płyt marki Sapphire przystosowanych do obsługi CrossFire - Pure Crossfire Advantage Radeon Xpress 200P (ok. 440 zł).

Kart matek CrossFire linii X1800 XL i XT w polskich sklepach nie odnotowaliśmy, co uważamy za wielką porażkę firmy ATI, która po raz kolejny zawiodła nadzieje wielu jej miłośników.


Zobacz również