Tani DivX z HDMI

Port USB Fergusona pozwala na odtwarzanie muzyki, filmów i wyświetlanie zdjęć

Port USB Fergusona pozwala na odtwarzanie muzyki, filmów i wyświetlanie zdjęć

Obsługa napisów ekranowych przy wyświetlaniu plików DivX jest podstawowa. Oczywiście odczytywane są napisy z plików .txt, natomiast w żaden sposób nie można wpływać na ich wygląd. Nie zmienimy koloru czcionki, rodzaju tła za napisami ani ich położenia na ekranie. Szkoda, bo choć problemów z poprawnością prezentacji polskich napisów nie ma (pomijając problem z zawijaniem długich wierszy) to niestety ich wygląd jest nieciekawy - są półprzeźroczyste co obniża ich czytelność. Czcionka z kolei jest po prostu brzydka. Po rozpoczęciu wyświetlania filmu trzeba zawsze uruchomić napisy ręcznie (naciskając przycisk Subtitles). W menu z plikami filmowymi nie są widoczne. Dobrą informacją jest ta, że nie muszą mieć nazw takich samych jak plik z filmem, złą, że muszą być w tym samym katalogu co film.

Na koniec warto pochwalić napęd, który pracuje szybko i praktycznie bezgłośnie co nieczęsto zdarza się w DVD z niskiego przedziału cenowego. Jeśli chodzi o jakość dźwięku to polecamy skorzystanie z cyfrowego wyjścia i dekodowanie strumieni audio w zewnętrznym dekoderze (amplitunera czy procesora audio). Jako, że Ferguson nie ma wbudowanego dekodera DTS, będzie to po prostu wygodniejsze i zapewni wyższą jakość dźwięku. Jeśli chcecie DVD podłączyć do aktywnego zestawu kolumn 5.1 to oczywiście taka możliwość istnieje, lecz musicie się liczyć z niemożnością odtwarzania ścieżek DTS.

Z tyłu znajdziemy m.in. wyjście HDMI, Scart, komponent oraz analogowe wyjście audio 5.1

Z tyłu znajdziemy m.in. wyjście HDMI, Scart, komponent oraz analogowe wyjście audio 5.1

Pilot DVD Fergusona jest całkiem przyzwoicie wykonany.

Pilot DVD Fergusona jest całkiem przyzwoicie wykonany.

Pilot: Przeciętna ergonomia, przyzwoita jakość wykonania. Dobry zasięg.

Dystrybutor: Telstar, tel. (61) 822 05 11, www.telstar.com.pl

Wymiary (Sz x W x Gł): 43 x 6,8 x 26 cm

Waga: 2,3 kg

Funkcje: odtwarzanie MP3, JPEG, DivX, XviD, progresywne skanowanie, skaler rozdzielczości, ustawienia dekodera DD i DPL.

Złącza: Euroscart, kompozyt, S-Video, komponent, cyfrowe audio (elektryczne), analogowe audio 5.1, HDMI, USB 1.1.

Cena: 289 zł

Manta DVD034 Lord HDMI

Największym rywalem Fergusona jest najnowszy odtwarzacz Manty - najbogatsza wersja odtwarzacza Lord, który jako pierwszy wśród modeli tej firmy wyposażono w wyjście HDMI. Lord także ma skaler rozdzielczości obrazu do trybu 1080i włącznie. Urządzenie, wizualnie nie prezentuje się szczególnie atrakcyjnie. Naszym zdaniem niepotrzebnie na frontowym panelu wprowadzono okrągły wyświetlacz, który podczas pracy serwuje nam widowisko w postaci wyświetlania ferii kolorowych światełek, skutecznie odciągających wzrok widza od ekranu. W dodatku ten wyświetlacz praktycznie nie informuje nas o niczym istotnym, tak więc jego obecność jest naszym zdaniem całkowicie zbędna.

Manta Lord w najbogatszej odmianie z czytnikiem kart, portem USB i HDMI

Manta Lord w najbogatszej odmianie z czytnikiem kart, portem USB i HDMI

Napęd znajduje się po lewej stronie, po prawej natomiast, pod gumową zaślepką znajdziemy gniazdo na karty pamięci flash oraz wejście USB. Czytnik kart obsługuje formaty Memory Stick, Memory Stick Duo, SD oraz MMC. Z USB bez problemów możecie odczytywać wszelkie filmy (z napisami) oraz pliki muzyczne i wyświetlać zdjęcia cyfrowe. Podobnie jak w Fergusonie nie obsługiwane są zewnętrzne dyski twarde USB. Z kart pamięci umieszczonych w czytniku filmów odtwarzać się nie da. Menu odtwarzacza jest dobrze znane nie tylko użytkownikom modeli Manty lecz również niektórych wersji odtwarzaczy Korr i innych marek (np. Koda).

Rozbudowana sekcja ustawień HDMI wydaje się szczególnie interesująca. Nie wiemy w jakiej wersji specyfikacji Manta zastosowała HDMI lecz z pewnością jest to standard minimum 1.1. bo zarówno dźwięk jak i obraz przesyłane są bez problemów. Uruchomienie HDMI nie oznacza wyłączenia pozostałych wyjść urządzenia. Np. wyjście komponentowe jest także aktywne. Wbudowany skaler rozdzielczości pozwala na skalowanie obrazu zarówno jeśli korzystamy z HDMI jak i wyjścia komponentowego. Niestety wszystkie oferowane tryby progresywne charakteryzują się słabą jakością. Po włączeniu trybów 576P i 720P obraz staje się mniej ostry, rozmyty. To niestety cecha słabych skalerów instalowanych w tanich modelach DVD. Tryby z przeplotem, a szczególnie 1080i działają już lepiej. Obraz jest ostrzejszy i ma dobrą stabilność.