Tani i przyszłościowy

Choć Intel jako pierwszy wprowadził do oferty 64-bitowe, ekonomiczne procesory - Celeron D, to do redakcji procesor ten dotarł dopiero po premierze 64-bitowych Sempronów. Układ AMD zdążyliśmy już Wam zaprezentować, a ekonomicznego, nieco spóźnionego w testach Celerona testom poddaliśmy w ostatnich dniach. Oto nasze wrażenia i wnioski jakie możemy wysnuć po laboratoryjnych testach.

Od czasu wprowadzenia przez bezpośrednią konkurencję procesorów 64-bitowych, Intel kwestionował celowość takiego rozszerzenia możliwości procesorów przeznaczonych dla masowego użytkownika. Jednak gdy w sprzedaży znalazł się system operacyjny Windows XP x64, podejście Intela zmieniło się diametralnie. Firma zapowiedziała kolejne modele Celeronów wyposażonych w rozszerzenie Extended Memory 64-bit Technology. Nowe układy można rozpoznać po ostatniej cyfrze w nazwie modelu. Jeśli jest to 1 lub 6, wówczas mamy do czynienia właśnie z takim procesorem.

64-bitowy Celeron D 351 ma taką samą podstawkę Socket 775 jak wszystkie nowe procesory Intela

64-bitowy Celeron D 351 ma taką samą podstawkę Socket 775 jak wszystkie nowe procesory Intela

Było źle, jest całkiem nieźle

Podczas pierwszych testów komponentów komputerowych, które przeprowadzaliśmy w środowisku 64-bitowej odmiany Windows, napotykaliśmy sporo problemów związanych z poprawną pracą urządzeń. Nie było odpowiednich sterowników, lub też występowały we wczesnych, cały czas modyfikowanych wersjach próbnych. Teraz, w kilka miesięcy po premierze XP 64-bit ze sterownikami nie ma już takich kłopotów, a sam system pracuje stabilnie. Oczywiście wciąż mogą pojawiać się problemy z instalacją mniej popularnych produktów (szczególnie urządzeń peryferyjnych, takich jak skanery, tunery telewizyjne, itp) jednak o ile są to modele uznanych, popularnych producentów, to możecie się spodziewać uzupełnienia sterowników o nowe wersje.

Architektura niemal bez zmian

Program CPU-Z potwierdził, że w nowym Celeronie 64-bitowe rozszerzenia są rzeczywiście obecne

Program CPU-Z potwierdził, że w nowym Celeronie 64-bitowe rozszerzenia są rzeczywiście obecne

Wbrew nazwie najistotniejszą modyfikacją rodziny tanich procesorów x86 Intela nie jest zwiększenie szerokości szyny adresowej, ale 4-krotne zwiększenie pojemności rejestrów ogólnego przeznaczenia. Oprócz zwiększenia ich szerokości z 32- do 64-bitów wprowadza ono dwukrotnie większą liczbę rejestrów. Ta zmiana stanowi próbę usunięcia jednej z najważniejszych wad układów rodziny x86, tj. zbyt małej liczby rejestrów ogólnego przeznaczenia. Nowy Celeron D korzysta z tego samego procesu wykonania co dotychczas sprzedawane układy. Jego pamięć podręczna drugiego poziomu ma pojemność 256 KB, zaś szyna systemowa pracuje z częstotliwością 133 MHz w trybie czterech przesłań. Procesor wykonuje instrukcje MMX, SSE, SSE2, SSE3 oraz x86-64. Napięcie zasilania układu pozostało na poziomie 1,4 V.


Zobacz również