Tani i szybki Internet już w zasięgu ręki

Jeśli nie jesteś zadowolony ze swojego dostawcy usług internetowych, przeczytaj poniższy przegląd ofert szerokopasmowego dostępu do Sieci. Na pewno znajdziesz odpowiednią dla siebie.


Jeśli nie jesteś zadowolony ze swojego dostawcy usług internetowych, przeczytaj poniższy przegląd ofert szerokopasmowego dostępu do Sieci. Na pewno znajdziesz odpowiednią dla siebie.

Tani i szybki Internet już w zasięgu ręki

Ceny dostępu szerokopasmowego w TP i usługach opartych na tzw. bitstream access

Co jakiś czas media alarmują, że dostęp do Internetu w Polsce jest jednym z najdroższych w Europie. Po zanalizowaniu sytuacji okazuje się, że ceny wciąż spadają, a przepustowość rośnie. Oczywiście daleko nam do krajów naprawdę rozwiniętych technologicznie, ale w tej chwili z powodzeniem możemy już uznać Internet za dobro powszechne, nie tylko dla najbogatszych. Na półmegabitowe łącze stać niemal każdego - przeciętna miesięczna cena na czas określony to 50-60 złotych, czyli tyle, ile kosztują trzy bilety do kina, miesięczny abonament w grze MMORPG lub podstawowy pakiet telewizji kablowej.

Obecnie problemem stała się nie cena, a dostępność usług. W wielu regionach Polski wybór jest niewielki - poza największymi miastami możemy skorzystać z usług jednego-dwóch dostawców. Wraz z wprowadzaniem BSA (o czym dalej) sytuacja będzie się prawdopodobnie poprawiać, ale nie ma co liczyć na radykalną zmianę w najbliższych miesiącach. Rozwiązaniem może być skorzystanie z oferty działającego w okolicy niewielkiego przedsiębiorstwa dostarczającego Internet drogą radiową, warto jednak najpierw sprawdzić poziom tych usług. Nierzetelnych firm i firemek jest na rynku mnóstwo, a ich właściciele wiedzą, że klient nie ma alternatywy. Fora internetowe pełne są opowieści o braku dostępu do Sieci nawet przez kilka tygodni, braku pomocy technicznej czy wręcz kontaktu z dostawcą po podpisaniu umowy. Schemat jest zawsze podobny - firma gorliwie zapewnia, że wszystko będzie w porządku, a gdy już zdobędzie klienta, ogranicza się w zasadzie do wysyłania faktur.

Przyjrzeliśmy się ofertom największych dostawców usług internetowych. Pod uwagę braliśmy tylko opcje o minimalnej przepustowości 512 Kb/s, bo ceny są już tak niskie, że wybór tańszego abonamentu przestał być sensowny nawet dla osób ograniczających się do przeglądania WWW i korzystania z poczty elektronicznej. W tej chwili prawie każdy poważny serwis internetowy dysponuje dużą bazą materiałów multimedialnych, a bardzo trudno z nich korzystać, mając wolne łącze. Pamiętaj jednak, że niemal żaden dostawca usług internetowych dla klientów indywidualnych nie gwarantuje minimalnej prędkości transferu, a jeśli już to robi, będzie ona dużo niższa niż maksymalna. Dostawcy nie przewidują również rekompensaty za przerwy w dostępie do Internetu krótsze niż pełne 24 godziny. Jeśli masz firmę i chcesz skorzystać ze zwykłej oferty dla klienta indywidualnego, poważnie się zastanów. Być może, lepiej zapłacić nieco więcej, ale zyskać gwarancję, że nie zostaniesz nagle "odcięty od świata".

Telekomunikacja Polska i usługi opartena bitstream access

Tani i szybki Internet już w zasięgu ręki

Ceny dostępu szerokopasmowego w Netii

Telekomunikacja Polska to nasz największy dostawca usług internetowych, działający na terenie całej Polski. Teoretycznie, jako tzw. operator powszechny, powinna w ciągu 18 miesięcy od złożenia wniosku zapewnić dostęp do Internetu, ale nadal w niektórych regionach jest to niemożliwe ze względu na brak "warunków technicznych". Co ciekawe, nawet w Warszawie czy we Wrocławiu są miejsca, w których jest, co prawda, linia telefoniczna, ale TP nie oferuje swojej głównej usługi internetowej - neostrady.

W ramach umowy abonamentowej klient TP otrzyma od 5 do 50 MB miejsca na serwerze na strony WWW lub konta e-mail. Do niedawna jedną z największych wad neostrady TP były limity przesłanych danych, teraz w każdej opcji abonamentowej otrzymasz nieograniczony dostęp do Internetu. Za 10 złotych miesięcznie możesz również wydzierżawić livebox, czyli bezprzewodowy router Sagem [email protected] 800, umożliwiający odbiór telewizji przez ADSL, oglądanie filmów w systemie wideo na żądanie, a jak zapowiada firma - już niedługo także korzystanie z wirtualnej wypożyczalni gier itp. Oczywiście za korzystanie z tych usług trzeba opłacać dodatkowy abonament, zazwyczaj jednak niezbyt wysoki ze względu na usługi związane: TV, Internet i telefon w jednym pakiecie.

"Umowy o dostępie do lokalnej pętli abonenckiej przez węzły sieci telekomunikacyjnej na potrzeby sprzedaży usług szerokopasmowej transmisji danych", czyli tzw. bit-stream access lub BSA podpisało z TP siedem firm telekomunikacyjnych - Netia, GTS Energis, E-Telko, eTel Polska, Telefonia Dialog, Exatel oraz Tele2. Miało to umożliwić dostawcom oferowanie takich samych jak neostrada usług alternatywnych i wzmocnienie konkurencji rynkowej, tymczasem obecnie swoje usługi oferują jedynie Netia i GTS Energis. Pozostali dostawcy utrzymują, że dołączą do nich jeszcze w tym roku, ale nie podają daty. Najbliżej jest chyba Tele2, które jeszcze dwa lata temu oferowało dostęp radiowy.

Dotychczasowe doświadczenia w tym zakresie nie napawają optymizmem. Mimo podpisania umów klienci mieli duże kłopoty podczas przechodzenia z TP do Netii i GTS Energis. Wszystkie zainteresowane firmy odpowiedzialność przerzucały na partnerów i nie pomagały nawet interwencje Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Teoretycznie problem miał być rozwiązany do 14 lutego br., lecz mimo deklaracji ze strony TP nadal sporo klientów spotyka zawód.

Tani i szybki Internet już w zasięgu ręki

Ceny dostępu szerokopasmowego w Dialogu

Usługi alternatywne, przynajmniej jeśli chodzi o teoretyczne parametry, są niemal identyczne, jak narodowego operatora - główna różnica to ceny. U dostawców alternatywnych jest z reguły o kilkanaście procent taniej.

Efektem wprowadzenia ofert BSA jest również intensywna walka marketingowa między TP a pozostałymi dostawcami. Handlowcy reprezentujący firmy oferują często atrakcyjne rabaty, w tym np. miesięczne zwolnienie z abonamentu, zniżkę na instalację dla posiadaczy odpowiedniego sprzętu czy wręcz specjalne obniżki opłat miesięcznych. Być może, zamiast szukać dostawcy usług internetowych, warto poczekać, aż sam się zgłosi i wtedy jeszcze coś wytargować.

Netia

To jeden z najdłużej działających w Polsce dostawców usług internetowych. Jej standardowy Net24 dla klientów indywidualnych był głównym rywalem SDI, potem neostrady TP. Firma zachęcała przede wszystkim brakiem limitów pobierania danych i niższymi cenami oraz atrakcyjnymi umowami na czas nieokreślony. Obecnie ceny są tylko nieco niższe niż w TP. Co ciekawe, Netia jest pierwszą dużą firmą oferującą u nas bezprzewodowy dostęp oparty na technologii WiMAX. Korzystanie z niego wymaga jednak dopłaty.