Tani komputer do złożenia dla każdego

Tani komputer to idealny wybór na czas kryzysu. Postanowiliśmy złożyć taka idealną konfigurację za niewielkie pieniądze i doradzić Wam na co zwracać uwagę kupując tani komputer do pracy i multimediów.

Tani laptop czy komputer stacjonarny wielu osobą kojarzy się z toporną maszyną w nijakiej obudowie, która wypełniona jest słabej jakości podzespołami o niskiej wydajności. To połowicznie prawda, bo nawet najtańsze komputery potrafią być fajne i nietuzinkowe. Oczywiście nie są to konstrukcje na miarę ultrabooków czy maszyn do gier, jednak odpowiednio dobrane podzespoły do naszych potrzeb mogą okazać się równie sprawne i przydatne jak znacznie droższe alternatywy. Aby pomóc wam w wyborze tego typu sprzętu podzieliliśmy ten tekst na dwie główne części: pierwsza dotyczy komputerów stacjonarnych a druga przenośnych. Dodatkowo w każdej z nich radzimy Wam na co zwracać uwagę planując zakup taniego komputera i polecamy przykładowe konfiguracje.

Komputery stacjonarne

Maszyna służącą do codziennych zadań takich jak przeglądanie Internetu praca z pakietami biurowymi nie wymaga wydajnych podzespołów czy zaawansowanych obudów. Wystarczą podstawowe modele procesorów i zintegrowane w nich układy graficzne. W tego typu komputerach najdroższe podzespoły to procesor, płyta główna i twardy dysk.

HP Pro 3400 MT - 1300 zł

HP Pro 3400 MT - 1300 zł

Najważniejszy w tym zestawieniu jest procesor, który ma największy wpływ na wydajność naszego komputera. Musimy więc być bardzo ostrożni przy wyborze odpowiedniego modelu, tak żebyśmy później nie narzekali na wolne działanie komputera. Płyta główna ma mniejsze znaczenie jeżeli chodzi o wydajność natomiast ma istotny wpływ na dalszą rozbudowę komputera (rozszerzanie pamięci, wymiana procesora, karty graficznej na wydajniejsze).

Twardy dysk jest w tej trójce najmniej istotny, jednak po ostatnich podwyżkach cen spowodowanych zalaniem fabryk produkujących podzespoły do budowy tych urządzeń ma on znaczący wpływ na cenę komputera.

Tanio i dobrze

Jeżeli chodzi o procesor to warto wybrać coś z jednostek Intela lub AMD, ale z wbudowanym układem graficznym, który do taniego komputera będzie w zupełności wystarczający. My polecamy procesor Intela Pentium Dual Core G530 o taktowaniu 2,4 GHz. To dwurdzeniowa jednostka, która wyposażona jest w kontroler pamięci DDR3-1066 i układ graficzny Intela GMA HD o prędkości 850-1 GHz. Jej główną zaletą jest bardzo przystępna cena (ok 170 zł) i dobry stosunek ceny do możliwości. Procesor ten kompatybilny z podstawką 1155, która ma też tą zaletę, że dostęp mamy do całej masy dobrej jakości i niedrogich płyt głównych. W naszym wypadku wybór padł na model Gigabyte GA-H61MA-D2V z chipsetem Intela H61w cenie 200 zł.

Lenovo ThinkCentre E71 - do 1200 zł

Lenovo ThinkCentre E71 - do 1200 zł

Możemy spokojnie wybrać też innego producenta, ważne żeby płyta główna wyposażona była w minimum dwa słoty pamięci RAM DDR 3 i jeden slot PCI-Express x16, który w przyszłości pozwoli nam podłączyć wydajniejszą kartę graficzną. Dla nas istotne było też wyposażenie w dodatkowy kontroler USB 3.0, który pozwala na wykorzystanie szybkich dysków zewnętrznych.

Trochę problemów mieliśmy z wyborem odpowiedniego twardego dysku, bo okazuje się, że to on jest najdroższym elementem w tej układance. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na model o pojemności 500 GB z interfejsem SATA III, który powinniście kupić za nie więcej niż 300 zł. Podsumowując nasze dotychczasowe wydatki (ceny są w zaokrągleniu +- 10 %):

1. Procesor Intela Pentium Dual Core G530 BOX - 170 zł

Procesor ten sprzedawany jest razem z układem chłodzącym i zintegrowanym układem graficznym, co mocno obniża ostateczna cenę komputera.

2. Płyta główna z chipsetem Intela H61 i kontrolerem USB 3.0 - 200 zł

My wybraliśmy płytę w formacie ATX, która wymaga standardowych obudów, jeżeli zależy nam na budowie małego komputerka, to warto wybrać mniejszą płytę główną wykonaną w formacie MicroATX.

3. Twardy dysk 3,5 calowy z interfejsem SATA II o pojemności 500 GB - 300 zł

500 GB to najmniejsza według nas pojemność dysku twardego jaką warto wziąć pod uwagę.

4. Napęd optyczny, standardowa nagrywarka DVD - 80 zł

Miłośnicy multimediów pewnie skuszą się na zakup odtwarzacza Blu-ray, pamiętajmy jednak o tym że jest on dużo droższy i ciężko będzie nam znaleźć model w cenie mniejszej niż 250 zł.

5. Pamięć RAM, DDR3 1066 4 GB - 100 zł

Nie mniej i nie więcej - 4 GB to optymalny wybór do pracy i multimediów.

6. Obudowa. Standardowa konstrukcja z zasilaczem w cenie do 100 zł

Pamiętajmy, że zasilacze dodawane do tanich obudów to konstrukcje o wątpliwej jakości i często są awaryjne. Wbrew obiegowej opinii, że na stabilność racy komputera ma wpływ tylko temperatura podzespołów z doświadczenia wiemy, że jakość zasilacza bywa tu równie istotna. My zdecydowaliśmy się na najtańsze rozwiązanie głownie z tego powodu że komputer ten będzie pobierał niewielkie ilości prądu i nie wymaga on mocnego zasilacza. Gdy jednak dołożymy wydajniejszą kartę graficzną, procesor, to może się okazać, że zakup lepszej jakości zasilacza będzie koniecznością.

Podsumowanie naszych zakupów

Wydaliśmy w sumie około 1000 zł, plus nasz czas konieczny do złożenia komputera,. Jeżeli nie mamy wiedzy ani doświadczenia (nie jest to takie trudne jak się wydaje większości osobom nie znajomionym z komputerami) to polecamy skorzystać ze sklepów internetowych, które oferują montaż komputera gratis lub za niewielka opłatą.

Pozostaje odpowiedzieć na pytanie co nasz komputer potrafi a do czego go nie będziemy mogli wykorzystać? Zacznijmy od tego drugiego zagadnienia.

Nie jest to komputer do gier, choć oczywiście w niskiej rozdzielczości i przy detalach ustawionych na minimalne pogramy na nim w BF3 czy Skyrima. Jednak zapomnijmy o graniu w nowe tytuły w rozdzielczości FullHD przy wysokich ustawieniach detali.

Nie jest to komputer dla profesjonalisty, który zajmuje się składaniem grafiki czy montażem filmów. Niebyt duża wydajność procesora powoduje, że słabo on spisuje się w pracy z bardziej zaawansowanymi programami do edycji grafiki czy też filmów.

Słabej jakości zasilacz i tania obudowa nie gwarantują stabilnej pracy w przyszłości gdy będziemy chcieli wykorzystać wydajniejsze podzespoły. Możliwe problemy to niestabilne działanie komputera związane z pracą zasilacza na granicy swoich możliwości i przegrzewanie się komponentów w obudowie.

Dobrze nadaje się do codziennej pracy a aplikacjami biurowymi i pakietami biurowymi w czym pomaga dwurdzeniowy procesor i 4 GB pamięci RAM.

Możemy go wykorzystać do domowej obróbki zdjęć czy filmów

Może posłużyć do odtwarzania filmów FullHD niezależnie od ich jakości.

Możemy do niego podłączyć szybkie dyski zewnętrzne wykorzystujące interfejs USB 3.0

Co istotne, taka konfiguracja idealnie współgra z Windows 7, które działa szybko i bez zbędnej zadyszki.

Komputer jest gotowy do dalszej rozbudowy, bo do dyspozycji mamy wolne gniazdo PCIExpress do podłączenia szybszej karty graficznej czy podstawkę Intela 1155, która pozwala nam wybierać z całej plejady wydajnych jednostek.

Gotowe konfiguracje

Kupując gotowy komputer stacjonarny możemy wybierać spośród równych typów komputerów. Najpopularniejsze są standardowe jednostki zamknięte w obudowie microATX lub ATX. Ciekawą alternatywą są tanie i niewielkie komputery do salonu (nettopy), które możemy wykorzystać w zastępstwie . Najczęściej zbudowane są one z energooszczędnych i tanich podzespołów Intela z procesorami Atom, które pobierają kilka Wat energii. Kolejną kategorią są komputery AIO (All in One) czyli komputery zintegrowane w obudowie monitora, które do pracy wymagają jedynie podłączenia klawiatury i myszy.

Wady i zalety tanich komputerów stacjonarnych

Asus Eee BOX PC EB1012P

Asus Eee BOX PC EB1012P

Nettopy

+ Małe i kompaktowe rozmiary

+ Cicha praca

+ Niski pobór prądu

+ Przystępna cena

- Niska wydajność

- Utrudniania rozbudowa

MSI Wind Top AC1900

MSI Wind Top AC1900

Komputery AIO

+ Kompletne rozwiązanie, które nie wymaga dokupywania monitora

+ Kompaktowe rozmiary- cały komputer mieści się w obudowie monitora

+ Prosta obsługa

- Utrudniania rozbudowa

- Zdani jesteśmy na jeden typ monitora

- Niska wydajność w grach - komputery te rzadko kiedy wyposażone są w wydajne karty graficzne