Tani laptop OLPC - dwa wyświetlacze, brak klawiatury

Przedstawiciele projektu One Laptop Per Child po raz pierwszy zaprezentowali swój tani laptop drugiej generacji. XO-2 wyposażony jest w dwa dotykowe wyświetlacze, ma kosztować nie więcej niż 75 dolarów, a jego pierwsze egzemplarze mają trafić ma rynek do 2010 r.

Gabaryty maszyny zmniejszono niemal dwukrotnie w porównaniu z pierwszym modelem XO. Posiada dwa panoramiczne dotykowe wyświetlacze, został natomiast pozbawiony standardowej, przyciskowej klawiatury - jej rolę pełnić będzie wirtualna klawiatura dotykowa (z fotografii wynika, że w zależności od potrzeb będzie ona wyświetlana przez jeden z ekranów). Nicholas Negroponte, szef OLPC wyjaśnia, że XO-2 zaprojektowano tak, aby przypominał książkę. Sprzęt będzie promowany w państwach rozwijających się właśnie jako platforma e-book.

XO-2

XO-2

"Takie kraje jak Brazylia czy Chiny wydają dziś przeciętnie 19 dolarów na jednego ucznia rocznie na książki", przekonuje Negroponte. W związku z tym inwestycja w XO-2 powinna być dla takich krajów szczególnie opłacalna - laptop może zmagazynować do 500 elektronicznych książek. Szef OLPC podkreśla jednak, że nowa generacja XO to w pełni funkcjonalny laptop.

XO-2

XO-2

Nie wiadomo na razie, czy koszt sprzętu utrzymany zostanie na poziomie 75 dolarów - w przypadku pierwszych XO nie udało się utrzymać jego ceny w granicy 100 USD (obecny koszt produkcji laptopa wynosi 188 USD). Negroponte zapewnia jednak, że spodziewane są duże oszczędności w produkcji wyświetlaczy - ekrany dla XO-2 mają korzystać ze spodziewanej dobrej koniunktury na wyświetlacze do przenośnych odtwarzaczy DVD, produkowanych przed i po 2010 r.

XO-2

XO-2

Przypomnijmy, że niedawno przedstawiciele projektu OLPC oraz Microsoftu poinformowali, że jeden z modeli taniego notebooka XO dostarczany będzie z preinstalowanymi dwoma systemami operacyjnymi: dystrybucją Linuksa Sugar oraz przykrojonym do potrzeb projektu Windowsem XP.