Tani, linuksowy tablet

Amerykańska firma Element Computer zaprezentowała tablet PC Helium 2100, wyposażony w system operacyjny Linux. Urządzenie jest efektem współpracy Element Komputer z firmą Lycoris, która przygotowała specjalną wersję Linuksa, przystosowaną do potrzeb tabletu.

Jedną z ważniejszych zalet komputera jest z pewnością jego cena - to jeden z niewielu tabletów PC, który kosztuje mniej niż 1000 USD (aczkolwiek są jeszcze tańsze - m.in. DocuNote firmy StepUp Computing, który kosztuje niecałe 800 USD).

Helium 2100 to właściwie połączenie klasycznego notebooka z tabletem PC - urządzenie ma składaną klawiaturę. Komputer wyposażony jest w procesor Antaur 1 GHz firmy Via Technologies, dotykowy wyświetlacz oraz dysk o pojemności 30 GB. Jego funkcjonalność zbliżona jest do funkcjonalności tabletów pracujących pod kontrolą systemu Windows XP Tablet Edition - urządzenie potrafi rozpoznawać odręczne pismo, jest też na tyle niewielkie, by możliwe było np. trzymanie go w dłoni podczas prowadzenia prezentacji.

Więcej informacji znaleźć można na stronie: http://www.elementcomputer.com (aczkolwiek w momencie publikowania tego tekstu strona była niedostępna).


Zobacz również