Tani nawigator

Przenośny GPS NR350 ma wystarczająco duży ekran i łatwo się z niego korzysta.

Firma NavRoad wprowadziła do sprzedaży nowy model przenośnego zestawu do nawigacji satelitarnej. Urządzenie ma niewielkie rozmiary, lecz dotykowy ekran LCD o 3,5-calowej przekątnej jest na tyle duży i jasny, że czytelnie wyświetla mapy i wskazówki nawigacyjne także przy dużym nasłonecznieniu. Jego rozdzielczość wynosi 320x240 pikseli. NavRoad wykonano starannie, z dobrych tworzyw. Z boku znajduje się pokrętło pozwalające wyregulować głośność bez włączania za każdym razem menu ekranowego. Niestety, umieszczono je dość niewygodnie dla kierującego, po lewej stronie obudowy. Mapy wczytywane są z kart pamięci SD. Procesor Samsunga o częstotliwości taktowania 400 MHz i system operacyjny Windows CE 5.0 współpracują na tyle szybko, że kalkulacja tras odbywa się w mgnieniu oka.

Mapy do wyboru

Kupujący może wybrać, jaką mapę chce otrzymać wraz z urządzeniem. Do wyboru ma najnowszą wersję NavRoad oraz Automapy 4.0 w wersji XL i z mapami całej Europy. Pierwsza opcja jest najtańsza, bo zestaw kosztuje 980 zł. Niestety, mapy są mało dokładne, naszym zdaniem, a ich użyteczność jeszcze obniża słaby algorytm wytyczania tras. Dużo lepszym wyborem, choć wiążącym się z dopłatą około 200 zł, jest drugi zestaw. W tym wypadku otrzymujesz uniwersalne, sprawnie działające urządzenie do nawigacji z bardzo dobrą mapą.

NR350 radzi sobie ponadto z odtwarzaniem filmów z kart SD (także z napisami w formacie SMI), pozwala na słuchanie utworów muzycznych MP3, WMA i OGG (również gdy uruchomione są funkcje nawigacji) oraz korzystanie z przeglądarki zdjęć cyfrowych. Producent wbudował także nieśmiertelną grę "Tetris". Jeśli chodzi o wady, to uchwyt samochodowy do przedniej szyby nie jest sztywny, co sprawia, że na nierównej drodze urządzenie "buja się", gdy auto trafi na dziurę. Druga wada to konieczność podłączania zasilania z zapalniczki samochodowej do samego urządzenia, a nie do wspomnianego uchwytu. W konsekwencji za każdym razem, gdy chcesz wyjąć NR350 z uchwytu i schować go, musisz także odłączać wtyczkę zasilania.