Tani netbook. Czy tanie netbooki są dobre?

Zbudowane z energooszczędnych podzespołów tanie netbooki pobierają minimalną ilość prądu i potrafią długo działać na baterii. Sprawdziliśmy, do czego mogą się przydać, i wybraliśmy najlepsze modele w cenie do 1500 zł.


Decydując się na netbook, musisz pamiętać, że jest to komputer z licznymi ograniczeniami, wynikającymi z małej wydajności zainstalowanych w nim podzespołów i niewielkich wymiarów urządzenia. Najpopularniejszy jednordzeniowy procesor Intela z serii Atom, gigabajt pamięci operacyjnej RAM okazują się za wolne nawet do pracy z Vistą.

Przeciętna konstrukcja z matrycą o 10-calowej przekątnej jest niewygodna w codziennym użyciu, bo na ekranie o rozdzielczości 1024x600 pikseli jest za mało miejsca na wyświetlanie otwartych aplikacji. Wyposażenie większości modeli z omawianej grupy jest praktycznie identyczne, a różnice między nimi są czysto kosmetyczne i dotyczą najczęściej wyglądu obudowy. Te wady rekompensuje jednak niska cena - niektóre netbooki można nabyć za mniej niż 1000 zł.

Zobacz również:

  • Najlepszy laptop dla studenta [RANKING 2022]

Jak zbudowany jest netbook?

Netbooki ważą nieco ponad kilogram, a ze względu na małe rozmiary zmieszczą się w każdej walizce czy torbie. To ich istotna zaleta i jednocześnie duże utrudnienie dla producentów: w porównaniu do klasycznego laptopa z ekranem o 15-calowej przekątnej, 10-calowy netbook ma o prawie połowę mniej miejsca na podzespoły. Dlatego np. procesor nie jest w nich osadzony w podstawce, ale na stałe przytwierdzony do płyty głównej - nie wymienisz go więc tak łatwo, jak w laptopach. Podzespoły są schładzane układem z małym wentylatorem lub pasywnie. Brak napędu optycznego, który trudno byłoby zmieścić, to też cecha rozpoznawcza tych komputerów, podobnie jak bateria wystająca z tyłu obudowy, która często nie mieści się w urządzeniu. Netbook musi mieć wszystko zintegrowane, miejsca na zewnętrzne karty graficzne po prostu nie ma, zwłaszcza w najpopularniejszych modelach z ekranem o 10-calowej przekątnej.

Klawiatura i touchpad

Netbook, podobnie jak laptop, posiada dwa urządzenia wskazujące: klawiatura i touchpad (zastępuje mysz). Niewiele modeli ma ekran dotykowy, który zwiększa cenę (ASUS T10Ms z 11-calowym ekranem kosztuje ponad 2000 zł). Touchpad, rzadko większy niż 4x3 cm, przeważnie obsługuje również gesty. Brawa należą się producentom, którzy wyposażają nawet małe netbooki w klawiatury o długości ponad 20 cm, czyli tylko o kilka cm krótsze niż w średnich laptopach (nie licząc części numerycznej). To duży skok jakościowy, ponieważ jeszcze do niedawna mierzyły one 15-17 cm i miały niewielkie, gęsto upakowane klawisze.

Możliwości, jakie posiada netbook

Wyposażenie netbooka rzadko odbiega od standardu, czyli: trzech gniazd USB 2.0, gniazda VGA, bezprzewodowych interfejsów WLAN i Bluetooth, 250-320-gigabajtowego twardego dysku 2,5-calowego, gigabajta pamięci RAM i energooszczędnego procesora Intela z serii Atom. To niedużo, więc tym bardziej warto skorzystać z możliwości, jakie dają te podzespoły. Podłączając do netbooka np. monitor, bezprzewodowy zestaw klawiatury z myszą (najlepiej wykorzystujący interfejs Bluetooth) można wygodnie używać podstawowych aplikacji. Taki zestaw pobiera niewiele prądu (ok. 10 W, nie licząc monitora) i jest bardzo cichy, a to dwie istotne cechy dobrego komputera do pracy. Dodatkowo, netbook zajmuje niewiele miejsca (średnie wymiary 10-calowego netbooka to 260x180x26 mm - szer./gł./wys.) i bez problemów schowasz go za monitorem.

(Mil)ION możliwości

ASUS Eee PC 1215N

Mając netbook z platformą NVIDII ION 2 i nawet jednordzeniowy procesor Intel Atom, możesz bez problemów odtwarzać filmy 1080p na ekranie telewizora (netbooki te mają również gniazdo HDMI). Dzieje się tak za sprawą wydajnych układów graficznych GeForce 9400M (ION), GeForce GT218 (ION 2), które mają własną pamięć i sprzętowo wspomagają odtwarzanie filmów Full HD (technologia Pure Vision). Co istotne, netbook z dwurdzeniowym Atomem i platformą ION 2 pozwala nawet na uruchomienie gier (co prawda po zredukowaniu liczby wyświetlanych efektów i detali). Dla porównania: konfiguracja ze zintegrowanym układem graficznym Intela do tego się kompletnie nie nadaje. Za takie możliwości trzeba jednak zapłacić ok. 2000 zł (ASUS Eee PC 1215N).

Wielu użytkowników może narzekać na brak gniazda HDMI w netbooku, które umożliwiłoby podłączenie komputera do monitora LCD i wyświetlanie filmów HD. Z góry uprzedzamy, że nie ma to większego sensu, bo netbooki w cenie do 1500 zł są na to za wolne. Zwłaszcza modele wyposażone w jednordzeniowe procesory mogą mieć problemy nawet z płynnym odtwarzaniem filmów zapisanych w standardzie 720p.

Interfejs USB 2.0 pozwala rozszerzyć pamięć o dodatkowy dysk zewnętrzny. Najlepiej wybierz model 2,5-calowy, który oferuje dobry stosunek pojemności do wielkości urządzenia (najpojemniejsze mają aż 1 TB przestrzeni, ważą ok. 300 g i kosztują ok. 400 zł).

Wydajność netbooka

Najnowsze netbooki oparte na platformie Intel Sandy Bridge z jednordzeniowym procesorem Atom okazują się niewiele szybsze od poprzedników. To konstrukcje do pracy z podstawowymi aplikacjami internetowymi czy biurowymi. Ich średni wynik w teście PCMark Vantage nie przekracza 1200 pkt, podczas gdy laptop z energooszczędnym procesorem Intel Core i3 330UM (2x 1,2 GHz) osiąga powyżej 3000 pkt. Z powodu niskiej wydajności większość z nich oferowana jest z podstawową wersją systemu Windows 7 Starter. To dobre rozwiązanie, ale i tak otwarcie kilku zakładek w przeglądarce internetowej może mocno obciążyć komputer.

Za niską wydajność netbooków odpowiada nie tylko wolny procesor, ale też mała objętość RAM. Z ponad 40 przetestowanych przez nas modeli tylko kilka ma 2 GB pamięci, pozostałe o połowę mniej. Jeżeli odjąć od tego pamięć zarezerwowaną dla karty graficznej, to do dyspozycji pozostaje niecały gigabajt RAM. To bardzo mało, zwłaszcza gdy ktoś używa zasobożernej Visty. Dodatkowy gigabajt jest więc na wagę złota i warto w niego zainwestować.

Jeżeli zależy ci na elastyczności pracy netbooka, tandem dwurdzeniowego Atoma z serii N500 z 2 GB pamięci RAM wydaje się idealny. To najwydajniejsza konfiguracja, jaką można obecnie kupić w cenie do 1500 zł. Jest wyraźnie szybsza od jednordzeniowych konfiguracji z gigabajtem pamięci RAM. Doskonale oddaje to test PCMark Vantage, w którym jednordzeniowe netbooki z gigabajtem RAM uzyskują wynik o prawie 40% gorszy od dwurdzeniowych modeli (ok. 1500 pkt). Dodajmy, że test jest skonstruowany tak, aby mierzyć wydajność komputera (intensywnie wykorzystuje procesor, układ graficzny, pamięć RAM, twardy dysk), a nie tylko procesora.