Tani telefon

Reklamy telefonii VoIP kuszą wyjątkowo niskimi cenami połączeń, bardzo konkurencyjnymi wobec taryfy stacjonarnej. Najwięcej zyskają ci, którzy wybiorą najkorzystniejszą propozycję.


Reklamy telefonii VoIP kuszą wyjątkowo niskimi cenami połączeń, bardzo konkurencyjnymi wobec taryfy stacjonarnej. Najwięcej zyskają ci, którzy wybiorą najkorzystniejszą propozycję.

W porównaniu z telefonią stacjonarną internetowa daje duże możliwości, ale stawia pewne wymagania. Warto dokładnie poznać propozycje, żeby wybrać odpowiedniego dostawcę.

Niemal wszyscy operatorzy świadczący usługi VoIP oferują darmowe rozmowy w obrębie swojej sieci, zatem korzystanie przez całą rodzinę i znajomych z telefonii internetowej od jednego dostawcy może bardzo poważnie zmniejszyć koszty. Małe firmy, które mają kilka lokalizacji, również oszczędzą wiele, jeśli w każdej są stałe łącza. Wliczenie wszystkich połączeń w obrębie sieci VoIP w abonament jest istotną zaletą telefonii internetowej.

Można gadać taniej

Tani telefon

Cennik telefonii internetowej

Najwięcej oszczędzi ten, kto wykonuje dużo połączeń międzymiastowych i lokalnych. Stawki operatorów VoIP są niższe niż w wypadku telefonii przewodowej, koszt minuty rozmowy lokalnej i międzymiastowej przez Internet rzadko przekracza 10 groszy. Dużo można zaoszczędzić także na rozmowach międzynarodowych oraz z abonentami sieci komórkowych - to jedne z najdroższych. Nie zawsze jednak telefonia internetowa będzie najbardziej opłacalna. W wielu wypadkach, zamiast dzwonić z numeru stacjonarnego, lepiej łączyć się z telefonu komórkowego z numerami w tej samej sieci względnie wybrać ofertę z najniższą stawką za połączenia do wszystkich sieci (Play, mBank mobile, Mobilking, niektóre taryfy Plusa, Ery czy Orange). Wybór zależy od tego, gdzie się najczęściej dzwoni i najdłużej rozmawia. W sieciach VoIP można wykorzystać ofertę znacznie tańszych połączeń bez prezentacji numeru - są operatorzy pobierający za minutę mniej niż 40 gr.

Przeciętne ceny połączeń w telefonii internetowej to: 8 gr/min z telefonami stacjonarnymi w Polsce, UE i Stanach Zjednoczonych oraz 55 gr/min z abonentami polskich sieci komórkowych. Rozmowy przez SkypeOut z abonentami w Polsce, Niemczech i Stanach Zjednoczonych kosztują 8 gr/min, a z właścicielami telefonów komórkowych 94 gr/min. Są też tańsze oferty.

Telefon na kartę

Wielu operatorów preferuje usługę typu pre-paid. Wbrew pozorom, jest wygodna, gdyż stan konta można sprawdzić przez Internet, zasilenie szybkim przelewem nie stanowi problemu, często można skorzystać także z bankowego zlecenia stałego. Uzyskanie faktury na usługi telekomunikacyjne od operatora VoIP nie jest niczym niezwykłym, podobnie jak szczegółowy billing (zazwyczaj dostępny od razu na stronie związanej z obsługą konta).

Model pre-paid jest szczególnie korzystny dla użytkowników domowych i małych firm, gdyż niektórzy operatorzy proponują bardzo niskie stawki za utrzymanie konta, a są oferty w ogóle nieprzewidujące stałych opłat. Ograniczenie związane z możliwością nawiązywania połączeń tylko do wysokości środków na koncie nie jest dokuczliwe, jeśli sprawdza się regularnie stan konta.

Ryczałt mały i duży

Gdy ktoś prowadzi bardzo dużo długich rozmów, może skorzystać z ryczałtu VoIP. Telekomunikacja Polska proponuje usługę Neofon na okrągło, gdzie w abonament za 49,5 zł brutto wliczono wszystkie połączenia z numerami stacjonarnymi TP w Polsce. Oferta nie jest idealna, bo dotyczy wyłącznie połączeń z abonentami TP przez jej sieć TP, a połączenia do innych sieci są stosunkowo drogie - 12 gr/min.

Taryfa Neofon tanie rozmowy (bez abonamentu, połączenia po 12 gr/min) jest mało atrakcyjna. Można znaleźć ofertę, w której minuta połączeń do takich sieci jest prawie dwa razy tańsza. Obie propozycje Telekomunikacji Polskiej są kierowane do użytkowników indywidualnych i nawet mała firma nie może z nich skorzystać.

Ponieważ technologia VoIP nie przywiązuje użytkownika do operatora w kraju, można skorzystać z usług operatorów zagranicznych. Dość popularna w Polsce jest oferta firmy BroadVoice - taryfa BroadVoice Unlimited World Plus (koszt 30,42 USD miesięcznie, ok. 67 zł), która obejmuje wszystkie rozmowy z abonentami w kilku krajach Europy, w tym połączenia z numerami stacjonarnymi w Polsce. Połączenia z polskimi numerami komórkowymi kosztują 0,37 dol./min (ok. 81gr/min). Szczegóły są na stroniehttp://broadvoice.com/RateTable.aspx

Nie ma róży bez kolców

Telefonia internetowa wykorzystuje Internet do przekazania danych głosowych, zatem należy zagwarantować odpowiednią rezerwę pasma dla połączeń VoIP i zapewnić niskie opóźnienia na łączu. Bardzo częste problemy z jakością połączeń wynikają właśnie z ograniczeń pasma oraz dużych opóźnień. Typowo podaje się 64 Kb/s w obie strony dla najlepszej jakości połączenia, opóźnienia powinny być jak najmniejsze. Właśnie z powodu znacznych opóźnień korzystanie z VoIP przy połączeniu GPRS jest niemożliwe, zaś przy EDGE często napotyka problemy.