Tani telefon

Reklamy telefonii VoIP kuszą wyjątkowo niskimi cenami połączeń. Nie jest to nowość, ale operatorzy cały czas walczą o kolejnych klientów, oferując stawki bardzo konkurencyjne wobec telefonii stacjonarnej.


Reklamy telefonii VoIP kuszą wyjątkowo niskimi cenami połączeń. Nie jest to nowość, ale operatorzy cały czas walczą o kolejnych klientów, oferując stawki bardzo konkurencyjne wobec telefonii stacjonarnej.

Regułą są bezpłatne połączenia w obrębie danej sieci. Dzięki temu cała rodzina i znajomi mogą nie płacić za rozmowy w ogóle, jeśli korzystają z usług jednego dostawcy. To samo dotyczy małych firm, które mają kilka lokali wyposażonych w stałe łącza. Telefonia internetowa oferuje tanie połączenia z numerami stacjonarnymi w kraju i za granicą. Najwięcej można oszczędzić na najdroższych rozmowach, czyli połączeniach międzynarodowych oraz do sieci komórkowych. Standardowo do sieci stacjonarnych w krajach UE zapłacisz kilka groszy za minutę połączenia - w porównaniu z polskimi cennikami to naprawdę niewiele.

Czy na pewno taniej?

Tani telefon

Gadu naGłos łączy komunikator internetowy z telefonią VoIP. Oprócz rozmów za pomocą komunikatora, można skorzystać z normalnej usługi SIP.

Nie wszystkie oferty są równie korzystne. Rozmowy z abonentami sieci komórkowych są wyraźnie droższe, także w telefonii internetowej. Rozbieżność stawek zastanawia - od 0,20-0,25 zł/min aż do 0,94 zł/min (Skype) czy nawet 1,05 zł/min (FreecoNet do sieci Play w szczycie). Niektóre sieci oferują tańsze rozmowy bez prezentacji numeru (połączenia CLI R) i warto z tego skorzystać. Wtedy koszt minuty połączenia może spaść nawet do 20-30 gr/min, należy jednak sprawdzić u operatora, czy dotyczy to Playa. Zdarza się również odrzucanie niektórych połączeń. Mimo wszystko trzeba się zastanowić, czy oferta sieci komórkowych nie będzie korzystniejsza od telefonii VoIP. Są już operatorzy, którzy oferują tanie połączenia ze wszystkimi sieciami, poniżej 50 gr/min w modelu prepaid (Play, mBank Mobile, Mobilking). W nowej taryfie Heyah propozycja 0,44 zł/min jest godna uwagi, ale nie obejmuje sieci Play.

Łączenie się z Polski z zagranicznymi numerami komórkowymi (zwłaszcza w Wielkiej Brytanii) przez VoIP nie zawsze się opłaca. Czasami taniej będzie skorzystać z oferty zagranicznych sieci komórkowych, np. O2 Your Country, gdzie stawka za minutę połączenia z Wielkiej Brytanii do Polski jest naprawdę niska.

Trzeba zapłacić

Operatorzy bardzo często oferują usługi typu prepaid. Standardowo możliwe jest sprawdzenie stanu konta na internetowej stronie obsługi klienta (niektóre firmy wyświetlają takie informacje na bieżąco, np. Skype).

Nawet jeśli operatorem jest przedsiębiorstwo zagraniczne, zasilenie konta szybkim przelewem nie stanowi problemu. Można przekazać środki za pomocą takich usług, jak MoneyBookers, są również firmy, które realizują przelewy natychmiast. Zasilenia konta u operatora VoIP z polskiego banku może trwać kilka minut (np. usługa mTransfer świadczona przez mBank). Niemal wszyscy operatorzy zagraniczni honorują płatności międzynarodowymi kartami. Należy przy tym sprawdzić, w jakiej walucie jest realizowana transakcja, a w jakiej rozliczana jest karta, żeby uniknąć prowizji za przewalutowanie. Z prepaidem wiąże się ograniczenie polegające na tym, że chcąc rozmawiać, trzeba mieć odpowiednią kwotę na koncie, ale przy regularnym sprawdzaniu i uzupełnianiu środków nie jest to dokuczliwe. W ten sposób można korzystać z telefonii internetowej także w małych firmach i uzyskać fakturę za zrealizowane połączenia (niektórzy operatorzy za przesłanie jej w formie papierowej żądają dodatkowych opłat).

Za darmo

Tani telefon

Wizytówkami operatorów telefonii internetowej są ich strony WWW. Właśnie tam publikują aktualne cenniki oraz inne informacje.

Niektórzy operatorzy oferują ryczałty, np. w abonament wliczone są rozmowy. Tak robi m.in. Telekomunikacja Polska, ale w jej Neofonie na okrągło (abonament 49,50 zł) bezpłatne są tylko rozmowy z abonentami TP. Pozostałe połączenia są o wiele droższe niż u konkurencji - 12 gr/min. Inna usługa TP (Neofon tanie rozmowy) jest mało atrakcyjna i uwzględniliśmy ją tylko w celach porównawczych.

Część firm korzysta z bramek i oferty Maxline 20 (http://www.voip.polandstore.com/plany_taryfy_telefo-niczne_voip.html ), w której cenę - 242,78 zł - wliczone są wszystkie rozmowy z krajowymi abonentami sieci stacjonarnych, minuta połączenia z siecią komórkową kosztuje 0,84 zł. Nie wszystkim się to opłaca. Czasami lepiej wybrać rozwiązanie standardowe - jeśli rozmawia się mniej niż 50 godzin miesięcznie, korzystniejsze jest naliczanie 5 gr za każdą minutę niż drogi ryczałt.

Użytkownicy VoI P mogą skorzystać z operatorów zagranicznych. Obecnie najpopularniejszy jest niemiecki Betamax, który przez swoich przedstawicieli sprzedaje usługi w różnych wariantach. Przykładowy abonament kosztuje 5 euro i jest ważny 60 dni. W tym okresie obejmuje rozmowy z numerami określonymi jako bezpłatne, pozostałe płatne rozmowy obniżają wartość kredytu. Później opłaty są naliczane według niskich stawek (4 gr/min do Polski whttp://InternetCalls.com ). Aby znowu móc rozmawiać bez opłat, należy zasilić konto. Wartość kredytu może zostać wykorzystana na płatne połączenia (np. z telefonami komórkowymi). Ryczałtem objęte są rozmowy mniej więcej do 20 godzin miesięcznie, ale jeśli nie przekracza się 300 minut w ciągu ostatnich siedmiu dni.

W razie przekroczenia limitu naliczane są opłaty w standardowej wysokości (np. 4 gr/min). Dokładne porównanie cen można znaleźć pod adresemhttp://backsla.sh/betamax . Znanymi w Polsce operatorami tego typu są VoipDiscount (http://www.voipdiscount.com ) oraz InternetCalls.com (http://www.internetcalls.com ).

Limity połączeń w Betamaksie są na tyle wysokie, że z powodzeniem wystarczą do domowego użytku. Aby ułatwić sobie doładowanie konta, można skorzystać z oferty polskich pośredników, takich jak voipfree.pl czy dzwondarmo.pl.

Zakupy hurtowe

Gdy przekracza się limity u typowych operatorów, należy skorzystać z ofert hurtowych, takich jak SipTraffic. Usługi są świadczone w modelu prepaid, nie ma tutaj "bezpłatnych" rozmów, ale w zamian za to są bardzo korzystne stawki połączeń przy dużej liczbie minut. Minimalne doładowanie to 200 euro. Firma ma trzy plany taryfowe: Bronze, Silver i Gold. Najniższa jest taryfa Bronze, ale połączenia charakteryzują się najgorszą jakością i mają najniższy priorytet. Pakiet Silver oferuje korzystne ceny przy dobrej jakości, pakiet Gold jest minimalnie droższy, ale jakość połączeń jest najwyższa i gwarantowana. Konto może być taryfikowane w dolarach oraz euro, w tabeli podane zostały ceny przeliczone na złotówki. Ponieważ nie można zmienić taryfikacji, należy jeszcze przed aktywacją i doładowaniem konta ustalić, która z taryf będzie korzystniejsza. Można również mieć dwa konta.