Tani telefon - reaktywacja

Reklamy telefonii VoIP kuszą wyjątkowo niskimi cenami połączeń, bardzo konkurencyjnymi wobec taryfy stacjonarnej. Niemal wszyscy operatorzy świadczący usługi VoIP oferują darmowe rozmowy w obrębie swojej sieci, zatem korzystanie przez całą rodzinę i znajomych z telefonii internetowej od jednego dostawcy może bardzo poważnie zmniejszyć koszty. Małe firmy, które mają kilka lokalizacji, również oszczędzą wiele, jeśli w każdej są stałe łącza. Wliczenie wszystkich połączeń w obrębie sieci VoIP w abonament jest istotną zaletą telefonii internetowej.

Najwięcej oszczędzi ten, kto wykonuje dużo połączeń międzymiastowych, międzynarodowych i lokalnych. Stawki operatorów VoIP są niższe niż w wypadku telefonii przewodowej, koszt minuty rozmowy lokalnej i międzymiastowej przez Internet rzadko przekracza 10 groszy. Dużo można zaoszczędzić także na rozmowach międzynarodowych - to jedne z najdroższych w telefonii stacjonarnej. Są też oferty ryczałtowe, wliczające wszystkie rozmowy z danej grupy numerów (stacjonarne i międzymiastowe w kraju, międzynarodowe i nie tylko). Najwięcej dzwoni się jednak na numery w kraju.

Warto wiedzieć, że numerem stacjonarnym jest także numer przenośnego telefonu "nomadycznego" sieci Sferia (obecnej w Warszawie i okolicach) a także krajowy numer PSTN wykupiony u dostawców VoIP.

Na komórkę taniej? Tak, ale nie zawsze

W przypadku połączeń z polskimi numerami komórkowymi, telefonia VoIP nie da aż takich oszczędności. Można wykorzystać ofertę znacznie tańszych połączeń bez prezentacji numeru - są operatorzy pobierający za minutę mniej niż 40 gr, chociaż nie każdy z nich oferuje taką usługę. Bywa, że lepiej łączyć się z telefonu komórkowego z numerami w tej samej sieci względnie wybrać ofertę z najniższą stawką za połączenia do wszystkich sieci (Play, mBank mobile, Mobilking, niektóre taryfy Plusa, Ery czy Orange). Wybór zależy od tego, gdzie się najczęściej dzwoni i najdłużej rozmawia.