Tania błyskawica

Nowy napęd firmy Lite-On jest pierwszą testowaną przez nas nagrywarką z zapisem CD-R 48x.

Nowy napęd firmy Lite-On jest pierwszą testowaną przez nas nagrywarką z zapisem CD-R 48x.

I tylko tym parametrem LTR-48125W różni się od poprzedniego modelu, bowiem pozostałe prędkości - zapis CD-RW 12x i odczyt CD-ROM 48x Đ nie zmieniły się. Nowością jest natomiast obsługa formatu CD-MRW (Mt. Rainier). Lite-On nie eksperymentuje z oprogramowaniem nagrywającym i polega na sprawdzonym, spolonizowanym Nero (w wersji nieco nowszej niż dołączana do modelu 40/12/48). Szkoda tylko, że odtwarzacz multimedialny NeroMediaPlayer to jedyny bonus, jakiego możesz oczekiwać w pakiecie.

Skromne wyposażenie jest na szczęście usprawiedliwione dwiema innymi bardzo ważnymi cechami napędu: rewelacyjną wydajnością i bardzo niską ceną.

LTR-48125W pobił dwa rekordy w naszych testach wydajności. Jak nietrudno zgadnąć, miał najkrótszy czas zapisu w locie i z pliku obrazu - średnio o pół minuty lepszy od wyników napędów 40x. W pozostałych testach tylko nieznacznie ustępował liderom; jedynie czas tworzenia pliku obrazu był wyraźnie dłuższy niż u konkurentów, a w zrzucaniu audio i kopiowaniu z płyty CD-ROM nowy Lite-On okazał się o kilka sekund gorszy od starszego modelu. Tak jak poprzednik, Lite-On 48/12/48 oferuje bufor 2 MB z systemem ochrony przed błędem niedopełnienia, obsługę SAO, DAO-RAW, CD-Text i overburningu. Wciąż jednak brakuje polskiej dokumentacji; nie znajdziesz także dodatkowego kabla IDE.