Tania telewizja cyfrowa pod egidą premiera

Polkomtel, operator sieci komórkowej Plus, podpisał wspólnie z TVP i Polskim Radiem list intencyjny odnośnie przyszłej współpracy. Ma ona dotyczyć masowego dostarczania usług cyfrowych i Internetu w całej Polsce. Projekt wspierany jest przez rząd - podczas podpisania listu obecny był Prezes Rady Ministrów.

Nie wiadomo dokładnie, na czym polegać będzie współpraca. Wiadomo, że zaowocować ma ona dostarczaniem cyfrowej telewizji, radia i innych usług, w tym dostępu do Internetu, z wykorzystaniem infrastruktury Polkomtela. Według premiera Jarosława Kaczyńskiego, obecnego podczas podpisania listu intencyjnego, inicjatywa ta to "początek procesu, który ma doprowadzić do tego, że każdy Polak za bardzo niewielką cenę będzie mógł dysponować niewielkim urządzeniem, taką malutką skrzyneczką, dzięki której będzie mógł łączyć się z dziesiątkami kanałów telewizyjnych bez żadnych dodatkowych urządzeń".

Według przedstawicieli zaangażowanych spółek - Polkomtela, Telewizji Polskiej S.A. i Polskiego Radia S.A. - współpraca zapewni masowy dostęp do tanich usług cyfrowych. Adam Glapiński, Dyrektor Generalny Polkomtela stwierdził, że firma widzi w niej bardzo duży potencjał jednak to, w jakich konkretnie obszarach będzie rozwijana zależy od "wyników analiz, które będą prowadzone przez kilka następnych miesięcy wspólnie przez TVP, Polskie Radio i Polkomtel". Andrzej Urbański, Prezes Zarządu TVP S.A. dodał, iż projekt jest szansą na udostępnienie każdemu Polakowi taniego dekodera cyfrowego.

Przedstawiciele obecnych na rynku firm, świadczących podobne usługi nie odnieśli się jeszcze do sprawy.