Tanie Bilety do kina

Od kilku lat praktycznie każdy model Macintosha jest wyposażony w napęd optyczny, pozwalający na odtwarzanie filmów DVD. Niezbędne oprogramowanie jest instalowane wraz z systemem. Czasami występuje jednak konieczność obejrzenia filmu zapisanego w innym formacie, takim jak Video CD (VCD). Ogromną popularność zyskał również format kompresji DivX. digi przedstawia programy, dzięki którym możemy uniknąć konieczności kupowania biletu do kina.


Od kilku lat praktycznie każdy model Macintosha jest wyposażony w napęd optyczny, pozwalający na odtwarzanie filmów DVD. Niezbędne oprogramowanie jest instalowane wraz z systemem. Czasami występuje jednak konieczność obejrzenia filmu zapisanego w innym formacie, takim jak Video CD (VCD). Ogromną popularność zyskał również format kompresji DivX. digi przedstawia programy, dzięki którym możemy uniknąć konieczności kupowania biletu do kina.

Przegląd narzędzi służących do odtwarzania plików wideo podzielono na trzy podstawowe części. W pierwszej z nich znalazły się odtwarzacze filmów DVD i VCD, natomiast w drugiej umieszczono odtwarzacze plików QuickTime i AVI, ze szczególnym uwzględnieniem formatu DivX. Ostatnia część przeglądu jest poświęcona programom do obsługi zamkniętych formatów wideo. Większość odtwarzaczy jest dostępna za darmo, jedynie niektóre są jako shareware.

Odtwarzacze płyt DVD i VCD

Na Macintoshu można oglądać większość filmów DVD i VCD, które znajdują się w sklepach i kioskach. Pewne problemy obserwujemy jedynie w przypadku niektórych dodatków multimedialnych, często umieszczanych na płytach DVD.

Apple DVD Player

Wraz z systemem Mac OS X instalowany jest standardowy odtwarzacz DVD Player, który uruchamia się automatycznie po włożeniu do napędu płyty z filmem. Sterowanie odtwarzaniem odbywa się za pomocą pilota (patrz: ramka "DVD Player", którego funkcje dublują przyciski standardowego pilota. W Internecie pojawiły się już programy, pozwalające na użycie telefonu komórkowego jako zdalnego pilota. Aby jednak możliwe było skorzystanie z tej funkcji, komputer musi być wyposażony w adapter Bluetooth. Oczywiście możliwe jest także sterowanie odtwarzaniem poprzez klawiaturę. DVD Player można uruchomić zarówno w okienku, jak i w trybie pełnoekranowym.

Alternatywne odtwarzacze DVD

Tanie Bilety do kina

<b>DVD Player</b> Programowy pilot w DVD Playerze zapewnia dostęp do podstawowych przycisków, służących do sterowania odtwarzaniem filmów DVD. Z kolei blok przycisków po prawej stronie umożliwia wykorzystanie zaawansowanych funkcji, takich jak wybór kamery, włączenie wyświetlania napisów oraz przyspieszone i spowolnione odtwarzanie. Pilot może być wyświetlany w pozycji poziomej lub pionowej.

Posiadacze starszych komputerów przenośnych z rodziny Lombard nie mogą uruchomić systemowego odtwarzacza płyt. Na podobne problemy mogą natknąć się również użytkownicy zewnętrznych napędów DVD. W takim przypadku konieczne będzie użycie alternatywnego programu do oglądania filmów, takiego jak VLC, który zostanie opisany w dalszej części rozdziału.

W Internecie można znaleźć wiele narzędzi służących do ripowania filmów DVD, czyli przegrywania zawartości płyty na dysk twardy komputera. Uzyskane pliki można później przekształcić do innego, bardziej skompresowanego formatu (takiego jak DivX), lub nagrać własną kopię filmu na czystej płycie. Wszystkie te operacje wymagają jednak dość silnego komputera i dużego dysku twardego.

VCD

Jeszcze w czasach systemu Mac OS 9 możliwe było odtwarzanie filmów Video-CD (VCD) i S-VCD za pomocą systemowego QuickTime Playera. Niestety, nie jest to już możliwe w OS-ie X, co oznacza konieczność użycia dodatkowego programu.

Największą popularność zyskał MacVCD, który bezproblemowo odtwarza praktycznie wszystkie płyty VCD. Należy jednak pamiętać, że mogą wystąpić pewne problemy z menu filmu (a właściwie jego brakiem).

Co gorsza, do odtwarzania płyt S-VCD potrzebny jest MPEG2 Playback Component, czyli specjalny moduł dodatkowy QuickTime'a, który kosztuje 20 USD.

Wad tych pozbawiony jest darmowy VLC, który w czasie naszych testów sprawiał jednak pewne problemy z płynnością odtwarzania, a także nie rozpoznawał niektórych płyt VCD.

Odtwarzacze plików filmowych

Tanie Bilety do kina

Odtwarzacze plików filmowych

Filmy wideo nie zawsze zajmują całą płytę DVD lub VCD. Do kompresji wideo wykorzystywanych jest wiele formatów i kodeków, które czasami mogą sprawiać problemy na Macintoshu. Niektóre "zamknięte" formaty, takie jak WMV i RealVideo, wymagają użycia wyspecjalizowanych programów do ich odtwarzania.

QuickTime Player 6.5

Chyba każdy użytkownik Macintosha (a także większość posiadaczy systemu Windows) zetknął się z odtwarzaczem multimedialnym Apple'a o nazwie QuickTime Player. Program ten jest instalowany domyślnie wraz z systemem, i jest niezbędny do działania wielu komponentów OS-a X. Podstawowa wersja QuickTime’a jest za darmo i umożliwia oglądanie wielu formatów wideo. Jeżeli jednak chcemy wyświetlać filmy w trybie pełnoekranowym, a także uzyskać dostęp do potężnych funkcji edycyjnych, konieczne będzie wykupienie licencji dla wersji Pro.

Tanie Bilety do kina

<b>To już klasyka</b> Interfejs odtwarzacza QuickTime Player jest znany wszystkim użytkownikom Macintoshy.

Funkcje QuickTime można rozszerzać za pomocą dodatkowych komponentów i wtyczek, dzięki którym możliwa będzie obsługa formatu DivX. Niestety, nie wszystkie kodeki są dostępne w wersji dla Mac OS-a X, co niekiedy zmusza do użycia alternatywnych odtwarzaczy. Jeżeli więc nie udaje się otworzenie pliku MPEG lub MOV, warto ponowić próbę w programach VLC i MPlayer, gdyż są one bardziej elastyczne.