Tanie Windows 7 dla studentów. Niestety nie w Polsce

Microsoft uruchomił nowy program licencyjny dla studentów, w ramach którego będą oni mogli kupić system Windows 7 po bardzo atrakcyjnych cenach. Niestety wszystko wskazuje na to, że polscy studenci nie będą mogli skorzystać z oferty.

Microsoft umożliwia studentom posiadającym uczelniany adres e-mail zakup Windows 7 Home Premium lub Windows 7 Professional, w wersji 32- lub 64-bitowej. Co ciekawe, obie edycje wyceniono na tę samą kwotę - 30 dolarów (bądź funtów i euro, w zależności od kraju) mimo że Professional oferuje większy wachlarz funkcji.

System będzie dostępny do nabycia jedynie w postaci instalatora do pobrania ze strony koncernu. Zgodnie z licencją na jeden e-mail przypaść może tylko jedna kopia systemu. Na specjalnie utworzonej stronie internetowej od 1 października będzie można składać zamówienia na system (premiera Windows 7 - 22 października). Oferta obowiązuje do 3 stycznia 2010 r.

Program obowiązywać ma w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australli, Kanadzie, Francji, Niemczech, Meksyku i Korei Południowej. Polskim studentom pozostaje więc korzystanie z oferty MSDN AA (bezpłatne oprogramowanie, w tym również Windows 7, dla studentów wydziałów informatycznych).

Warto wspomnieć, że Polskę ominie również rodzinny pakiet Windows 7 Family Pack (umożliwiający instalację i korzystanie z systemu Windows 7 Home Premium na 3 oddzielnych komputerach w ramach jednego gospodarstwa domowego).

Dlaczego tylko studenci?

30 euro to w przeliczeniu ok. 140 zł (przy obecnym kursie). Gdyby była to powszechnie obowiązująca cena za Windows 7, np. w wersji Home Premium, system z miejsca stałby się hitem sprzedaży. Jak bowiem wynika z ankiet przeprowadzanych w naszym serwisie większość użytkowników noszących się z zamiarem przesiadki na Windows 7 wybrałaby właśnie wydanie Home Premium. Tyle tylko, że cena ok. 540 zł (tyle najprawdopodobniej będzie kosztowała ta wersja) jest dla wielu osób zbyt wysoka - internauci byliby bardziej skłonni do zakupu, gdyby ta kwota była niższa niż 500 zł.

Jak pamiętamy, Apple umożliwiło aktualizację swojego systemu Mac OS X z wersji 10.5 do 10.6 za jedyne 129 zł. Dlaczego nie umożliwić upgrade'u z Visty za podobną kwotę? Microsoft sam przyznaje, że Vista nie była najlepszym systemem. Użytkownicy mają pełne prawo oczekiwać, by następca Visty zrekompensował wszystkie jej niedostatki.

Aktualizacja: 18 września 2009 13:16

Piotr Kaniowski, przedstawiciel Microsoftu poproszony przez nas o komentarz, mówi:

"Wstępny proces weryfikacji zamówienia jest uzależniony od wielu czynników i z tego powodu oferta [dla studentów - red.] nie jest dostępna na wszystkich rynkach. Polska nie znalazła się w pierwszej fali krajów objętych tą promocją, jednak nadal poszukujemy nowych możliwości rozszerzenia tego programu o kolejne lokalizacje, tak aby oferować użytkownikom nasz system na jak najbardziej atrakcyjnych warunkach."