Tanie aparaty kompaktowe

Jeszcze kilka lat temu za prosty aparat cyfrowy trzeba było zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Obecnie na rynku aż roi się od cyfrówek, które kosztują zaledwie kilkaset złotych. Wśród wyróżnionych konstrukcji znajdziesz aparat z 10-krotnym zoomem, a także taki, który pozwala rysować na ekranie LCD.


Jeszcze kilka lat temu za prosty aparat cyfrowy trzeba było zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Obecnie na rynku aż roi się od cyfrówek, które kosztują zaledwie kilkaset złotych. Wśród wyróżnionych konstrukcji znajdziesz aparat z 10-krotnym zoomem, a także taki, który pozwala rysować na ekranie LCD.

Kodak EasyShare ZD710

Tanie aparaty kompaktowe

Aparat Kodaka został zwycięzcą testu w grupie najtańszych kompaktów, który opublikowaliśmy w numerze grudniowym. Spośród testowanych w 2007 roku aparatów tej klasy omawiany model uzyskał najlepsze wyniki. Swój sukces zawdzięcza nie tyle jakości rejestrowanych zdjęć, co dużym możliwościom - głównie dziesięciokrotnemu zoomowi. Z tego powodu postanowiliśmy wyróżnić go tytułem Produktu Roku 2007.

Aparat Kodaka nie jest typowym "kieszonkowcem", czyli malutkim kompaktem, który mieści się w kieszeni. To raczej spora konstrukcja z głęboką rękojeścią umożliwiającą wygodne trzymanie. Z tyłu cyfrówki znajduje się nietypowe koło trybów pracy - w odróżnieniu od większości innych wybrana opcja jest podświetlana. W środku znajduje się minidżojstik, służący zarówno do nawigacji po menu, jak i zmiany wartości parametrów ekspozycji czy czułości. Na kole są następujące pozycje: kamera, tryby PASM, sceny (16, w tym np. "zdjęcia dokumentów"), tryb w pełni zautomatyzowany, tryb wykonywania zdjęć w wysokiej czułości oraz przy użyciu cyfrowej stabilizacji obrazu. Jest i tryb zdjęć panoramicznych - serię trzech zdjęć, każde o rozdzielczości 2 Mp, aparat skleja w jeden panoramiczny obraz. Kontrola ekspozycji jest możliwa na dwa sposoby - przy użyciu 2-calowego wyświetlacza LCD, o rozdzielczości tylko 115 kp, oraz wyświetlacza umieszczonego w wizjerze. Niestety, model nie jest przystosowany do zmiany ogniskowej podczas kręcenia sekwencji filmowych. Za jego wadę należy uznać także brak ręcznego balansu bieli, co najbardziej może dać się we znaki podczas fotografowania w sztucznym świetle. ZD710 dysponuje polskojęzycznym menu.

Informacje Kodak

http://www.kodak.pl

Cena 718 zł

Samsung Digimax L77

Tanie aparaty kompaktowe

Grubość korpusu nowego taniego kompaktu Samsunga wynosi zaledwie 21 mm - aparat zatem należy także do cyfrówek klasy slim. Konstruktorzy zastosowali rozwiązanie optyczne, dzięki któremu obiektyw nie wystaje poza płaszczyznę korpusu (nawet po uruchomieniu aparatu). Nie budziłoby to większych emocji, gdyby nie fakt, że optyka L77 pracuje w zakresie ogniskowej odpowiadającej 38-266 mm, czyli może przybliżać i oddalać motyw aż 7-krotnie! Aparat jest zatem tani, superpłaski i ma niezły zoom. Czego chcieć więcej? Może tylko stabilizatora obrazu.

Digimax bardzo dobrze leży w dłoni. Korzysta się z niego podobnie, jak z innych cyfrówek tego producenta i kompaktów Canona - menu podzielono na główne oraz "podręczne" (wywoływane przyciskiem Fn). Pierwsze zawiera rzadziej używane opcje, drugie zaś pozwala na szybkie dostosowanie podstawowych parametrów.

Informacje K-Consult

http://www.kconsult.pl

Cena 760 zł

BenQ DC-T700

Tanie aparaty kompaktowe

Wyróżniamy także oryginalną konstrukcję mniej kojarzonej z fotografią firmy BenQ. DC-T700 to superpłaski aparat, który również można zaklasyfikować do grupy slim - grubość jego korpusu wynosi zaledwie 17 mm. Jest wyposażony w matrycę o rozdzielczości 7 Mp oraz 3-krotny zoom, produkowany przez dobrze znaną firmę Pentax. Na szczególną uwagę zasługuje pewna cecha konstrukcji T700 oraz związana z nią funkcja - zastosowano duży, dotykowy ekran LCD, na którym można... rysować na wykonanych ujęciach (wraz

z cyfrówką producent dostarcza rysik). Do wyboru jest kilka narzędzi pozwalających kreślić różnego rodzaju kolorowe linie. Z pozoru to funkcja jedynie dla przedszkolaka, ale aparat przydaje się także rzeczoznawcom ubezpieczeniowym czy majątkowym. Osoba dokumentująca powstałe szkody w prosty sposób może na miejscu zaznaczyć istotne dla niej elementy zdjęcia lub nawet wprowadzić na nim drobną notatkę.

Informacje BenQ

http://www.benq.com.pl

Cena 680 zł