Tanie dyski dla netbooków w drugiej połowie przyszłego roku

W odpowiedzi na zapotrzebowanie m.in. wytwórców netbooków, Seagate, Western Digital oraz Hitachi pracują nad stworzeniem taniego, 2,5-calowego dysku twardego przeznaczonego do takich właśnie komputerów. Pierwsze ich egzemplarze mają się ukazać na rynku w drugiej połowie przyszłego roku. Tak przynajmniej twierdzą niektóre źródła na Tajwanie.

Tego rodzaju dyski będą wykorzystywane nie tylko do produkcji netbooków, ale również i prostszych modeli notebooków. Koszt ich masowej produkcji będzie o 40-50% niższy, niż takich samych dysków znajdujących się obecnie na rynku.

W 2009 roku rynek komputerów przenośnych będzie zdominowany przez małe i poręczne netbooki. W związku z tym producenci szukają wszelkich możliwości, aby obniżyć koszty oferowanych przez siebie produktów. O ile w przypadku takich komponentów jak procesor, wyświetlacz czy napęd optyczny ich cena z reguły nie przekracza 20-25$, o tyle w przypadku dysku oscyluje ona wokół 43-45 dolarów. Obniżenie więc jego kosztu o połowę oznaczałoby zauważalny spadek nakładów potrzebnych do wykonania takiego sprzętu.

Według analityków jeszcze niższe ceny wytworzenia dysków 2,5 calowych mogą mieć negatywny wpływ na promocję dysków SSD, nad którymi intensywne prace prowadzą obecnie m.in. Samsung, Toshiba czy Intel.