Tanie granie

Mówi się, że tanie wino jest dobre, bo jest dobre i tanie. Z głośnikami jest inaczej, tanie zazwyczaj oznacza słabo wykonane i kiepsko brzmiące. Czasami zdarzają się odstępstwa od tej reguły i właśnie takie zestawy znalazły się na czele naszego rankingu.


Mówi się, że tanie wino jest dobre, bo jest dobre i tanie. Z głośnikami jest inaczej, tanie zazwyczaj oznacza słabo wykonane i kiepsko brzmiące. Czasami zdarzają się odstępstwa od tej reguły i właśnie takie zestawy znalazły się na czele naszego rankingu.

Przed producentami tanich zestawów głośnikowych nie lada zadanie. Zestaw głośnikowy za 200-300 zł musi się składać z pięciu kolumn satelitarnych i subwoofera (odpowiada za reprodukcję niskich tonów) oraz wielokanałowego wzmacniacza (bo kolumny komputerowe praktycznie zawsze są aktywne). Do tego dochodzi okablowanie, no i przydałby się pilot, najlepiej bezprzewodowy. Przy założonej cenie zadanie wydaje się po prostu niewykonalne. Większość producentów tę bitwę przegrywa, lecz niektórym udaje się karkołomna sztuka. Tym razem pod lupę wzięliśmy niedrogie zestawy wielokanałowe w cenie nieprzekraczającej 600 zł. Większość kosztowała około 300 zł, lecz część stosunkowo drogich wypadła w testach dużo poniżej oczekiwań. Nie zawiedliśmy się na znanych markach - dwa modele Logitecha zajęły czołowe miejsca, dobrze zaprezentowały się bardzo tanie kolumny Creative'a, nieźle Mode Coma, który już parę razy zaskakiwał nas udanymi wyrobami. Zadziwiła nas swoista wojna klonów. Testując zestawy Trust i Mode Com, stwierdziliśmy, że dwa modele miały identyczną konstrukcję, różniły się jedynie nadrukami na obudowach i kolorem subwoofera, trzeci - Mode Com MC 5050 - miał takie same kolumny satelitarne, jak Trust i tańszy model MC 5060. Popularność tego produktu, wykonywanego w chińskich fabrykach na potrzeby różnych marek, całkowicie rozumiemy.

Tanie granie

Brzmienie

Brzmienie tego zestawu jest zaskakująco dobre, choć cena wypada gorzej. Tańsze Creative i Logitech grają lepiej i przy tym są staranniej wykonane. Jak widać, markowe nie musi być drogie. Do części zestawów oprócz komputera można podłączyć odtwarzacz DVD. Sześć kolumn będzie odtwarzało wielokanałowe ścieżki audio, jeśli DVD zostanie wyposażone we własne dekodery DD 5.1 lub DTS 5.1. W przeciwnym wypadku kolumny odtworzą jedynie dźwięk stereofoniczny albo - wyposażone w procesory DSP - przekonwertują go na wielokanałowy. Wśród tanich zestawów głośnikowych brak modeli z dekoderami DD i DTS.

Gdzie ten bas?

Tanie granie

Opłacalność

Sekcje wzmacniacza w kolumnach komputerowych są różnie zbudowane. Część kolumn dysponuje własnymi zwrotnicami, które bez względu na to, czy sygnał do kolumn doprowadzisz w postaci zdekodowanych w karcie dźwiękowej ścieżek 5.1 czy stereo, zatrudnią do odtwarzania basu subwoofer. W niektórych kolumnach jednak trzeba odpowiednio skonfigurować kartę dźwiękową, aby subwoofer pracował nawet wtedy, gdy ścieżka audio nie dysponuje specjalnym kanałem LFE (niska częstotliwość). Należy zatem zaopatrzyć się w dobrą kartę dźwiękową.

Zintegrowane układy audio na płytach głównych naprawdę są od nich słabsze i oferują dużo mniejsze możliwości konfiguracji. Zaawansowane opcje przydadzą się, bo w wypadku części kolumn basu nie usłyszysz, jeżeli w sterownikach karty dźwiękowej nie skorygujesz częstotliwości podziału (inaczej mówiąc, nie ustalisz, od jakiej częstotliwości bas ma być przekierowany do kanału LFE subwoofera). Warto kupić choćby tanie odmiany Sound Blasterów, bo oferują podstawowe funkcje przydatne do poprawnej konfiguracji dźwięku.

Logitech G51

Informacje Logitech, tel. 022 8541151,http://www.logitech.pl Cena 580 zł

Tanie granie

Logitech G51

To najnowszy zestaw wielokanałowych kolumn Logitecha dla graczy. Ma wyjątkowo ciekawą stylistykę i cieszy ucho solidnym brzmieniem. Konstrukcja subwoofera to popularne rozwiązanie bas-reflex, z głośnikiem basowym promieniującym w stronę podłoża. Aby zapewnić odpowiednio dynamiczny bas, głośnik musi mieć komfortowe warunki pracy, a to gwarantują wysokie nóżki, wspierające obudowę subwoofera. W kolumnie basowej zamontowano wzmacniacz 6-kanałowy o łącznej mocy 155 W (RMS). Cztery kolumny satelitarne (lewa, prawa, tylna lewa i prawa) dysponują mocą 20 W, natomiast ustawiona poziomo kolumna centralna ma do dyspozycji 19 W, a subwoofer 56 W. To wystarczy, aby bez trudu i przy zachowaniu brzmienia niewykazującego zniekształceń nagłośnić pomieszczenia o powierzchni do 25 m2. Kolumny satelitarne mają podwójne, niewielkie głośniki szerokopasmowe, pracujące we wspólnej obudowie. Mogą wydawać dźwięk niezły i przy tym dynamiczny. To rozwiązanie często o wiele lepsze niż pojedynczy, lecz większy przetwornik szerokopasmowy. Z naszych testów wynika także, że szerokopasmowe głośniki Logitecha dobrze sobie radzą z wysokimi i średnimi tonami, które mają dobre proporcje. Jednocześnie soprany nie są ostre, jak w wielu niedrogich zespołach głośnikowych. Partii wokalnych słucha się z przyjemnością, dźwięk nie męczy nawet po dłuższym słuchaniu.

Trochę bajerów

Tanie granie

Werdykt PCWK

Sterowanie zestawem odbywa się za pośrednictwem ciekawie stylizowanej konsoli, przymocowanej do subwoofera długim kablem. Centrum dowodzenia pozwala na ustawienie poziomu głośności poszczególnych kolumn, można też przyciskiem Matrix uruchomić procesor DSP. Tworzy on dźwięk wielokanałowy 5.1 ze ścieżek stereofonicznych. Moze działać w jednym z dwóch trybów: Gaming i Music. Pierwszy charakteryzuje się obfitszym dozowaniem basu, drugi dopasowany jest lepiej do ścieżek muzycznych, w związku z czym bas jest oszczędniejszy, lecz za to szybszy. Umiejscowienie w konsoli sterowania wejścia słuchawkowego i mikrofonowego to dobry pomysł. Bajerem, który spodoba się części użytkowników, jest możliwość samodzielnej zmiany wyglądu kolumn satelitarnych. Przezroczyste nakładki obudów można demontować i umieszczać pod nimi samodzielnie wydrukowane grafiki, np. z gier. Na stronach Logitecha znajdziesz kilka gotowych do wydruku skórek oraz program do samodzielnego ich projektowania.

Parametry:

Liczba kolumn 5+1

Moc zestawu (kolumny satelitarne/centralna/subwoofer) 4x20/1x19/1x56 W

Pasmo przenoszenia (w producenta): 36 Hz-20 kHz