Tanie na drogę

Jeśli potrzebujesz przyzwoitego zastępcy biurkowego peceta na czas podróży, Twój wzrok nie musi błądzić po notebookach z najwyższego przedziału cenowego. Modele za mniej niż 8500 złotych doskonale spełnią swą funkcję, zostawiając Ci jednocześnie trochę gotówki w kieszeni.

Jeśli potrzebujesz przyzwoitego zastępcy biurkowego peceta na czas podróży, Twój wzrok nie musi błądzić po notebookach z najwyższego przedziału cenowego. Modele za mniej niż 8500 złotych doskonale spełnią swą funkcję, zostawiając Ci jednocześnie trochę gotówki w kieszeni.

Parametry techniczne i wyniki testów notebooków

Parametry techniczne i wyniki testów notebooków

W najnowszym rankingu przyjrzeliśmy się 14 nowym modelom laptopów przeznaczonych dla mniej wymagających lub mniej zamożnych użytkowników. Są ekonomiczne, a mimo to cechują się wydajnością wystarczającą do wykonywania zadań znacznie bardziej złożonych niż korzystanie z Worda, choć raczej nie pozwolą na zabawę najnowszymi grami.

Rynek tanich notebooków to przede wszystkim konstrukcje typu OEM, produkowane masowo przez dwie-trzy fabryki na Tajwanie. Lokalni dystrybutorzy firmują je własną marką, zajmując się tylko marketingiem, przystosowaniem sprzętu do wymogów i potrzeb rynku oraz obsługą techniczną i posprzedażną. Tę tendencję wyraźnie widać w naszym rankingu: tylko trzy laptopy pochodzą od światowych gigantów (Acer, Asus, Compaq), podczas gdy przeważającą większość stanowią urządzenia sygnowane przez takie firmy, jak Actina, Aristo, Gericom, IPC, JTT czy NoteStar.

Pentium rządzi

Zestawienie zdominowały konstrukcje oparte na procesorach Intela z rodziny Pentium 4: tylko cztery testowane notebooki wykorzystują inne CPU (Intel Celeron lub AMD Athlon/Duron). Co ciekawe, spośród całej czternastki laptopów jedynie pięć modeli zbudowano na przenośnej wersji procesora. W pozostałych zastosowano takie same CPU, jak umieszczane w komputerach biurkowych, co oznacza wyższy pobór mocy i silniejsze nagrzewanie niż w przypadku wersji przenośnych.

Częstotliwości procesora testowanych modeli to przeważnie 1,6-1,7 GHz, choć znalazły się też trzy laptopy z zegarem 2 GHz (Actina Tytan IV, JTT, NoteStar) oraz trzy z zegarem znacznie wolniejszym niż przeciętnie (Compaq - 1,2 GHz, Acer - 1,13 GHz, Actina Smart - tylko 900 MHz).

Standardem w naszym rankingu okazało się 256 MB pamięci - tylko dwie Actiny (Smart i Voyager II) oraz Acer miały 128 MB RAM. Natomiast Actina Tytan IV, Gericom Masterpiece oraz JTT oferują aż 512 MB pamięci. Dużo RAM w notebooku to dziś nie luksus: wszystkie testowane laptopy pracują pod kontrolą Windows XP Home Edition PL, więc do komfortowej pracy z większością aplikacji potrzeba minimum 256 MB pamięci operacyjnej. Należy również uwzględnić to, że systemowa RAM zwykle jest "okrojona" o 16 lub 32 MB potrzebne do pracy karty graficznej (w rankingu jedynie pięć komputerów ma układy grafiki wyposażone we własną pamięć operacyjną, co oprócz odzyskania całości RAM dla systemu daje duży wzrost wydajności podczas przetwarzania grafiki).

Spośród testowanej czternastki dwa laptopy - Aristo Tauron i Gericom Masterpiece - mają ekrany o przekątnej 15 cali, przy czym tylko drugi pozwala na uzyskanie rozdzielczości wyższej niż standardowe 1024x768. Pozostałe modele mają wyświetlacze 14,1 cala; wyjątkiem jest Actina Smart z ekranem 12,1 cala.

Większość notebooków wyposażono w twarde dyski o pojemności 20 GB. W czterech modelach pojawiły się dyski 30 GB, w dwóch - 40 GB. Połowa komputerów oferuje napędy optyczne typu combo (połączenie czytnika DVD-ROM z nagrywarką CD-RW).

Karta sieciowa 10/100 Mb/s oraz modem 56 kb/s są już niezbędnym elementem każdego notebooka, podobnie jak gniazdo blokady Kensington Lock. Standardem jest też port FireWire (IEEE1394) - jedynie trzy laptopy (Acer, Actina Smart i Compaq) go nie miały.

W odwrocie są natomiast port szeregowy (znajdziesz go tylko w dwóch modelach) i stacja dyskietek (w połowie urządzeń). Także gniazda PC Card tracą znaczenie - połowa notebooków ma pojedyncze gniazda typu II, a w czterech egzemplarzach w ogóle zrezygnowano z tego interfejsu. Porty USB i FireWire kiedyś wyeliminują też drukarkowy port równoległy, lecz póki co, nie mają go tylko trzy notebooki. Miejsce porzuconych interfejsów zajmą rozwiązania komunikacji bezprzewodowej - Bluetooth i WiFi 802.11b, które z czasem zastąpią zapewne łącze podczerwieni IrDA. Tymczasem dziś trafiają się jeszcze notebooki niemające żadnego łącza bezprzewodowego, tak jak Actina Voyager i Smart.

Na rezerwie

Dla użytkownika laptopa bardzo duże znaczenie ma czas pracy urządzenia na bateriach. Jest on tym dłuższy, im większą pojemność ma akumulator oraz im mniejszy jest pobór mocy, związany przede wszystkim z typem procesora. Jak już wspomnieliśmy, przenośne wersje CPU charakteryzują się mniejszym poborem mocy, więc oparte na nich notebooki powinny działać na bateriach dłużej od odpowiedników z "normalnymi" odmianami procesorów. Nasze testy czasu pracy na akumulatorach połowicznie potwierdziły tę regułę: najlepsze wyniki (powyżej 90 minut) uzyskało sześć komputerów, z których połowa miała mobilne CPU. Próg 110 minut przekroczył Acer z przenośną wersją Celerona i Aristo, wyposażony w typowe Pentium 4. Trzeba jednak pamiętać, że większość notebooków z przenośnymi procesorami ma akumulatory o pojemności znacznie mniejszej od przeciętnej 5400-6000 mAh, jak Actina Smart i Compaq (3600 mAh) czy Actina Vo-yager (4000 mAh).

Patrząc na wyniki testu baterii, w którym maksymalne rezultaty z wielkim trudem dochodzą do 2 godzin, można odnieść wrażenie, że podawane w specyfikacjach notebooków informacje o 3 albo 4 godzinach pracy na akumulatorach są wyssane z palca. Tymczasem diabeł tkwi w metodologii naszego testu: niezmiernie rzadko się zdarza, by laptop, korzystając wyłącznie z baterii, musiał wykonywać równie skomplikowane, pożerające zasoby operacje, jak w zapętlonym teście 3DMark2000. Zazwyczaj są to typowe aplikacje biurowe , w których CPU nie jest bardzo zaangażowany, a zużycie baterii zmniejsza się dzięki opcjom oszczędzania energii.

Słodki ciężar

Każdy, kto zamierza często nosić laptop, przed dokonaniem wyboru spojrzy na wagę urządzenia. Średni ciężar komputera z naszego zestawienia wynosi niecałe 3 kg. Tylko pięć modeli może się pochwalić lżejszą konstrukcją: dwaj rekordziści (Actina Smart i Gericom X5-Force 1630c) zeszli do nawet 2,2 kg. Oczywiście są też kloce dochodzące do 3,5 kg, jak Aristo Tauron i JTT. Do noszenia takich "słodkich" kilogramów przydaje się torba, będąca w niektórych modelach wyposażeniem standardowym (Asus, Actina Smart, Gericom Masterpiece i Web-shox, IPC i JTT).

Oprócz systemu operacyjnego wiele laptopów oferuje dodatki w postaci użytecznych aplikacji. Najczęściej są to programowe odtwarzacze DVD i narzędzia do nagrywania płyt CD-R/RW (zależnie od wbudowanego napędu optycznego) oraz programy antywirusowe.

Przed zakupem notebooka warto zwrócić uwagę na długość gwarancji udzielanej przez producenta, bowiem w przeciwieństwie do biurkowych pecetów sprzęt ten wymaga naprawy w specjalistycznych serwisach, a części są droższe i trudniej dostępne. Standardowy okres gwarancyjny to 24 miesiące, ale zdarzają się wyjątki: JTT oferuje dodatkowe 12 miesięcy opieki, podczas której płatna jest tylko robocizna serwisu, a Compaq z miejsca daje 36 miesięcy pełnej gwarancji. Jedynie notebook Acera i Aristo Optima objęte są rocznym serwisem.

Przeciętny notebook klasy ekonomicznej kosztuje 7000 zł. W tej cenie otrzymujesz procesor Pentium 4 1,6-1,7 GHz, 256 MB RAM, dysk 20 GB, kartę graficzną bez własnej pamięci, ekran 14,1 cala, napęd combo, gniazdo PC Card typ I/II, dwa porty USB, jeden FireWire, port równoległy, łącze IrDA, modem 56k, sieć 10/100 Mb/s i wyjście TV. Całość pracuje pod kontrolą Windows XP Home PL, waży 2,9 kg i objęta jest dwuletnią gwarancją.