Tanie nagrywanie

Ceny komputerowych nagrywarek DVD spadają niemal z dnia na dzień, przechodząc taki sam proces, jaki miał miejsce kilka lat temu w przypadku wypalarek CD-R

Ceny komputerowych nagrywarek DVD spadają niemal z dnia na dzień, przechodząc taki sam proces, jaki miał miejsce kilka lat temu w przypadku wypalarek CD-R.

W Polsce najtańsze nagrywarki DVD można "upolować" już za ok. 600 zł, natomiast na światowych rynkach widać już pierwsze symptomy zbliżającego się przewrotu. Niektórzy tajwańscy producenci OEM zamierzają stopniowo zastępować wytwarzanie napędów typu combo produkcją nagrywarek DVD. Powód? Ceny obydwu typów urządzeń tak się do siebie zbliżyły, że klienci będą woleli dopłacić, by dostać do swojego komputera sprzęt o klasę wyższy - uważają producenci.

Tanie nagrywanie

Na rynku OEM ceny nagrywarek DVD spadły do ok. 100 USD i choć w tym czasie napędy combo potaniały do kwoty ok. 45 USD, w praktyce ta niewielka różnica świadczy na korzyść wypalarek DVD. Co zatem stanowi następny pułap marzeń dobrze wyposażonego posiadacza komputerowego kina? Nagrywarki dwuwarstwowe, pozwalające na krążku DVD zapisać ok. 8,5 GB danych. Według nieoficjalnych zapowiedzi już w kwietniu br. dwuwarstwową nagrywarkę DVD o symbolu DRU-700A ma zaprezentować Sony. Z wstępnych szacunków wynika, że urządzenie to zapisze pojedynczą warstwę z prędkością 8x, natomiast dwie warstwy - 2,4x. Jeszcze wcześniej, bo w pierwszym kwartale 2004 r., ma pojawić się pierwsze podobne urządzenie Benq i Philipsa. Jednak zanim dwuwarstwowa lokomotywa nabierze tempa, przeszkodę będzie stanowić prozaiczny brak odpowiednich nośników. Płyty tego typu pojawią się najwcześniej wiosną.