Tanie netbooki siłą napędową rynku pecetów

Według analityków z firmy IDC, branża producentów komputerów PC nie ma podstaw do obaw o swoje wyniki. Mimo spowolnienia ekonomicznego w USA, sytuacja w tym sektorze rynku jest lepsza, niż oczekiwano.

Według opublikowanego w ostatnim czasie raportu IDC, światowy rynek pecetów wzrośnie w tym roku o 15,7%, osiągając liczbę 311 milionów sprzedanych sztuk rocznie. Do 2012 roku rynek ma rosnąć coraz wolniej, jednak wzrost wciąż pozostanie na poziomie 9%, osiągając 482 miliony sztuk rocznie.

Zastanawiające jest jednak to, co miałoby być motorem tego wzrostu, jeśli weźmie się pod uwagę rosnące ceny energii, spadek inwestycji w branży IT w USA i Europie Zachodniej oraz coraz większe nasycenie rynków Japonii, USA i Europy. Według IDC - będą nim netbooki oparte na procesorze Atom.

Sprzedaż komputerów w Europie Zachodniej w porównaniu do roku 2007 podwoiła się. Według analityków było to spowodowane wprowadzeniem do sprzedaży małych i niskobudżetowych komputerów przenośnych takich jak Eee PC. W drugim kwartale b.r. sprzedaż tych urządzeń w Europie Zachodniej wzrosła o 60% i oczekuje się, że taki stan rzeczy utrzyma się przynajmniej do końca roku.

Analitycy z IDC zakładają sprzedaż 3,5 miliona netbooków w tym roku, 5 milionów w przyszłym oraz 9,2 miliona do roku 2012. Dla porównania, analitycy z Gartnera prognozują, że w tym roku sprzeda się 5,2 miliona netbooków, a do 2012 - aż 50 milionów.

Według prezesa IDC, najbardziej odpowiednim miernikiem sukcesu rynku PC nie będzie już liczba gospodarstw domowych posiadających komputer, ani liczba komputerów znajdujących się w tych gospodarstwach. Od teraz takim miernikiem będzie liczba komputerów przypadających na jednego użytkownika.