Tanie plazmy Hitachi

Japoński koncern Hitachi wprowadzi do sprzedaży telewizory plazmowe o przekątnej 32".

Hitachi, jeden z największych światowych producentów elektroniki użytkowej, zamierza znacznie zwiększyć sprzedaż telewizorów plazmowych poprzez wyprowadzenie do oferty odbiorników o przekątnej 32". Dotychczas światowi producenci oferowali ekrany o przekątnej ponad 42". To powodowało, iż produkty te były niedostępne cenowo dla większości klientów. Po wprowadzeniu przez Hitachi ekranów o przekątnej 32" sytuacja powinna się zmienić. Cena takiego plazmowego odbiornika ma wynieść ok. 4300 UDS, a więc tyle, ile kosztują obecnie oferowane tradycyjne odbiorniki tej wielkości. Hitachi podjęła decyzję o zmianie strategii, po przeprowadzeniu wnikliwych badań, które pokazały, iż oprócz wysokiej ceny, ekran o przekątnej 42" jest zbyt duży, aby stosować go w większości mieszkań. Klienci zainteresowani odbiornikami TV wysokiej klasy najczęściej wybierają 32" modele.

Decyzja koncernu Hitachi zapadła równo miesiąc po wprowadzeniu do sprzedaży przez koncern Sharp nowej, przystępnej cenowo linii telewizorów z ekranami ciekłokrystalicznymi. Sharp planuje całkowite zaprzestanie produkcji telewizorów kineskopowych do roku 2005 i przestawienie się na wytwarzanie wyłącznie ekranów LCD. Telewizor Hitachi składa się z dwóch części - monitora wyświetlającego obraz, jednostki kontrolnej, która zawiera tuner oraz pozostałe niezbędne komponenty.

Modułowa budowa odbiornika została pomyślana tak, aby w przypadku eksportu produktu na rynki zagraniczne niezbędne było wyłącznie dobranie odpowiedniej jednostki kontrolnej, zapewniającej zgodność z obowiązującym w danym kraju standardem wideo. Ekran w każdym przypadku jest taki sam i umożliwia wyświetlanie obrazu z rozdzielczością 850 x 1024 piksele. Jego grubość wynosi jedynie 9 cm.

W niedalekiej przyszłości Hitachi planuje zaprezentowanie odbiornika z ekranem o przekątnej 37".