Tanie podwójnie doładowane

Myli się ten, kto uważa, że Penryn i mocne dwa rdzenie to domena sprzętu za tysiące złotych. Oczywiście pod warunkiem, że ma na myśli kwotę większą niż trzy tysiące.


Myli się ten, kto uważa, że Penryn i mocne dwa rdzenie to domena sprzętu za tysiące złotych. Oczywiście pod warunkiem, że ma na myśli kwotę większą niż trzy tysiące.

Wprowadzenie procesu technologicznego 45 nm w fabrykach Intela musiało wpłynąć na rynek pecetów, także przenośnych. Nowe mobilne układy o kryptonimie Penryn mają lepszą architekturę od 65-nanometrowych poprzedników, więc niosą obietnicę nieco wyższej wydajności, jednak przede wszystkim są tańsze w produkcji. Redukcja kosztów jest zawsze miłą cechą dla producenta, lecz na szczęście dla klienta w bezlitosnym świecie komputerów, napędzanym ostrą konkurencją, oznacza także spadek cen.

Nie inaczej stało się po wprowadzeniu intelowskich serii Core 2 Duo T8x00 i T9x00. Od momentu ich debiutu praktycznie wszystkie konfiguracje laptopów w przedziale 2-3 tys. zł obejmują już tylko układy dwurdzeniowe. I nie mówimy o najprostszych CPU w rodzaju Pentium Dual-Core T2330, które znajdziesz dziś w najtańszych komputerach przenośnych. W grę wchodzą pełnoprawne procesory Core 2 Duo, od rodziny T5000 począwszy, przez mocną T7000 po najnowszą, 45-nanometrową grupę T8000. Częstotliwość taktowania rzędu 2 GHz w sprzęcie za niecałe 3000 zł nie jest więc niczym niezwykłym.

Grafika bez wstydu

Tanie podwójnie doładowane

Opłacalność

Mocne CPU w tanim komputerze to nie jedyny efekt działania nieśmiertelnego prawa Moore'a. Dotyczy ono bowiem także zaawansowanych procesorów graficznych, które powoli, acz nieubłaganie spychają rozwiązania zintegrowane do modeli superekonomicznych: już połowa laptopów z niniejszego rankingu wyposażona była w grafikę ATI lub NVIDII z własną pamięcią. Oczywiście, są to zwykle najprostsze wersje stosowanych od długiego czasu układów z rodzin GeForce 8000 czy Mobility Radeon HD 2000. Pozwalają jednak na dużo więcej rozrywki niż podstawowe GPU Intela - komfort grania wciąż jest ledwie zadowalający, ale jest, a w wypadku wideo HD wreszcie można mówić o odtwarzaniu, a nie o potwarzy.

Tanie podwójnie doładowane

Wydajność

Wśród testowanych w tym miesiącu notebooków znalazły się również modele z naprawdę dobrymi kartami graficznymi, które do niedawna można było spotkać w sprzęcie za 4-5 tys. zł. ICom Prestigebook 7320 i NoteStar Travelbook L75C75 (będące de facto tym samym kadłubkiem ASUSA) są wyposażone mocne procesory GeForce 8600M GS z 256 MB pamięci - wystarczające do tego, by umilić sobie czas graniem w nowe gry, aczkolwiek w niskiej rozdzielczości i szczegółowości obrazu.

Segment tanich notebooków obejmuje obecnie bardzo zróżnicowane modele - od małych, lekkich i poręcznych konstrukcji, takich jak Packard Bell EasyNote BU45 z 12-calowym ekranem, po ciężkie i niezbyt wygodne w podróży, za to bardzo wydajne komputery typu ICom PrestigeBook 6420 czy NoteStar Travelbook. Trafić można nawet na laptopy z 17-calowym wyświetlaczem (NoteStar Bigbook). Jest więc w czym wybierać, nie tracąc przy tym majątku.

Okres przejściowy

W naszym rankingu zabrakło kilku wielkich graczy rynku, np. HP, Lenovo czy Toshiby, Acera zaś reprezentuje model sprzed pół roku. Trafiliśmy na niefortunny moment, gdy producenci wprowadzają właśnie nowe serie notebooków, wyposażone m.in. w odświeżone procesory Intela i wydajniejsze zintegrowane układy graficzne ATI oraz NVIDII. Ponieważ od ostatniego testu tanich laptopów minęło mnóstwo czasu, nie chcieliśmy już dłużej zwlekać, a o najnowszych propozycjach będziemy was informować na bieżąco na łamach magazynu oraz w internetowym centrum notebooki.pcworld.pl.

ICom PrestigeBook 6420

Tanie podwójnie doładowane

ICom PrestigeBook 6420

Wygrana tego laptopa była dla nas pewnym zaskoczeniem, ponieważ patrząc na wyniki testów i na sam komputer, nie sposób zauważyć wyjątkowości PrestigeBooka 6420. Zero rekordów wydajności, dość przeciętna konfiguracja, nieciekawa - by nie rzec: brzydka - obudowa, a mimo to ICom okazał się ogólnie najszybszym notebookiem i zarazem liderem naszego rankingu. Formuły arkusza kalkulacyjnego nie mogą kłamać; potwierdziła się tylko podstawowa zasada: nie trzeba być najlepszym, żeby być na czele.

Zwycięski ICom może stanowić wzorcowy przykład porządnego przenośnego komputera z klasy ekonomicznej. Procesor T5550, 2 GB pamięci, dysk 160 GB i grafika GeForce 8400M GS - to już standard w sprzęcie za 2500-3000 zł. Do tego Wi-Fi a/g/n, LAN 1 Gb/s, wyjście DVI i potężna (dosłownie, bo unosi tył maszyny o dobre 2 cm) bateria o pojemności aż 7200 mAh. Właściwie nie ma się do czego przyczepić, z wyjątkiem braku modułu Bluetooth.

Konsekwentnie szybki

Żadne zastrzeżenia nie pojawiają się też podczas analizy wyników benchmarków. PrestigeBook 6420 w każdym teście uzyskiwał więcej punktów niż rywale o podobnych specyfikacjach. Najbardziej zbliżone były rezultaty krewniaka z rodziny PrestigeBook 7320 z nieco wolniejszym CPU, za to wydajniejszym układem graficznym. Jednak czas pracy na baterii krótszy niemal o połowę od oferowanego przez 6420 przesądza o dużo niższej ogólnej ocenie wydajności modelu 7320. Oczywiście pamiętać trzeba o sporej różnicy w pojemności baterii obu IComów.

Tanie podwójnie doładowane

Werdykt PCWK

Można przypuszczać, że gdyby Aristo Prestige 1800 - laptop o zbliżonych parametrach i wynikach testów do PrestigeBooka 6420, oparty zresztą na tym samym kadłubku Quanty - miał identyczny model CPU i równie dużą baterię, pozycja komputera IComu byłaby zagrożona. Lecz wówczas Aristo byłby zapewne droższy i nie zmieściłby się w kategorii ekonomicznej. Zresztą domniemania i gdybania zostawmy filozofom, zaś z suchych faktów niezbicie wynika, że PrestigeBook 6420 po prostu zasłużył na znaczek Najlepszy Zakup.

Procesor Intel Core 2 Duo T5550 1,83 GHz, 2 MB L2, FSB 667 MHz

Pamięć 2 GB DDR2 667

Grafika NVIDIA GeForce 8400M GS 256 MB

Waga 2,95 kg

Informacje ICom

tel. 081 4466464

http://www.icom.eu

Cena 2999 zł