Tanie pożyczanie


Finansowo.pl

Informacje:http://www.finansowo.pl

Tanie pożyczanie

Finansowo.pl kładzie największy nacisk na budowanie silnej społeczności użytkowników.

Serwis Finansowo.pl wyróżnia się widocznym na pierwszy rzut oka minimalizmem oraz skupieniem na budowie społeczności. Udzielanie pożyczek jest tu oparte o sieć znajomych. Pieniądze możemy pożyczać tylko od tych osób, które uznamy za znajomych i dodamy do kontaktów. Musimy znać co najmniej dwie osoby, aby ubiegać się o jakikolwiek kredyt. Maksymalna kwota pożyczki wynosi 2000 zł. Nie jest to zachwycająca suma, tym bardziej, że wielu właścicieli kont bankowych nie ma problemu z uzyskaniem debetu w takiej wysokości.

Proces weryfikacji w Finansowo.pl ogranicza się do wykonania przelewu o wartości 1 zł oraz potwierdzenia numeru telefonu komórkowego przez wprowadzenie kodu weryfikacyjnego otrzymanego SMS-em. Nikt nie będzie sprawdzać naszej historii finansowej. Trudno to uznać za skuteczne zabezpieczenie.

Wspomniany wyżej minimalizm przekłada się nie tylko na wyjątkową łatwość obsługi serwisu. Wynika z niego także brak pośrednictwa w przekazywaniu pieniędzy. Portal pozwala jedynie nawiązać użytkownikom wzajemne kontakty, pozostawiając im całą resztę, tj. wszelkie formalności i ryzyko. Mimo to serwis współpracuje z firmą windykacyjną. Pożyczkodawcom oferuje windykację, której koszt może wynosić między 21% a 40% wartości długu w zależności od jego wysokości i czasu spłaty przez dłużnika.

Za korzystanie z Finansowo.pl nie są pobierane żadne opłaty. Brak także ubezpieczenia transakcji.

Monetto.pl

Informacje:http://www.monetto.pl

Tanie pożyczanie

Firma stojąca za Monetto.pl wzbudziła największe kontrowersje twierdzeniami o współpracy z mBankiem.

Serwis ten jest współfinansowany przez fundusz IIF Seed Fund. Jego cecha charakterystyczna to brak jakichkolwiek limitów. Jako pożyczkobiorcy bądź pożyczkodawcy możemy pożyczać dowolne sumy pieniędzy.

Monetto.pl zasłynął podjęciem współpracy z portalem nasza-klasa.pl. Ma to na celu wykorzystanie istniejących już w naszej-klasie powiązań między ludźmi, którzy zawsze chętniej udzielą pożyczki komuś, kogo znają, niż nieznajomym. Internauci, którzy w Monetto.pl przejdą procedurę weryfikacyjną, dostają specjalnie oznaczenie w naszej-klasie.

Weryfikacja, oprócz przelewu w wysokości 9 zł., wymaga przekazania serwisowi kopii dowodu tożsamości lub karty stałego pobytu. Z kolei historia finansowa jest weryfikowana poprzez InfoMonitor oraz Krajowy Rejestr Długów. Zbierane są także dane o dochodach i miesięcznych wydatkach pożyczkobiorców.

Ubezpieczenie pożyczki w Monetto.pl wypada na tle konkurencji nieco słabiej. Z warunków ubezpieczenia wynika, że ubezpieczyciel przejmie zobowiązanie jedynie w przypadku śmierci, całkowitej niezdolności do pracy, pobytu w szpitalu, poważnej choroby lub operacji. Nie ma więc mowy np. o nagłej utracie pracy. Na szczęście Monetto.pl współpracuje z firmą windykacyjną. Pobiera ona opłaty w wysokości 15% wartości transakcji dla zobowiązań poniżej 3000 zł, 10% dla zobowiązań w przedziale 3001-15000 zł oraz 5% dla długów powyżej 15000 zł.

Monetto.pl to jedyny polski serwis sociallendingowy, który pobiera regularne opłaty od obu stron transakcji. Internauci chętni do otrzymania kredytu za pośrednictwem portalu są oceniani przy użyciu algorytmu, który bierze pod uwagę wypełnioną ankietę i klasyfikowani do jednego z pięciu segmentów - HR (High Risk), C, B, A lub TOP. W zależności od klasyfikacji zmieniają się prowizje. Prowizja płacona przez pożyczkodawcę waha się w przedziale od 0,042% do 0,125%. Natomiast prowizja pobierana od pożyczkobiorcy wynosi od 0,042% do maksymalnie 0,17%. Nie są to więc duże sumy, które zniechęcałyby do korzystania z serwisu.

W ostatnich miesiącach działania Monetto.pl wzbudziły poważne kontrowersje. Firma bardzo mocno podkreślała i nadal podkreśla fakt współpracy z mBankiem. Jednak w dyskusji na oficjalnym forum banku fakt ten został podważony: mówiąc w skrócie, współpraca nie została potwierdzona. Ponadto serwis nie podaje żadnych statystyk i prowadzi ostrą cenzurę swojego forum dyskusyjnego (co w konsekwencji doprowadziło do założenia niezależnego forum SocLen.pl). Monetto.pl popełniło więc poważne błędy marketingowe, które spowodowały masowy odpływ użytkowników od tego serwisu. W chwili pisania tego artykułu (24 listopada 2008 r.) w Monetto.pl trwa zaledwie 29 aukcji, a jedynie 5 z nich uzyskało jakiekolwiek oferty.

Który najlepszy?

Finansowo.pl przegrywa niejako na własne życzenie z powodu braku ubezpieczeń i zabezpieczeń oraz niskiego limitu kredytowego. Monetto.pl, choć tak dobrze się zapowiadało, bardzo dużo straciło z powodu negatywnego wizerunku.

Na tym tle na pozycję lidera zdecydowanie wysuwa się Kokos.pl. Obecnie jedynie ten serwis wydaje się mieć przed sobą świetlaną przyszłość. Oferuje najlepsze ubezpieczenia (choć wciąż nie są idealne), najlepszą kontrolę historii finansowych, a system rosnących limitów - choć skomplikowany - zwiększa bezpieczeństwo transakcji. To w tym serwisie zrealizowano najwięcej transakcji. Ponadto Kokos.pl uzyskuje wciąż najlepsze opinie wśród użytkowników i rzadko spotyka się z negatywnymi komentarzami.

Jeżeli więc myślisz o pożyczeniu lub inwestowaniu pieniędzy w ramach social lendingu, odwiedź w pierwszej kolejności Kokos.pl.

Arkadiusz Hajduk, twórca FairRates.dk, kierownik projektu IOUCentral.ca

Arkadiusz Hajduk

Moim zdaniem pożyczki społecznościowe rozwijają się w Polsce bardzo dobrze. Wzrosty notowane we wszystkich trzech polskich serwisach na pewno napawają optymizmem. Okazuje się, że każdy z tych portali znalazł sporo chętnych mimo różnic w modelach działania. Wydaje się więc, że Polacy "kupili" pomysł pożyczania sobie nawzajem pieniędzy za pośrednictwem internetu.

Przyczynkiem do rozwoju portali pożyczek społecznościowych jest na pewno kryzys, który zmusił banki do zaostrzenia kryteriów przyznawania kredytów. Może to być niepowtarzalna okazja dla tych serwisów, żeby przekonać do siebie jeszcze większą grupę użytkowników. Sporo potencjalnych klientów banków, którzy jeszcze kilka miesięcy temu nie mieliby kłopotów z uzyskaniem kredytu, w tym momencie szuka alternatyw dla pożyczek bankowych.

W najbliższej przyszłości wyzwaniem dla serwisów pożyczek społecznościowych będzie utrzymanie wysokiej spłacalności pożyczek oraz przekonanie większej liczby potencjalnych pożyczkodawców do inwestycji w tę klasę pożyczek.