Tanie projektowanie

TurboCAD Professional 6 jest tanią alternatywą dla potężnych, ale bardzo kosztownych systemów wspomagania projektowania.

TurboCAD Professional 6 jest tanią alternatywą dla potężnych, ale bardzo kosztownych systemów wspomagania projektowania.

Tanie projektowanie
TurboCAD umożliwia pracę w dwóch trybach - Paper Space i Model Space. Pierwszy z nich, jak łatwo się zgadnąć, jest typowym trybem 2D, w którym projekt przygotowujemy na wirtualnej kartce papieru. Tryb Model Space umożliwia projektowanie w środowisku 3D. Możemy projektować elementy złożone z typowych brył (sześcian, kula, stożek...), łączone ze sobą za pomocą podstawowych operacji boolowskich: sumy, różnicy i przecięcia. Mocną stroną TurboCAD-a w tworzeniu skomplikowanych brył jest możliwość "wyciągnięcia" konturu 2D wzdłuż zadanej łamanej lub obrócenia go wokół zadanej osi. Dodatkowo program umożliwia zaokrąglanie brzegów i krawędzi. Brakuje niestety narzędzi do swobodnego tworzenia i edycji powierzchni (płatków Beziera, NURBS...).

Jak większość programów tego typu, również TurboCAD wymaga poświęcenia pewnej ilości czasu na poznanie interfejsu. Trzeba jednak przyznać, że twórcy TurboCAD-a dołożyli starań, aby praca z ich programem była prosta i wygodna. Do dyspozycji mamy kilka pasków z narzędziami do rysowania linii, łuków, ścian itp., przy czym paski zostały tak sprytnie zaprojektowane, że nie zajmują dużo miejsca - możemy mieć pod ręką wiele opcji, nie tracąc na wielkości widoku projektu. TurboCAD umożliwia także łatwe korzystanie z symboli (ponad 16 000!) - zarówno tych standardowych (zgodnych z np. normami ISO), jak i tworzonych przez użytkownika. Dla zaawansowanych użytkowników dostępna jest nawet możliwość tworzenia makr i formatek w edytorze VBA (Visual Basic for Applications).

Do zalet programu należy na pewno zaliczyć możliwość zapisania tworzonego projektu w większości najpopularniejszych formatów, m.in. DXF, DWF, DWG, ACIS, VRML, 3DS (format plików 3D Studio), a także w IGES - najpowszechniejszym ze standardów w programach CAD.

Aby poznać możliwości TurboCAD-a, trzeba niestety przebrnąć przez kłopotliwą instalację - program instalacyjny nie sprawdza ilości wolnego miejsca na dysku. Po pierwszej instalacji nie mogłem uruchomić programu - jedyną reakcją aplikacji było wyświetlenie komunikatu o błędzie. Komunikaty o błędach i przerwanie działania programu pojawiało się zresztą częściej, np. podczas manipulowania opcjami wyświetlania obiektów trójwymiarowych - być może wina leżała po stronie słabej jak na programy CAD konfiguracji komputera (program testowaliśmy na Pentium MMX 166MHz z 64MB RAM), spełniającej jednak wymogi producenta.

W pakiecie TurboCAD Professional 6 znajdziemy, oprócz właściwego programu, także kilka dodatków, m.in. dwie niezłe aplikacje: HiJaak Express i TurboProject. HiJaak Express trudno zakwalifikować do znanej kategorii oprogramowania - jest to właściwie przeglądarka plików graficznych (65 for-matów) wzbogacona o pewne możliwości obróbki obrazu (filtry). TurboProject jest programem wspomagającym przygotowanie i realizację projektów (głównie inżynierskich) - pomaga kontrolować planowanie, wykonanie poszczególnych etapów, terminowość itd.