Tanieją atramenty HP

Konieczność uzupełniania tuszu wiąże użytkownika z producentem drukarki od momentu jej kupna aż do śmierci technicznej. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby niestosowany model biznesowy.

Urządzenia sprzedaje się tanio, licząc na nadrobienie ulgi dzięki wyższym cenom nabojów, które trzeba kupować przez dłuższy okres. Taka praktyka jest oczywiście wodą na młyn producentów zamienników. A że są one różne, więc wydruki bywają marnej jakości, dysze się zapychają, a i producenci drukarek nie zyskują dochodów, na które liczyli.

Jednym z najgorliwszych wyznawców takiego modelu był Hewlett-Packard. Był, bo ostatnio w polityce atramentowej koncernu następują interesujące zmiany. Teraz będą trzy wielkości opakowań: Standard, Value i Specialty, wyróżniające się kolorem niebieskim, zielonym i czerwonym. W tej kolejności będzie rosła cena, ale w jeszcze szybszym tempie ilość atramentu, dzięki czemu drukowanie jednej strony będzie coraz tańsze.

Różnice w ekonomii używania będą istotne, np. czarny tusz HP350 do tegorocznych Deskjetów i Photosmartów w pudełku niebieskim za 58 zł wystarczy na 200 stron, ale w zielonym, za dwukrotnie większe pieniądze, będzie atramentu pięć razy tyle. W pierwszym wypadku mamy aż 30 gr za stronę, a w drugim całkiem zachęcające 12 gr. W Photosmartach sześciokolorowych korzyść jest nieco mniejsza (410 stron też za 58 zł albo 1100 za 114 zł), ale za to końcowy efekt już bardzo blisko 10 gr za stronę. Drukarki z serii Office Pro także zyskają na ekonomii. Za pomocą kałamarzy HP88XL można wycisnąć stronę za pięć gr bez oszczędnościowych trybów. W podobnej skali spada koszt wydruków w kolorze. Do fotografii jest zestaw papierów i atramentów, którymi wydrukuje się zdjęcie wielkości pocztówki za złotówkę.

Niestety, zmiany nie obejmą wszystkich modeli, nawet części najnowszych. Najtańsze Deskjety dalej mogą korzystać tylko najmniejszych HP21 i 22, a już nieco (o 50 zł) droższe mają także w arsenale wkłady przyzwoitej wielkości HP54 i HP57, które gwarantują prawie dwukrotnie niższe koszty strony.


Zobacz również