Tanio czy dobrze?


Canon iP 3000

Tanio czy dobrze?

Klasyczna konfiguracja biurowa, najlepsza w teście fotograficznym.

Dzięki zwierciadlanemu układowi dysz drukarka imponuje szybkością, a dwupikolitrowej kropli zawdzięcza niezłe możliwości precyzyjnego dawkowania barwnika, tak przydatne w druku fotografii. Ciekawa jest budowa głowicy, w której znajduje się osiem rzędów dysz, po 160 otworów w każdym. Dwa kolory, cyjan i magenta, mogą być wystrzeliwane w kroplach dwu- i pięciopikolitrowych. Dwukrotnie szerszy fragment kartki (320 rzadziej rozmieszczonych dysz) może być pokrywany atramentem pigmentowym.

Lepsze przystosowanie urządzenia do druku fotografii znalazło tylko częściowe potwierdzenie w teście. Fotografia uzyskała drugą ocenę, wyraźnie gorszą od wyspecjalizowanej R200, ale lepszą od sześciokolorowych modeli HP i Lexmarka. Jakość w prostszych trybach druku była powyżej średniej, ale bez rewelacji. Duża liczba dysz pozwala na rekordowe tempo druku. Pod tym względem Canon zostawił konkurencję daleko w tyle. Wygodny w użyciu jest podwójny podajnik papieru, system dupleks także do nośników fotograficznych i możliwość druku w formacie 5 x 8 cm.

Wyniki testów i dane techniczne

Jakość w trybie tekstowym i graf. 7,9

Jakość fotografii 7,5

Druk tekstu z grafiką 2,5 str./min

Druk fotografii A4 155 s

Dane techniczne

System kolorów CMYK

Rozdzielczość druku 4800 x 1200 dpi

Porty USB 2.0

Współpraca z cyfrówką USB (PictBridge)

Informacjehttp://www.canon.pl

Cena 499 zł

Epson Stylus C86

Tanio czy dobrze?

Stosunkowo niedrogie wydruki o przyzwoitej jakości to największe zalety nowego Epsona.

Tylko Epson jest w stanie wyprodukować atrament pigmentowy i głowicę z supercienkich dysz, przystosowane do wystrzeliwania trzypikolitrowych kropli. Cząstki pigmentu nie płowieją i nie poddają się niszczącemu działaniu atmosfery tak szybko, jak barwniki rozpuszczalnikowe. Ponadto do uzyskania porównywalnego efektu pigmentowy barwnik nie wymaga nośników aż tak dobrej jakości, jak inne atramenty. Na najlepszym papierze wydruki z C86 wyróżniają się wyjątkową intensywnością koloru. Jednak zawodzi balans szarości, który drukuje się z wyraźnym nadmiarem niebieskiego.

Sterownik drukarki ma o wiele więcej opcji niż urządzenia wykorzystujące technologię termiczną. Wydruk fotografii charakteryzował się dobrym nasyceniem kolorów. Na pochwałę zasługuje system zasilania w atrament. Cztery oddzielne kałamarze pozwalają na ich indywidualne uzupełnienie, co dodatkowo powinno obniżyć i tak umiarkowane koszty wydruku strony. Za tani atrament, niską cenę i przyzwoite parametry przyznaliśmy C86 tytuł najbardziej opłacalnej drukarki.

Wyniki testów i dane techniczne

Jakość w trybie tekstowym i graf. 6,6

Jakość fotografii 7,2

Druk tekstu z grafiką 1,0 str./min

Druk fotografii A4 395 s

Dane techniczne

System kolorów CMYK

Rozdzielczość druku 5760 x 1440 dpi

Porty LPT, USB 1.1

Współpraca z cyfrówką brak

Informacjehttp://www.epson.pl

Cena 419 zł

Lexmark P915

Tanio czy dobrze?

Niskie koszty druku i zadowalająca jakość zdjęć.

Projektantom Lexmarka P915 udała się niezła sztuka. Uzyskali dobrą jakość zdjęć, pomimo niewielkiej zdolności urządzenia do oddawania szczegółów. W wersji sześciokolorowej część fotograficzna ma barwniki pigmentowe, a pozostała trójka - rozpuszczalnikowe. Ta nietypowa mikstura zapewnia wydrukom siedemdziesięcioletnią trwałość. Zwykle atramentów na różnej osnowie nie miesza się ze sobą i ta zasada znalazła potwierdzenie na wydruku w 1200 dpi, który był zdecydowanie najgorszy. Każdy z trzech kałamarzy jest inny. Poza czarnym, który ma 640 dysz i 24 pikolitrowe krople, pozostałe dwa mają dysze dwóch rozmiarów. Zestaw kolorowy CMY ma krople dziewięcio- i pięciopikolitrowe, pigmentowy foto - dziesięcio- i trzypikolitrowe. Pod względem liczby dysz kałamarze Lexmarka lokują się w środku między poprzednim a najnowszym pokoleniem HP. Odpowiada temu tempo druku, szybsze niż w najtańszych Photosmartach. Podczas zmiany konfiguracji można skorzystać z instrukcji wyświetlanej na panelu LCD wykorzystywanym w innym czasie do przeglądania zawartości kart pamięci.

Wyniki testów i dane techniczne

Jakość w trybie tekstowym i graf. 6,6

Jakość fotografii 6,4

Druk tekstu z grafiką 2,2 str./min

Druk fotografii A4 378 s

Dane techniczne

System kolorów CMYK, CcMmYK

Rozdzielczość 4800 x 1200 dpi

Porty USB 2.0

Współpraca z cyfrówką USB (PictBridge)

Informacjehttp://www.lexmark.pl

Cena 549 zł

HP Deskjet 6540

Tanio czy dobrze?

Drukarka "biurowa", która w druku zdjęć nie ustępuje fotograficznej.

System druku w linii DeskJet oraz Photosmart jest bardzo podobny, oparty na wymiennych konfiguracjach tuszów cztero- i sześciokolorowych. W obu seriach używa się tych samych kałamarzy. Toteż najważniejsze parametry wydruku, jakość i szybkość, także nie mogą się bardzo różnić. Nawet możliwość druku bez marginesu, mało przydatna poza zdjęciami, jest zaimplementowana w obu liniach modeli.

Różnice tkwią w wyposażeniu. Drukarki fotograficzne Photosmart współpracują z aparatami cyfrowymi i obsługują druk bezpośredni, bez komputera. Mają czytniki kart pamięci, tekstowy lub graficzny ekran, a tegoroczne modele także gniazdko PictBridge. To zasadnicza różnica. Dodatkowe wyposażenie podnosi cenę, ale prawdziwym miłośnikom fotografii niezbyt się przydaje. Porównując wyniki starszego (7760) i nowszego modelu (6540) wyraźnie widać skutek podwojenia liczby dysz (większa szybkość) i zachowania tej samej rozdzielczości i wielkości kropli (podobna jakość). To wystarczyło modelowi biurowemu do pokonania drukarki fotograficznej w teście polegającym głównie na drukowaniu zdjęć.

Wyniki testów i dane techniczne

Jakość w trybie tekstowym i graf. 7,2

Jakość fotografii 6,1

Druk tekstu z grafiką 1,8 str./min

Druk fotografii A4 239 s

Dane techniczne

System kolorów CcMmYK, CMYK

Rozdzielczość druku 4800 x 1200 dpi

Porty USB 2.0

Współpraca z cyfrówką USB (PictBridge)

Informacjehttp://www.hp.pl

Cena 499 zł