Tankowanie zamiast kartridżów - Epson ITS zmienia świat druku

Za dwa lata Epson zamierza osiągnąć ok. 20-procentowy udziału w rynku urządzeń atramentowych w Polsce w ujęciu ilościowym oraz ok. 30-procentowy w ujęciu wartościowym, w stosunku do obecnych 10% i 20%. Lokomotywą wzrostu będzie wzrost zapotrzebowania na urządzenia z ITS (Ink Tank System) w różnych segmentach rynku. Czym jest ITS i dlaczego może zmienić układ sił wśród producentów drukarek?

Jedną z najnowszych wprowadzonych przez Epsona innowacji w świecie druku jest ITS (Ink Tank System – czyli zestaw tanich w eksploatacji i łatwych do uzupełniania zewnętrznych pojemników z tuszem). Ów system jest dostępny w 15 modelach z oferty Epsona, z których aż 6 przeznaczonych jest dla użytkowników domowych. ITS jest na tyle wydajnym rozwiązaniem, że w przypadku większości klientów dostarczany wraz z nową drukarką zestaw tuszów starcza na nawet… dwa lata drukowania. Co ważne, także późniejsze dokupowanie atramentu nie wiąże się ze znacznymi wydatkami.

Ta technologia okazała się prawdziwym „game changerem” – dzięki nim druk atramentowy znów stał się nie tylko najdoskonalszy i najwygodniejszy, ale również najtańszy, bo koszt strony tekstu to mniej niż 1 grosz, zaś druk kolorowy wynosi mniej niż 2 gr. Rodzina ITSowych urządzeń z serii L8xx dedykowana jest do druku fotograficznego. Drukowane na nich prace nie tylko zachwycają jakością, bo stosując dodatkowe atramenty Light Cyan i Light Magenta uzyskano doskonałą jakość barwnych przejść, ale również eliminują barierę cenową – za odbitkę 10x15 cm zapłacimy jedynie ok 16 gr.

Atutem ITS jest również prostota obsługi – użytkownik musi tylko co jakiś czas uzupełnić pojemnik z tuszem, nie ryzykuje przy tym pobrudzenia się tonerem z „laserówki” (kto miał „przyjemność” wysypać zawartość, ten wie, jaki to kłopot). Oprócz świetnej ceny technologia ITS bazująca na sprawdzonych w profesjonalnych rozwiązaniach wielkoformatowych głowicach Micro Piezo. Pozwala to eksploatować je przez długie lata przy zachowaniu niezmiennej, bardzo wysokiej jakości wydruków.

Rosnącą popularność ITS widać gołym okiem, w momencie premiery technologii w roku 2013 do sprzedaży wprowadzono trzy urządzenia, dziś - po trzech latach – ta liczba jest pięciokrotnie większa i obecnie dostępnych jest 15 urządzeń. W ofercie dostępne są zarówno kolorowe drukarki domowo-biurowe (modele Epson L120, L130, L310, L1300), kolorowe urządzenia wielofunkcyjne (modele L455, L565, L655, L220, L365), jak i cztery modele drukarek fotograficznych. Są to urządzenia Epson L850, L805, L810 i L1800 korzystające z rozszerzonej o barwy Light Magenta (jasnopurpurowy) i Light Cyan (jasnoturkusowy) sześciobarwnej palety. Do druku „mono” dokumentacji w małych biurach doskonale sprawdzą się drukarka Epson M100, M105 czy „kombajn” M200.

Jednym z ciekawszych modeli jest niedawna premiera L665 – profesjonalnego urządzenia wielofunkcyjnego z ITS dla biznesu oferującego druk dwustronny oraz szybkość rzędu 33 stron na minutę czy wielkoformatowe L1300 i L1800. Kolejne nowości, które wprowadzą innowacyjne funkcje oraz zastąpią starsze modele poznamy już wkrótce.

W trakcie spotkania prasowego firmy Epson, przedstawiciel firmy zapowiedział, że za dwa lata Epson zamierza osiągnąć ok. 20-procentowy udziału w rynku urządzeń atramentowych w Polsce w ujęciu ilościowym oraz ok. 30-procentowy wartościowo, w stosunku do obecnych 10% i 20%. Lokomotywą tego wzrostu będzie wzrost zapotrzebowania na urządzenia z ITS w różnych segmentach rynku. Szacuje się, że w ciągu dwóch lat ta klasa sprzętu osiągnie ok. 15%. polskiego rynku urządzeń atramentowych (ilościowo).