Tannoy EFX 6.1

Popularny zestaw kolumn FX 5.1 doczekał się następcy w postaci 7-kanałowego kompletu EXF 6.1.

Popularny zestaw kolumn FX 5.1 doczekał się następcy w postaci 7-kanałowego kompletu EXF 6.1.

Tannoy EFX 6.1
Tannoy projektuje i wytwarza głów-nie kolumny o standardowych, dość dużych gabarytach, które przede wszystkim dobrze sprawdzają się w zestawach stereo, ale po dokupieniu niezbędnych głośników - centralnego, surround i subwoofera - mogą stanowić również ciekawie brzmiące zestawy kina domowego. W maju 2003 r. firma wprowadziła do oferty produkt, jak na nią, nietypowy - zestaw kolumn sub-sat, który kosztował stosunkowo niewiele, a jak wykazały nasze testy grał na tyle dobrze, że mógł stanowić alternatywę dla pełnowymiarowych kolumn, które słuchacz chciałby ustawić w niewielkim pomieszczeniu. Po dwóch latach Tannoy dokonał "liftingu" swego przebojowego zestawu, modyfikując nieco konstrukcję subwoofera, wyposażając zestaw w większą kolumnę centralną oraz dodając tylny głośnik centralny przeznaczony do pracy w systemach 6.1. Konstrukcja kluczowego elementu stanowiącego o sukcesie FX 5.1, czyli kolumn satelitarnych, pozostała niezmieniona. Precyzja wykonania kolumn jest bardzo wysoka. Nietypowe są kształty małych obudów, które posiadają zaokrąglone ścianki boczne zwężające się ku tyłowi. Głośnik wysokotonowy umieszczony jest w specjalnie wyprofilowanej części obudowy stanowiącej zwieńczenie górnej ścianki. Membrany przetworników chronione są przed uszkodzeniami mechanicznymi metalową siatką, w którą wtopiono logo producenta. Wszystkie 5 kolumn surround ma identyczną budowę.

Zaciski głośnikowe są przeciętnej jakości, choć na szczęście wykonano je z metalu. Szczelina, w której umieszcza się przewód głośnikowy, ma niewielki przekrój, o czym należy pamiętać przy zmianie standardowego, dołączanego w komplecie okablowania na lepsze. Nie ma możliwości zastosowania wtyków bananowych, montaż widełek również jest wykluczony ze względu na niewielką ilość miejsca wokół gniazd. Przetwornik wysokotonowy zasilany jest magnesem neodymowym, co przy niewielkich rozmiarach pozwala na uzyskanie dobrej dynamiki. Za średnie tony odpowiada 70 mm głośnik z membraną papierową, który pokrywa pasmo do 140 Hz. Jak na tak niewielki przetwornik, jest to bardzo dobry wynik, bowiem oznacza, że głośnik ten potrafi także tworzyć całkiem solidną podstawę wyższego basu. Ciekawostką jest to, że głośnik wysokotonowy może przetwarzać pasmo aż do 78 kHz. Subwoofer ma kształt niewielkiej, srebrnej skrzynki. Został wyposażony w wejścia wysoko- i niskopoziomowe, skokowy regulator fazy oraz pokrętło głośności. Kolumna ma także funkcję automatycznego przechodzenia w stan uśpienia. Możliwa jest także regulacja częstotliwości, od której kolumna rozpoczyna przetwarzanie basu.

Tannoy EFX 6.1
W FX 5.1 kolumna basowa była nietypowa, bo miała konstrukcję pasmowo-przepustową z głośnikiem umieszczonym wewnątrz obudowy. W nowym modelu zdecydowano się na popularną skrzynię bas-refleks. Trzeba przyznać, że drastyczna zmiana konstrukcji subwoofera nie wpłynęła istotnie na charakter basu oferowanego przez tę kolumnę. Podobnie jak w zestawie FX 5.1, bas reprodukowany przez subwoofer potrafi zaskoczyć penetracją niskich częstotliwości. Nie jest może idealnie precyzyjny i szybki, jednak istotniejsze jest to, że doskonale zestrojono go z brzmieniem kolumn surround. Miniaturowe srebrne kolumienki potrafią w dynamicznych nagraniach grać z taką werwą w dolnych rejestrach pasma, że wzbudza to szacunek dla brytyjskich konstruktorów. Aby wykorzystać pełne i niezniekształcone brzmienie zestawu EFX, należy pamiętać o tym, że nie został on stworzony do pracy w dużych pomieszczeniach. Sprawdzi się idealnie w mniejszych niż 20 m<sup>2</sup>, gdzie równowaga pomiędzy odpowiednim poziomem natężenia dźwięku i niezniekształconym, dobrym jakościowo brzmieniem zostanie zachowana. Nowa kolumna centralna, naszym zdaniem, nie wnosi nowej jakości. Jest co prawda większa niż pozostałe satelity, jednak nie różni się od nich wyposażeniem w głośniki i nie ma większych możliwości przetwarzania np. partii dialogowych. Kolumienki grają dźwiękiem jasnym, przez co brzmienie jest bardzo ulotne, obszerne. Ich dużą zaletą jest to, że nie rażą ostrością. Przekaz jest czysty i dźwięczny.

Informacje

Typ kolumny 6.1

Cena 999 zł

Dystrybutor E.I.C.http://www.eic.com.pl

Funkcje subwoofer z regulacją głośności, fazy i częstotliwości odcięcia, wejścia wysoko- i niskopoziomowe

Złącza przeciętnej jakości z metalowymi nakrętkami

Główni rywale

Tannoy FX 5.1 699 zł

Solidnie wykonany zestaw kolumn 5.1, o doskonałym brzmieniu, w rewelacyjnej cenie (obniżona o ponad 2000 zł).

JBL SCS 260.6 2799 zł

Zestaw kolumn 5.1, który nagłośni nawet większe pomieszczenia, z dobrym brzmieniem, jednak, naszym zdaniem, ustępującym kolumnom Tannoy z serii EFX.

Dlaczego

Dobrze brzmiący, tani zestaw kolumn 6.1 przeznaczony do niezbyt dużych pomieszczeń.