Tannoy Sensys DC

Kolumny niezwykłe, bo podobnie jak modele KEF wyposażono je w koncentryczne głośniki, integrujące przetworniki wysoko-, Średnio- i niskotonowe.

Kolumny niezwykłe, bo podobnie jak modele KEF wyposażono je w koncentryczne głośniki, integrujące przetworniki wysoko-, Średnio- i niskotonowe.

Sensys to nowa linia kolumn brytyjskiego Tannoya, która zastąpiła znane i popularne konstrukcje linii Revolution. Kolumny te były w formie bardzo konserwatywne. Sensys, a szczególnie jej część oznaczona symbolem DC, to zespoły głośnikowe o zgoła odmiennej budowie i wizerunku. To konstrukcje bardzo nowoczesne, odważne w stylistyce, jednak nie krzykliwe. Można powiedzieć, że oferta linii Sensys składa się z dwóch części. Jedna to kolumny oznaczone nazwą Sensys.

To klasyczne w formie kolumny, których wyróżnikiem mogą być srebrny kolor membran przetworników i użycie tytanowej kopułki wysokotonowej. Drugą, ciekawszą część oferty tworzą modele Sensys DC, będące kolumnami wyposażonymi w koncentryczne (DC oznacza Dual Concentric) przetworniki wysoko-, średnio- i nisko tonowe oraz "sterczący" na szczytach kolumn dodatkowy przetwornik superwysokotonowy. Czym jest przetwornik koncentryczny? To specjalny głośnik złożony tak naprawdę z dwóch przetworników. W centrum membrany ulokowano głośnik wysokotonowy. Otaczająca go membrana jest niezależnie od niego zawieszona i odpowiada za przetwarzanie pasma średnio- i niskotonowego. Ideą takiego rozwiązania jest stworzenie głośnika tworzącego bardzo spójną przestrzeń dźwiękową. Dźwięk ma docierać z jednego punktu, podobnie jak odbieramy go, absorbując dźwięki z otoczenia zewnętrznego. Z kolei przetwornik superwysokotonowy zamknięty w osobnej owalnej "główce" ma przetwarzać wysokie częstotliwości do 51 kHz.

Tannoy Sensys DC

Przetworniki koncentryczne robią swoje - scena jest spójna i jednorodna. Brzmienie lekkie, zwiewne, niezbędny będzie dobrze dobrany subwoofer (także do stereo).

To ukłon w stronę nowych formatów dźwięku - SACD i DVD-Audio, które funkcjonują w szerszym paśmie akustycznym (powyżej 20 kHz). To poszerzenie częstotliwości ma pozwolić na uzyskanie brzmienia wypełnionego większą liczbą szczegółów. Nawet jeśli teoretycznie człowiek jest w stanie usłyszeć dźwięki jedynie do 20 kHz, to i tak badania dowodzą, że ultradźwięki plasujące się powyżej tej granicy są przez nas odbierane. Niekoniecznie odbywa się to wyłącznie przez narządy słuchu, ale także przez układ kostny.... To jednak nie koniec nietypowych rozwiązań w kolumnach Sensys DC. Ciekawie prezentują się gniazda głośnikowe produkowane specjalnie dla Tannoya przez mistrzów w tej dziedzinie - firmę WBT. Gniazda mają pięć trzpieni z nakrętkami. Cztery z nich służą do typowego podłączenia kabli w konfiguracji biwire. Piąty doczep jest przeznaczony do podłączenia uziemienia. Tannoy twierdzi, że okablowanie użytkowane w warunkach domowych działa na zasadzie anteny, zbierając różnego rodzaju zakłócenia fal radiowych. Uziemienie ma zniwelować ten szkodliwy wpływ. Podczas testów nie zauważyliśmy różnic w brzmieniu przy podłączonym i odłączonym uziemieniu. Być może w szczególnych przypadkach dodatkowy kabel będzie przydatny. Jeśli chodzi o kwestie estetyczne, to brytyjskie kolumny można kupić w trzech wersjach wykończenia: klonowej, czarnego dębu i drzewa różanego. Opcjonalnie można też dokupić maskownice w kolorze srebrnym (standardowe są w kolorze grafitowym). Skrzynki są wykonane precyzyjnie, dokładność nałożenia oklein nie budzi zastrzeżeń. Lecz same okleiny nie robią już tak dobrego wrażenia. Widać, że nie jest to naturalne drewno, producent mógłby pomyśleć o bardziej wyrafinowanym materiale.

Wraz z kolumnami są dostarczane kolce (do wkręcenia w nagwintowane otwory w spodzie kolumn głównych) oraz gąbkowe zatyczki otworów bas refleks. Dzięki nim użytkownik, jeśli ma na to ochotę, może nieco utemperować sekcję basową. Zestaw, który testowaliśmy, składał się z następujących kolumn: 2 głównych Sensys DC1, centralnej DCC oraz 2 tylnych Sensys 1. Surroundy, które w systemach stereo mogą służyć jako tradycyjne monitory, należą do tańszej grupy produktów tej serii. Nie są wyposażone w przetwornik koncentryczny, a ich kopułka wysokotonowa jest ulokowana tradycyjnie, a nie na szczycie obudowy. Dla kinomanów przewidziano także tylne kolumny Sensys R. Są one przystosowane do zawieszenia na ścianie za lub po bokach słuchacza. Mają specjalne zaczepy i płytkie, zamknięte obudowy. Jak brzmią nowe Tannoye? Iich brzmienie wywołuje mieszane odczucia. Dźwięk jest przestrzenny i lekki. Ciężar przekazu przesunięto w stronę średnich i wysokich częstotliwości. Dodatkowe przetworniki basowe w kolumnach głównych niestety nie zapewniają w kinie domowym odpowiedniej dawki niskich częstotliwości. Także w odsłuchach stereofonicznych odczuwalny jest brak solidniejszej podstawy basowej. To najpoważniejszy zarzut. Drugi to mało wyrafinowane brzmienie sopranów. Pomimo całego zaawansowania technologicznego przetworników, soprany są mało zróżnicowane i niekiedy rażą ostrością brzmienia. Sprawdza się jednak idea przetwornika koncentrycznego. Scena jest uporządkowana, bardzo spójna i czytelna. Doskonale sprawuje się kolumna centralna. Partie dialogowe odtwarzane za jej pośrednictwem są krystalicznie czyste, soczyste, po prostu słucha się ich z dużą przyjemnością.

Zestaw dla amatorów ściśle określonego, lekkiego brzmienia. Trzeba posłuchać i wtedy zadecydować. Kupowania w ciemno nie polecamy.

Informacje

Typ zestaw kolumn 5.0

Cena Sensys DC2 - 4598 zł, Sensys DCC - 2099 zł, Sensys 1 - 2198 zł; zestaw 8895 zł

Dystrybutor E.I.C.http://www.eic.com.pl

Funkcje uziemienie w gniazdach głośnikowych

Złącza nietypowe, bardzo dobre jakościowo złącza WBT przystosowane do konfiguracji biwire