Tańsze nagrywarki DVD+RW

Firmy Ricoh i Funai Electric zawarły porozumienie w sprawie produkcji tanich optycznych napędów wielokrotnego zapisu.

W wyniku zawartego porozumienia dwie japońskie firmy Ricoh i Funai Electric mają zamiar wspólnie zaprojektować i rozpocząć produkcję tanich napędów wielokrotnego zapisu CD-RW (compact disc-rewritable) oraz nagrywarek DVD+RW. Ricoh ma zająć się projektami, a nowe urządzenia będą produkowane w fabryce Funai Electric w Chinach.

Napędy DVD+RW mogą odczytywać oryginalnie zapisane płyty DVD (Digital Versatile Discs) oraz nagrywać i odtwarzać płyty DVD preparowane przez użytkowników urządzeń. Propozycja konkurencyjnych firm to napędy DVD-RW i dwustronne dyski będące w stanie pomieścić 4,7 GB danych na jednej stronie, których pojawienie się zapowiedziały firmy Sony, Hewlett-Packard i Philips.

Przedstawiciele Ricoha nie podali jeszcze cen nowych urządzeń, ale według rzecznika firmy, będą one proporcjonalne do niskich kosztów produkcji zapewnionych przez Funai Electric. Pierwszymi modelami pochodzącymi z chińskiej fabryki mają być zapowiedziane na drugi kwartał bieżącego roku nagrywarki CD-RW, a napędy DVD+RW mają pojawić się w trzecim kwartale, natomiast globalna produkcja w pierwszym roku ma wynieść milion sztuk. Według badań Ricoha zapotrzebowanie na napędy CD-RW wzrosło z 16 mln w 1999 roku do 40 mln w roku 2000, a w bieżącym roku przekroczy najprawdopodobniej 60 milionów.

www.ricoh.co.jp


Zobacz również