Tańsze, większe LCD

Firmy Samsung i AG Neovo zaprezentowały na targach TechXNY nowe modele wyświetlaczy LCD, których wspólnymi cechami są duże panele oraz rozsądne ceny. Najciekawszą nowością wydaje się 24-calowy SyncMaster 243T Samsunga, który kosztuje "zaledwie" 3029 USD (czyli o 2 tys. mniej niż poprzedni 24-calowy LCD firmy).

SyncMaster 243T to 24-calowy monitor o rozdzielczości natywnej 1920 x 1200 - przedstawiciele Samsunga mówią, że to największy dostępny w tej chwili "desktopowy" wyświetlacz LCD. Urządzenie jest znacznie tańsze niż poprzedni monitor o tak dużym wyświetlaczu - zredukowanie ceny możliwe było m.in. dzięki zrezygnowaniu z montowania w nim głośników oraz złącza DVI.

Model 243T przeznaczony jest głównie dla grafików lub projektantów, którzy wcześniej do komfortowej pracy potrzebowali dwóch wyświetlaczy LCD - teraz dwa urządzenia będą mogli zastąpić jednym, większym.

Oprócz "giganta", Samsung zaprezentował również monitory SyncMaster 173T i 173B - obydwa mają być tańsze od swoich poprzedników. Oba panele są 17-calowe, aczkolwiek Samsung planuje również wprowadzenie na rynek wersji 15-calowych. Nowe monitory mają głośniki wbudowane w obudowę wyświetlacza - w poprzednich modelach umieszczano je w podstawie.

Nowości AG Neovo

Firma AG Neovo zaprezentowała z kolei dwie nowe linie tańszych monitorów LCD - E oraz F. W tej pierwszej dostępne będą urządzenia wyposażone w wyświetlacze 17 i 19-calowe (E-17a za 500 USD i E-19a za 750 USD). Monitory wyposażone będą w wbudowane głośniki, gniazdo słuchawek oraz umieszczoną na wyświetlaczu warstwę odpornego na stłuczenie i zarysowanie szkła (tą ostatnią montowano jak dotąd jedynie w najdroższej serii S).

Monitory z serii F będa właściwie identyczne - z tą różnicą, że nie będą miały warstwy szkła. 15-calowy model F-415 kosztował będzie 299 USD, 17- calowy F-417 to wydatek rzędu 399 USD, zaś za 19-calowy model F-419 zapłacić trzeba będzie 499 USD.