Tańszy Internet

Parlament Europejski uchwalił prawo, które liberalizuje ustawodawstwo dotyczące lokalnych sieci telefonicznych.

Parlament Europejski uchwalił prawo, które liberalizuje ustawodawstwo dotyczące lokalnych sieci telefonicznych. "Dzisiejsza decyzja Parlamentu Europejskiego jest wielkim krokiem w kierunku e-Europy". Tak skomentował komisarz ds. internetowych Erkii Liikanen wiadomość, że Parlament Europejski zliberalizował prawo o lokalnych sieciach telefonicznych. Uchwalona w czwartek ustawa została zaproponowana na spotkaniu Komisji Europejskiej w Lizbonie w marcu. Tak szybka ścieżka legislacyjna była wynikiem mobilizacji wszystkich podmiotów opiniujących. Komisja Europejska zaproponowała rozwiązanie problemu lokalnych sieci w czerwcu. Ministrowie ds. łączności Piętnastki postanowili, że regulacje muszą wejść w życie od 1 stycznia 2001 r.

Nowe prawo spowoduje zmniejszenie kosztów podłączenia do Internetu dla Europejczyków oraz szybsze wprowadzanie standardu DSL (Digital Subscriber Line).

Jest to efekt otwarcia rynku i dopuszczenia konkurencji. "Pozwoli to uzyskać szybszy dostęp za mniejsze pieniądze" - skomentował Liikanen. Niemcy, Finlandia Dania, Austria i Holandia już zliberalizowały swoje prawo pod kątem otwarcia rynku połączeń lokalnych. Inne kraje w mniejszym lub większym stopniu przygotowują się do tego kroku. Wszystkie kraje Piętnastki będą musiały wprowadzić regulację do 1 stycznia 2001 r.


Zobacz również